Maciej Kuroń

Maciej Kuroń należał do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich kucharzy. Prowadząc dowcipne i edukacyjne programy telewizyjne o gotowaniu i żywieniu, zdobył serca i uznanie widzów. Był również opozycjonistą, dziennikarzem i autorem książek kulinarnych.

Imię: Maciej

Nazwisko: Kuroń

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 8 marca 1960 roku

Data śmierci: 25 grudnia 2008 roku

Znak zodiaku: Ryby

Zawód: kucharz, dziennikarz

Osoby - związki:
- żona Joanna Kuroń (do 2008)

Rodzice: matka opozycjonistka Grażyna Kuroń, ojciec polityk i opozycjonista Jacek Kuroń

Dzieci: Jakub, Kacper, Jan i Grażyna (Gaja) Kuroniowie

Rodzeństwo: brak

BIO: Maciej Kuroń był polskim kucharzem, dziennikarzem, prowadzącym programy kulinarne oraz autorem wielu książek o gotowaniu. Urodził się 8 marca 1960 roku w Warszawie. Jego rodzicami byli działacze antykomunistyczni - Jacek i Grażyna Kuroniowie. W czasach PRL-u opozycjonista, tak jak rodzice, angażował się politycznie i społecznie.
W dzieciństwie doznał niesprawiedliwości i opresji. Czekał na ojca, który co rusz to trafiał do aresztu, to z niego wychodził. Od małego stawał po stronie pokrzywdzonych i pomagał prześladowanym. Podobnie jak Grażyna i Jacek Kuroniowie w czasie stanu wojennego był internowany. Jako syn historyka, Maciej Kuroń został laureatem olimpiady historycznej, dzięki czemu starał się o przyjęcie na Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Ówczesny minister szkolnictwa wyższego uniemożliwił mu jednak naukę na wybranej uczelni, przez co Kuroń wybrał Wydział Historyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.
Maciej Kuroń ma na swoim koncie współpracę z niezależnymi wydawnictwami, Komitetem Obrony Robotników i podziemnymi strukturami "Solidarności". W czasach studenckich był jednym z inicjatorów powstania organizacji młodzieżowej "Niezależne Zrzeszenie Studentów". W 1981 roku organizował strajki studentów WSP w Olsztynie, a po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go w Białołęce i usunięto z listy studentów.
Po stanie wojennym kształcił się w The Culinary Institute of America w USA. Po powrocie do Polski zyskał dużą popularność jako sympatyczny kucharz w autorskich programach - "Niebo w gębie", "Gotuj z Kuroniem", "Kuroń", emitowanych przez stacje WOT i TVN. Natomiast w stacji TVP 1 prowadził teleturniej kulinarny o tytule "Graj z Kuroniem". Za działalność w telewizji, w której zdobył ogromną sympatię widzów, otrzymał w 1998 roku nagrodę Akademii Telewizyjnej - Wiktora.
Prywatnie kucharz był mężem Joanny i ojcem czwórki dzieci - Jakuba, Kacpra, Jana i Grażyny, z którymi mieszkał w podwarszawskim Izabelinie. Wszystkie dzieci poszły w ślady ojca i rozwijają kariery związane z gotowaniem. Maciej Kuroń zmarł 25 grudnia 2008 roku w swoim domu. Przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążenia. Został pochowany 7 stycznia 2009 roku na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Tego samego dnia Lech Kaczyński, ówczesny prezydent RP, pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Znany z: działalności antykomunistycznej i programów kulinarnych, także jako autor książek i dziennikarz. Mogliśmy go oglądać w takich programach, jak: "Niebo w gębie", "Gotuj z Kuroniem", "Kuroń" i "Graj z Kuroniem".

Funkcja w filmie:
- aktor epizodyczny w serialu "Świat według Kiepskich" (2002, 2007);
- aktor epizodyczny w serialu "Rodzinka" (2003);
- pierwszoplanowa rola w filmie dokumentalnym "Maciej Kuroń" (2014).

Płyty: brak

Książki:
- "Kuchnia Polska. Kuchnia Rzeczypospolitej wielu narodów" (1998);
- "Potrawy z drobiu" (1999);
- "Potrawy na Boże Narodzenie" (1999);
- "Potrawy z grilla" (1999);
- "Potrawy z ryb" (1999);
- "Potrawy z dziczyzny" (2000);
- "Dania z wołowiny" (2000);
- "Sałatki" (2000);
- "Kuchnia azjatycka" (2000);
- "Co nieco do wypicia" (2001);
- "Wieprzowina jest smaczna" (2001);
- "Przekąski" (2001);
- "Zupy" (2002);
- "Grill. Potrawy z rusztu i ogniska" (2005);
- "Kuchnia domowa Macieja Kuronia" (2006);
- "Gotuj ze mną" (2008);
- "Moje najlepsze przepisy" (2008);
- "Smaczne dania z Biedronką" (2008).

Nagrody: Wiktor - Nagroda Akademii Telewizyjnej (1998).

Instagram: brak

Facebook: brak
Advertisement MPU index