Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak jest jednym z aktorów starszego pokolenia. Zasłynął wieloma znakomitymi kreacjami w filmach i serialach. Sławę przyniosła mu m.in. rola Gustawa Kramera w słynnej komedii kryminalnej "Vabank". W jakich innych produkcjach wystąpił Leonard Pietraszak i od czego zaczęła się jego kariera aktorska?

Imię: Leonard

Nazwisko: Pietraszak

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 06.11.1936 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: aktor filmowy i teatralny

Osoby - związki:Leonard Pietraszak w młodości ożenił się z Hanną. Para miała razem jedno dziecko. Małżeństwo jednak rozpadło się, ponieważ Pietraszak poznał inną kobietę. Była nią aktorka Wanda Majerówna. To z nią artysta wziął drugi ślub. Związek ten trwa już ponad 50 lat.

Rodzice: Aleksander Pietraszak i Janina Pietraszak (z domu Dmowska)

Dzieci: syn Mikołaj Pietraszak-Dmowski

Rodzeństwo: siostra Maria i brat Tadeusz

BIO: Leonard Pietraszak urodził się w Bydgoszczy. W młodości pragnął pójść w ślady swojego starszego brata, Tadeusza, który zajmował się boksem. Jego marzenia o karierze w tym sporcie szybko jednak upadły. Gdy przegrał swoją pierwszą poważną walkę, ojciec zabronił mu dalej trenować.Pietraszak porzucił więc boksowanie. Po ukończeniu liceum myślał o karierze dziennikarskiej. Pracował nawet w lokalnym bydgoskim piśmie "Ilustrowany Kurier Polski". Parał się też innymi zajęciami. Studiował chemię i pracował m.in. w spółce "Ruch". Jednocześnie chodził do Studium Dramatycznego. To tam odkrył w sobie pasję do aktorstwa. Ostatecznie postawił więc na kształcenie w tym kierunku. W 1960 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.Rok wcześniej po raz pierwszy stanął na deskach teatru. Było to początkiem jego kariery w zawodzie aktora. Na przestrzeni lat współpracował m.in. z poznańskimi placówkami: Teatrem Dramatycznym i Teatrem Polskim. Przez długi czas był też związany z warszawskimi teatrami: Klasycznym, Komedia i Ateneum.Leonard Pietraszak już pod koniec lat 50. i na początku 60. występował również w filmach. Dostawał wówczas role epizodyczne. Z czasem zaczął być angażowany do odgrywania bardziej znaczących postaci. Ostatecznie zaczął pojawiać się w naprawdę znanych produkcjach.Talent i zaangażowanie aktora Leonarda Pietraszaka były wielokrotnie doceniane i nagradzane. W 2002 roku odcisk jego dłoni znalazł się w słynnej polskiej Alei Gwiazd w Międzyzdrojach.Od 2013 roku Pietraszak nie występuje już na ekranie ani w teatrze. W życiu prywatnym od przeszło pół wieku u jego boku jest jedna kobieta, żona Wanda Majerówna. Małżeństwo interesuje się kolekcjonowaniem sztuki. W 2020 roku przekazali 57 cennych obrazów na rzecz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Znany z: wielu popularnych niegdyś produkcji filmowych i telewizyjnych. Najbardziej zasłynął rolami: pułkownika Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych chmurach", Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku" i "Czterdziestolatku. 20 lat później", kapitana Wicherskiego w "Do krwi ostatniej", Gustawa Kramera w "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta" oraz Warcisława Sobańskiego w "39 i pół".

Funkcja w filmie (wybrana filmografia): - aktor w filmie "Café pod Minogą" (1959); - aktor w serialu "Stawka większa niż życie" (1968); - aktor w serialu "Gniewko, syn rybaka" (1969-1970); - aktor w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1969); - aktor w filmie "Perła w koronie" (1979); - aktor w serialu "Czarne chmury" (1973); - aktor w serialu "Czterdziestolatek" (1974-1977); - aktor w filmie "Znikąd donikąd" (1975); - aktor w serialu "Daleko od szosy" (1976); - aktor w filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" (1976); - aktor w filmie "Wielki układ" (1976); - aktor w filmie "Do krwi ostatniej..." (1978); - aktor w serialu "Życie na gorąco" (1978); - aktor w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980); - aktor w serialu "Królowa Bona" (1980); - aktor w filmie "Vabank" (1981); - aktor w filmie "Vabank II, czyli riposta" (1984); - aktor w filmie "Kronika wypadków miłosnych" (1985); - aktor w filmie "Kingsajz" (1987); - aktor w serialu "Czterdziestolatek. 20 lat później" (1993); - aktor w filmie "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza" (1993); - aktor w serialu "Siedlisko" (1998) - aktor w filmie "Złoto dezerterów" (1998); - aktor w serialu "39 i pół" (2008-2009); - aktor w filmie "Listy do M." (2011); - aktor w filmie "Dzień kobiet" (2013).

Płyty: brak

Książki:
  • współautor książki "Upiór w kuchni: komedia kryminalna" (2008);
  • "Ucho od śledzia" - biografia aktora w formie rozmowy Katarzyny Madey z Leonardem Pietraszakiem (2015).


  • Nagrody:nagroda przyznana przez Przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji za całokształt dokonań w telewizyjnej twórczości w 1979 roku;odznaka dla zasłużonego działacza kultury w 1988 roku;Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla polskiej kultury w 2000 roku;złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2010 roku'medal im. J. Sulimy-Kamińskiego w 2016 roku.

    Link Instagram: brak

    Link FB: brak
    Advertisement MPU index