Krzysztof Hołowczyc

Krzysztof Hołowczyc to jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych. W latach 1995, 1996, 1999 uzyskał tytuł rajdowego mistrza Polski, a w 1997 r. mistrza Europy. Hołowczyc próbował swoich sił w aktorstwie, jako prezenter telewizyjny oraz w polityce - był posłem w Parlamencie Europejskim. Prywatnie jest w wieloletnim związku małżeńskim z Danutą.

Imię: Krzysztof Wiesław

Nazwisko: Hołowczyc

Pseudonim: Hołek

Wzrost: 196 cm

Data urodzenia: 04.06.1962 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: kierowca rajdowy, prezenter telewizyjny, poseł do Parlamentu Europejskiego

Osoby - związki: Hołowczyc jest w wieloletnim związku małżeńskim z Danutą Hołowczyc.

Rodzice: W 2015 r. zmarł ojciec rajdowca - Ludwik Hołowczyc. Mama Krzysztofa Hołowczyca zmarła wiele lat wcześniej. Jego ojciec przez kilka lat był sam, a później związał się ze swoją szkolną miłością.

Rodzeństwo: brak informacji

Dzieci: Hołowczyc ma trzy córki: Karolina Hołowczyc (ur. 1986 r.), Alicja Hołowczyc (ur. 1995 r.), Antonina Hołowczyc (ur. 2010 r.).

BIO: Krzysztof Hołowczyc urodził się w 1962 r. Olsztynie. Jest trzykrotnym rajdowym mistrzem Polski i mistrzem Europy. Dziesiątki razy odnosił obrażenia, dwukrotnie miał złamany kręgosłup. W latach 2007–2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 r. i w 2015 r. Jest aktywny w mediach społecznościowych, prowadzi strony internetowe www.holowczyc.eu oraz www.holek.pl. Hołowczyc był wielokrotnie odznaczany za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej motoryzacji. W 2000 r. uhonorowano go Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2005 r. Złotym Krzyżem Zasługi, w 2006 r. Medalem „Milito Pro Christo”, w 2012 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W sierpniu 2015 r. po wygranym rajdzie Baja Poland ogłosił zakończenie kariery. Mimo to brał udział następnych edycjach. Hołowczyc był ambasadorem Światowych Dni Młodzieży 2016 r. w Krakowie. W 2018 r. zatrzymano mu na trzy miesiące prawo jazdy za przekroczenie prędkości.


Znany z: Hołowczyc znany jest przede wszystkim z udziału w rajdach samochodowych. Brał udział w rajdowych samochodowych mistrzostwach świata w samochodach WRC i grupy N. Wielokrotnie startował w Rajdzie Dakar, a od 2005 r. w rajdach cross-country. Największe sukcesy odnosił z pilotem Maciejem Wisławskim. Sportowiec podkładał także głos do gier komputerowych, w tym "Sega Rally", "Colin McRae Rally 04", "Colin McRae Rally 2.0", "Colin McRae Rally". Hołowczyc próbował też swoich sił w aktorstwie i dubbingu w filmach animowanych. Można było go też oglądać w kilku reklamach telewizyjnych, ostatnio w spocie reklamowym piwa "Tyskie". Wystąpił również w teledysku zespołu My Riot do piosenki "Ból przemija".

Funkcja w telewizji: - aktor w serialu "Klasa na obcasach" (2000 r.); - aktor w filmie "Dlaczego nie!" (2007 r.); - aktor dubbingowy "Asterix na olimpiadzie" (2008 r.).Hołowczyc był też prowadzącym teleturniej "Krzyżówka szczęścia".

Płyty: brak

Książki: W 2012 r. razem z Julianem Obrockim napisał książkę "Piekło Dakaru" (Wydawnictwo G+J). W książce przedstawił organizację rajdów w Dakarze oraz przygody, jakie towarzyszyły mu podczas udziału w nich.

Nagrody: Krzysztof Hołowczyc odniósł liczne sukcesy w rajdach. Oto wybrane z nich:
 • 1. miejsce w kategorii FIA Team Cup (Subaru Impreza WRC) w rajdzie Szwecji (2000 r.);
 • 2. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata (2008 r.);
 • 3. miejsce w klasyfikacji generalnej w rajdzie Baja Espana Aragon (2010 r.);
 • 1. miejsce w klasyfikacji generalnej w rajdzie Baja Poland (2010 r.);
 • 1. miejsce - Puchar Świata FIA w rajdach terenowych (2013 r.);
 • 3. miejsce w klasyfikacji generalnej w Rajdzie Dakar (2015 r.);
 • 1. miejsce w klasyfikacji generalnej w rajdzie Baja Poland (2021 r.).


 • Link na Instagram: @krzysztof.holowczyc

  Link FB: @Holowczyc
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index