Maria Szabłowska

Maria Szabłowska to niekwestionowana ikona muzycznego dziennikarstwa. Prowadziła "Muzyczną Jedynkę", "Magazyn Muzyczny Rytm" i "Muzykę nocą". Jest znana z programów TVP "Kawa czy herbata?" oraz "Wideoteka Dorosłego Człowieka". Dowiedz się, jak ma na imię jej córka i czym się zajmuje!

Imię: Maria Anna

Nazwisko: Szabłowska

Nazwisko panieńskie: Szabłowska

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 26.09.1946 r.

Znak zodiaku: Waga

Zawód: dziennikarka radiowa i telewizyjna

Osoby - związki:
 • Mąż Marek Lipiński - Maria Szabłowska poznała go w pracy. Był jej szefem, a uczucie między nimi nie pojawiło się od razu! Okazuje się, że zbliżyły ich... spory! Para jest w związku od ponad czterech dekad.


 • Rodzice: brak informacji

  Dzieci: Maria Szabłowska i Marek Lipiński mają jedną córkę Małgorzatę. Studiowała na ASP, gdzie poznała swojego męża. Prowadzą wspólnie studio projektowe. Szabłowska uważa córkę za swoje przeciwieństwo - postrzega ją jako osobę wyważoną, spokojną i opanowaną.

  Rodzeństwo: brak informacji

  BIO: Maria Szabłowska: polska dziennikarka, autorka dwóch książek, żona, mama. Urodziła się 26 września 1946 roku w Warszawie. Studiowała arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1971 roku ukończyła studium dziennikarskie na UW. Zadebiutowała w "Rozgłośni Harcerskiej", gdzie opowiadała o wybranym przez siebie kierunku studiów. Pracę w Polskim Radiu zaczęła w latach 60. Jednym z jej pierwszych zadań było tłumaczenie zagranicznych piosenek. Maria miała sprawdzać, czy treści utworów są zgodne z polityką Związku Radzieckiego. Współpracowała z audycją "Popołudnie z młodością", które było nadawane od 1 lutego 1966 roku oraz "Studiem Rytm". Prowadziła "Magazyn Muzyczny Rytm", "Muzyczna Jedynka", "Muzyka nocą" i "Leniwa Niedziela". W latach 80. rozpoczęła pracę w TVP, a dokładniej w programie "Kawa czy herbata?", przy którym współpracowała z Jackiem Żakowskim. Później wraz z Krzysztofem Szewczykiem prowadziła program "Dozwolone od lat czterdziestu". W 2001 roku nazwę programu przekształcono na "Wideoteka dorosłego człowieka". Maria i Krzysztof byli jednym z najpopularniejszych duetów telewizyjnych. W programie gościli m.in. Czesława Niemena czy Limahla. Maria Szabłowska zakończyła karierę w Polskim Radiu w 2006 roku. Rozstanie było nie tylko nagłe, lecz także burzliwe, ponieważ rozgłośnia zwolniła dziennikarkę głównie z uwagi na jej wiek. Sprawa trafiła do sądu i zakończyła się ugodą. Szabłowska jest autorką i współautorką kilku książek. Jedną z nich jest "Elvis - amerykański sen", w której opowiada historię króla muzyki pop. Oprócz tego napisała takie książki jak: "Maryla. Życie królowej Antoniny", "Życie, rock and roll i inne nałogi" czy "Cały ten big-beat". Była również bohaterką książki Artura Cieślara "Kobieta metamuzyczna".

  Znana z: pracy w Polskim Radiu, a w szczególności z programu "Muzyczna Jedynka". Wiele osób kojarzy też Marię Szabłowską z programu "Wideoteka dorosłego człowieka" emitowanego na stacji TVP2.

  Funkcja w filmie: brak

  Płyty: brak

  Książki: - "Elvis - amerykański sen" (1991) - "Cały ten big-beat" (1993) - "Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi" - współautor Krzysztof Szewczyk (2013) - "Maryla. Życie Marii Antoniny" - współautorka Maryla Rodowicz (2014) - "Przypadki. Robert Janowski, jakiego nie znacie, w szczerej rozmowie z Marią Szabłowską" - współautor Robert Janowski (2016) - "Znam wszystkie wasze numery" - współautor Andrzej Korzyński (2018)

  Nagrody:Srebrny Krzyż Zasługi za wybitne zasługi w długoletniej działalności radiowej (2000)Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005)Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia (2011)Krzyż Oficerski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia (2015)

  LINK Instagram: brak

  LINK Facebook: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index