Maria Pakulnis

Maria Pakulnis to jedna z bardziej znanych polskich aktorek. Ma na swoim koncie dziesiątki ról teatralnych, filmowych i serialowych. Wcielała się m.in. w postać zakonnicy, mecenas, lekarki i aktorki. Ostatnio można ją podziwiać w serialu "Żywioły Saszy. Ogień" oraz filmie "Jak zostać gwiazdą".

Imię: Maria Jolanta

Nazwisko: Pakulnis-Zaleska

Nazwisko panieńskie: Pakulnis

Pseudonim: brak

Wzrost: 164 cm

Data urodzenia: 02.07.1956

r.

Znak zodiaku: Rak

Zawód: aktorka filmowa, serialowa, teatralna, radiowa, dubbingowa

Osoby - związki:Mężem aktorki był Krzysztof Zaleski, aktor i reżyser. Do ich pierwszego spotkania doszło w warszawskim teatrze Ateneum, gdzie razem pracowali. Pakulnis została wdową w 2008 roku, kiedy Zaleski zmarł wskutek guza mózgu.

Rodzice: Chociaż brak informacji o ich personaliach, aktorka często wspomina o nich w wywiadach. W jednym z nich powiedziała: "Moi rodzice pochodzili z Litwy i jak większość Polaków zostali stamtąd wysiedleni. Na dodatek mój ojciec był w AK, w wileńskiej partyzantce". "Musiał ujawnić się władzom, by ratować dziadka przed więzieniem. Sam za swoją polityczną przeszłość został zesłany do ciężkiego obozu do Workuty".

Rodzeństwo: Aktorka ma troje starszego rodzeństwa, jednak brak informacji o ich personaliach.

Dzieci: Maria Pakulnis ma jednego syna - Jana Zaleskiego.

BIO: Maria Pakulnis urodziła się w 1956 roku w Giżycku. W 1976 roku została absolwentką Liceum Pielęgniarskie w Giżycku. Ukończyła też Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza) w Warszawie. Jeszcze podczas studiów nastąpił jej debiut aktorski na wielkim ekranie - w 1982 roku zagrała w filmie "Dolina Issy" w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Wcześniej występowała na deskach teatru. Maria Pakulnis współpracowała z kilkoma teatrami, m.in. z Teatrem Dramatycznym w Słupsku, Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Ateneum w Warszawie oraz Teatrem Telewizji. W 1998 roku odcisnęła dłoń na "Promenadzie Gwiazd" w Międzyzdrojach.

Znana z: Maria Pakulnis występowała w filmach wielu znanych reżyserów, m.in. Tadeusza Konwickiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Janusza Zaorskiego, Andrzeja Domalika i Mirosława Gronowskiego. Aktorka ma na swoim koncie dziesiątki ról serialowych. Jedne z bardziej znanych to Nadieżda Tumska w produkcji "Ekstradycja", Ewa Sztern w "Pensjonacie nad rozlewiskiem", mecenas Julia Izdebska w "Leśniczówce", Maria Osiecka, matka Agnieszki w serialu "Osiecka" czy siostra Prudencja w "Siostrach". Oprócz tego Marię Pakulnis oglądać można było w licznych spektaklach Teatru Telewizji, takich jak m.in. "Choroba młodości", "Freuda teoria snów", "Łuk Triumfalny", "Pępowina" i "Pierwszy września". Na scenie teatralnej pojawiła się m.in. w spektaklu "Mała Apokalipsa", "Opera za trzy grosze", "Życie: trzy wersje", "Polowanie na karaluchy" oraz "Kobieta bez znaczenia". Aktorka współpracowała też z Teatrem Polskiego Radia. Ma na swoim koncie ciekawe kreacje dubbingowe - użyczyła głosu m.in. Cruelli de Mon w "101 Dalmatyńczykach".

Funkcja w filmie i telewizji (wybrane produkcje):
 • aktorka w filmie "Dolina Issy" (1982)
 • aktorka w filmie "Obywatel Piszczyk" (1988)
 • aktorka w filmie "Konsul" (1989)
 • aktorka w filmie "Pożegnanie jesieni" (1990)
 • aktorka w filmie "Pajęczarki" (1993)
 • aktorka w serialu "Pierwsza miłość" (od 2004 r.)
 • aktorka w filmie "Rozdroże Café" (2005)
 • aktorka w serialu "Siostry" (2009),
 • aktorka w filmie "Porady na zdrady" (2017)
 • aktorka w serialu "Pensjonat nad rozlewiskiem" (2018)
 • aktorka w filmie "Jak zostać gwiazdą" (2020)
 • aktorka w serialu "Żywioły Saszy. Ogień" (2020)


 • Płyty: brak

  Książki: - książka kucharska"Sceny kuchenne" (2016) - współautor Janusz Mizera

  Nagrody (wybrane):Brązowe Lwy Gdańskie w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca za produkcje "Weryfikacja" i "Jezioro Bodeńskie" (1986)nagroda Polskiego Radia Wielki Splendor za wybitne kreacje aktorskie (2013)Inne wyróżnienia, jakie otrzymała Maria Pakulnis, to m.in.: nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, Złoty Ekran, nagroda aktorska na MFF w Taorminie.

  LINK Instagram: @mariapakulnis

  LINK Facebook: @mariapakulnis
  Advertisement MPU index