Mariusz Czerkawski

Mariusz Czerkawski to znany polski hokeista, reprezentant kraju, olimpijczyk, komentator sportowy oraz prezenter telewizyjny. Jeszcze jako nastolatek otrzymał nagrodę Złoty Kij w kategorii najlepszy hokeista rozgrywek. Od tego czasu jego kariera nabrała tempa. Czerkawski zdobył m.in. I miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej turnieju podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie w 1991 roku, III miejsce w klasyfikacji asystentów NHL w kategorii debiutantów czy I miejsce w klasyfikacji strzelców drużyny Rapperswil-Jona Lakers. Zobacz, jakie są jego osiągnięcia reprezentacyjne i klubowe!

Imię: Mariusz Krzysztof

Nazwisko: Czerkawski

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: 183 cm

Data urodzenia: 13.04.1972

Znak zodiaku: baran

Zawód: hokeista

Osoby - związki: - Izabella Scorupco (małżeństwo od 1996 do 1998 roku); - Emilia Raszyńska (małżeństwo od 2007 roku).

Rodzice: Dariusz Czerkawski i Grażyna Czerkawska

Dzieci: Julia Czerkawska (ze związku z Izabellą Scorupco) i Iwo Czerkawski (ze związku z Emilią Raszyńską)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Mariusz Krzysztof Czerkawski: jeden z najwybitniejszych hokeistów polskich, reprezentant kraju, olimpijczyk, komentator sportowy, prezenter, a od czasu do czasu również aktor. Karierę juniorską rozpoczynał w 1988 roku w klubie GSK Tychy. Pozostał tam do 1990 roku, a następnie przeniósł się do kariery seniorskiej, w której zagościł przez rok. Następnie grał w klubach: Djurgårdens IF, Hammarby IF, Boston Bruins, Espoo Blues, Edmonton Oilers, New York Islanders, Montreal Canadiens, Hamilton Bulldogs, New York Islanders, ponownie w Djurgårdens IF, Toronto Maple Leafs, ponownie w Boston Bruins, Rapperswil-Jona Lakers i GKS Tychy. W 2008 roku ogłosił, że kończy karierę sportową. Jego ostatni mecz w barwach klubu GKS Tychy odbył się na początku 2009 roku. Po zakończeniu kariery sportowej pełnił funkcję eksperta i komentatora meczów hokeja w TVP Sport i Polsat Sport. Zainteresował się też golfem. Już po dwóch latach trenowania doszedł do handicapu 5, a ponadto wygrał World Golfers Poland Championship 2010. W 2013 roku został dyrektorem klubu Olivia Gdańsk. Wystąpił też w kilku serialach, m.in. w "Rodzince.pl", w której zagrał sędzię hokejowego. W 2020 roku został prowadzącym programu "Star Voice. Gwiazdy mają głos".

Znany z: reprezentowania Polski, szczególnie podczas Mistrzostw Świata Juniorów Grupy B, za które otrzymał tytuł najbardziej wartościowego gracza zawodów. Rok później wystąpił na Olimpiadzie w Albertville. Czerkawski jest też wicemistrzem Szwecji i finalistą Pucharu Europy. Zdobył tytuł trzykrotnego króla strzelców drużyny oraz zawodnika sezonu. Co więcej, w 2000 roku był pierwszym Polakiem występującym w Meczu Gwiazd NHL.

Funkcja w filmie: Mariusz Czerkawski zagrał samego siebie w serialach "Lokatorzy" (2002), "Święta wojna" (2002) i "Wszyscy kochają Romana" (2011). Pojawił się też w serialu "Twarzą w twarz" (2007) w roli Huberta Sieńczuka, w serialu "Tylko miłość" (2007-2009) jako Ksawery Koniecki, w serialu "Niania" (2009) jako mężczyzna w kawiarni i w serialu "Rodzinka.pl" (2013) jako sędzia hokejowy.

Płyty: brak

Książki: Mariusz Czerkawski, Wojciech Zawioła: "Życie na lodzie", wyd. G+J, 2012.

Nagrody:
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju hokeja na lodzie, za osiągnięcia w działalności społecznej (2004);
  • Superchampion w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" w kategorii całokształt osiągnięć sportowych (2008);
  • tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy za osiągnięcia sportowe w lidze NHL, za promowanie Tychów w Polsce, Europie i na świecie, za promowanie wśród mieszkańców miasta sportu i zdrowego stylu życia (2009).


  • LINK Instagram: @mariusz\_czerkawski

    Link FB: @mariuszczerkawski
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index