Krzysztof Kolberger

Krzysztof Kolberger był człowiekiem wielu talentów. Oprócz znakomitej gry aktorskiej reżyserował przedstawienia teatralne, prowadził słuchowiska, recytował, nagrywał płyty czy pisał książki. Artysta zmarł w 2011 r. Chorował na raka nerki.

Imię: Krzysztof Marek

Nazwisko: Kolberger (pierwotnie zapisywane było jako Kohlberger, zmienione w 1953 r.)

Pseudonim: nie ma

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 13.08.1950 r.

Znak zodiaku: lew

Zawód: aktor teatralny i filmowy, reżyser

Osoby - związki: Krzysztof Kolberger był żonaty z Anną Romantowską - aktorką filmową i teatralną. Na początku lat 80. małżeństwo się rozpadło. Później artysta związał się z mężczyzną.

Rodzice: Matka - nauczycielka, prowadziła klub dziennikarza; ojciec - inżynier telekomunikacji.

Rodzeństwo: Artysta miał siostrę Barbarę Kolberger.

Dzieci: Julia Kolberger (ur. 23.07.1978 r.) - reżyserka i aktorka filmowa

BIO: Krzysztof Kolberger urodził się 1950 r. w Gdańsku. W 1968 r. został tam absolwentem IX Liceum Ogólnokształcącego, w którym prowadził kabaret "Syfon". W młodości grał w siatkówkę i planował zająć się tym zawodowo, lecz uniemożliwiły mu to kontuzje. Zastanawiał się nad wstąpieniem do seminarium duchownego. Ukończył PWST. Już w czasie studiów zadebiutował na scenie. W 1971 r. wystąpił w sztuce "W małym dworku". Artysta grywał początkowo w teatrach, związany był m.in. z Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Telewizji. Z czasem pojawiły się role filmowe i serialowe. Podczas stanu wojennego działał w Prymasowskim Komitecie pomocy dla internowanych. Zmagał się z rakiem nerki. Był honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Chorych na Raka Nerki i członkiem Honorowego Komitetu Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Artysta był wielokrotnie odznaczany. Uhonorowano go m.in. medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artysta zmarł 7.01.2011 w Warszawie.

Znany z: Kolberger zagrał w dziesiątkach filmów, seriali i spektakli. Przełomem w karierze była rola Zbigniewa, syna Wojewody, w ekranizacji dramatu "Mazepa" w reż. Gustawa Holoubka (1975 r.) i hrabiego Dezyderego Chłapowskiego w "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy" (1979-1981) w reż. Jerzego Sztwiertni. Kolberger zajmował się dubbingiem. Podkładał głos m.in. w "Auguście Kardynale Hlondzie", "Nawiedzonym dworze", "Zniewolonym teatrze", "Tryptyku rzymskim", "Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach". Kolberger oprócz talentu aktorskiego zajmował się muzyką - nagrywał płyty. Jest też współautorem książek. Prowadził słuchowiska i audycje poetyckie. Znany był z recytowania wierszy na antenie Programu 1 Polskiego Radia w cyklu "Strofy dla ciebie". Jako reżyser wystawił kilkanaście sztuk.

Funkcja w telewizji: Oto wybrane produkcje, w jakich wystąpił Krzysztof Kolberger:
  • lektor w filmie "Droga mogiłami znaczona" (1987 r.);
  • aktor w filmie "Żelazną ręką" (1989 r.);
  • aktor w serialu "Ekstradycja" (1995-1999);
  • recytujący w filmie biograficznym "Adama... tajemnice" (1998 r.);
  • lektor w filmie "Życie pośmiertne Adama Mickiewicza" (1998 r.);
  • aktor w filmie dokumentalnym "Niewypowiedziana wojna" (2000 r.);
  • aktor w serialu "Twarze i maski" (2000 r.);
  • aktor w serialu "Dom" (2000 r.);
  • aktor w serialu "Sfora" (2002 r.);
  • aktor w filmie "Katyń" (2007 r.);
  • aktor w filmie "Z miłości" (2007 r.);
  • aktor w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" (2009 r.);
  • aktor w filmie "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" (2013 r.).


  • Płyty: - "Bajki Natalki" (1988 r.); - "Strofy życia" (2011 r.).

    Książki: Razem z Aleksandrą Iwanowską Kolberger napisał książkę-wywiad "Przypadek nie-przypadek. Rozmowa między wierszami księdza Jana Twardowskiego" (2007 r.). W 2008 r. Marzanna Graff-Oszczepalińska napisała "Odnaleźć dobro/Siła codzienności", w której artysta opowiadał o dobrze tkwiącym w człowieku.

    Nagrody: Artysta był wielokrotnie nagradzany. Oto wybrane nagrody, jakie otrzymał:Złoty Mikrofon "za wielkie radiowe kreacje w utworach klasyki polskiej i światowej" (2005 r.);nagroda Mistrz Mowy Polskiej (2006 r.);Super Wiktor Specjalny (2006 r.);Wielki Splendor za całość dokonań artystycznych (2009 r.);Nagroda Totus Tuus w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" (2009 r.).

    Link na Instagram: brak

    Link FB: brak
    Advertisement MPU index