Lisa Niemi

Lisa Niemi to niezwykle utalentowana osoba. W show-biznesie obecna jest od dziesięcioleci. Występuje na Broadwayu, a także w filmach telewizyjnych i na dużym ekranie. Niektóre z nich sama produkuje i reżyseruje. Sprawdza się również jako pisarka. Dwie książki, które stanowią wspomnienia z jej trwającego 34 lata małżeństwa z Patrickiem Swayze, zbierają znakomite recenzje. Poznaj więcej informacji o Lisie Niemi Swayze.

Imię: Lisa

Nazwisko: Haapaniemi

Nazwisko panieńskie: Haapaniemi

Pseudonim: Lisa Niemi

Wzrost: 163 cm

Data urodzenia: 26.05.1956 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: aktorka, producentka, reżyserka, scenarzystka, tancerka, pisarka

Osoby - związki:1975 - 2009 małżeństwo z aktorem Patrickiem Swayze, do jego śmierci;od 2014 małżeństwo z Alberto DePrisco, jubilerem.

Rodzice: ojciec Edmond Melvin Haapaniemi (dyrektor Służb Bezpieczeństwa Wodnego Czerwonego Krzyża), matka Edna Karin Haapaniemi (pielęgniarka)

Dzieci: -

Rodzeństwo: pięciu braci: Edmond, Michael Patrick, Paweł Mateusz, John Michael, Alex Neil

BIO: Lisa Haapaniemi urodziła się w Houston, choć z pochodzenia jest Finką, o czym świadczy jej nazwisko. Naukę pobierała w prestiżowych szkołach: Parker Elementary School, Pershing Jr. High School i High School for the Performing Arts. Od dziecka wykazywała duży talent do pływania i do aktorstwa. Ostatecznie wybrała aktorstwo i już w wieku 11 lat została zatrudniona w teatrze Alley. W międzyczasie, od 15. roku życia, uczyła się w prywatnej szkole tańca w Houston. Nauka w tej placówce przyniosła jej nie tylko umiejętności taneczne, lecz także miała ogromny wpływ na jej życie osobiste. Jej nauczycielką była bowiem Patsy Swayze, dzięki której poznała jej starszego syna Patricka. Kiedy miała 19 lat, wyszła za niego za mąż. Mimo ślubu w tak młodym wieku ich małżeństwo trwało aż 34 lata, do śmierci Patricka Swayze.Głównym obszarem działalności Lisy Niemi jest choreografia. Na Broadwayu osiągnęła bardzo znaczącą pozycję. Największe sukcesy zaczęła odnosić od 1993 roku takimi sztukami jak: "Love Letters", "Will Rogers" i "The Brick and the Rose ".W filmie zadebiutowała stosunkowo późno, bo po ukończeniu 30. roku życia. Zagrała wtedy w filmie science fiction "Stalowy świt". Główną rolę męską w tym obrazie odtwarzał jej mąż. Choć Lisa nie zagrała żadnej wielkiej roli, to miała ogromny wpływ na powstanie jednego z ważnych filmów w historii kina. To ona namówiła bowiem Patricka Swayze, aby zagrał w filmie "Dirty Dancing". Jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek z tego filmu i niewątpliwie wielki hit "She's Like The Wind" Patrick zagrał i zaśpiewał specjalnie dla niej. W 2003 roku Patrick i Lisa zagrali ponownie razem w filmie "Ostatni taniec", w którym kreowali postacie pary tancerzy. Lisa jednocześnie wyreżyserowała ten film i była jego producentką.Lisa Niemi okazała się również świetną pisarką. Napisała dwie książki oparte na wspomnieniach z życia z Patrickiem Swayze. Publikacje "The Time of My Life" oraz "Walczyłam o Patricka" zebrały bardzo dobre opinie czytelników i krytyki.

Znana z: "Ostatni taniec" to film, z którego najbardziej znana jest Lisa Niemi. Nie tylko stworzyła świetną kreację wraz ze swoim mężem Patrickiem Swayze, lecz także ten film wymyśliła, wyreżyserowała i była jego producentką.

Funkcja w filmie:rola główna w filmie "Stalowy świt" (1987);rola drugoplanowa w filmie "Morderczy korowód" (1987);rola drugoplanowa w filmie "Ona będzie miała dziecko" (1988);rola drugoplanowa w serialu "Super Force" (1990-1992);rola drugoplanowa w filmie "Uniknąć śmierci" (1992);rola drugoplanowa w filmie "Younger and Younger" (1993);reżyserka, producentka, rola główna w filmie "Ostatni taniec" (2003);rola główna w filmie "Beat Angel" (2004);reżyserka filmu "Bestia" (2009).

Płyty: brak

Książki: Lisa Niemi Swayze wydała dwie książki:
  • "The Time of My Life" (2009);
  • "Walczyłam o Patricka" (2014).


  • Nagrody: - 2011 - nagroda AARP Inspire Award w uznaniu jej wysiłków na rzecz lepszego świata.

    LINK Instagram: https://www.instagram.com/lisaniemiswayze/


    Link FB: https://www.facebook.com/LisaNiemiSwayze
    Advertisement MPU index