Krzysztof Globisz

Krzysztof Globisz to artysta znany z mnóstwa różnorodnych ról. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoją grę aktorską. Współautor kilku książek i prowadzący audycje radiowe. Globisz był również wykładowcą na PWST. W 2014 r. artysta doznał udaru. Dochodzi do siebie i po przerwie wraca na ekrany.

Imię: Krzysztof Maria

Nazwisko: Globisz

Pseudonim: nie ma

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 16.01.1957 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: aktor teatralny, filmowy, serialowy, dubbingowy, wykładowca na PWST

Osoby - związki: Aktor żenił się dwukrotnie. Obecną żoną Globisza jest Agnieszka (ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie). Para poznała się w Piwnicy pod Baranami.

Rodzice: Mama aktora pochodziła z Beskidów, a ojciec ze Śląska Opolskiego.

Rodzeństwo: brak informacji

Dzieci: Globisz ma dwóch synów z drugiego małżeństwa - Krzysztofa (ur. 1989 r.) i Jana (ur. 1996 r.).

BIO: Krzysztof Globisz urodził się w 1957 r. w Siemianowicach Śląskich. W 1980 r. został absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W tym samym roku miał miejsce jego debiut - wcielił się w postać Karla Rossmana we "Franza Kafki Ameryce" (1980 r.). Kolejne lata przyniosły intensywny rozwój kariery i wiele wspaniałych ról. Globisz nie rozstał się ze swoją Alma Matter - jest wykładowcą na PWST. Pełnił nawet funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego i prorektora uczelni. W 2005 r. uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. W 2006 r. został Członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. W 2009 r. razem z Grzegorzem Turnauem i Anną Dymną nagrał zapowiedzi przystanków do krakowskich tramwajów. W 2012 r. został ambasadorem kampanii "Prawdziwa przyjaźń jest za darmo", popularyzującej adopcję zwierząt ze schroniska. Globisz odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury". Prywatnie jest w wieloletnim związku z Agnieszką, która pomaga mu dojść do zdrowia po udarze, doznanym w 2014 r. Po wielomiesięcznym leczeniu pod koniec 2015 r. artysta wrócił do pracy.

Znany z: Krzysztof Globisz to artysta znany z mnóstwa ról filmowych i serialowych. Do bardziej zapamiętanych jego występów należą: adwokat Piotr Balicki w "Krótkim filmie o zabijaniu", poeta Aleksander Wat we "Wszystko, co najważniejsze...", kapelmistrz orkiestry wojskowej Bogdan Lewicki w "Długim weekendzie", kompozytor w "Egzaminie z życia", Waldemar "Topora" Wiśniewski, przywódca warszawskiej mafii, w "Oficerze". Aktor wcielił się też w wiele ról teatralnych. Współpracował m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Prowadził audycję w radiu RMF FM, w której czytał powieść "Łabędzi śpiew Gąsiora" Klary Weritas.

Funkcja w telewizji: Oto wybrane produkcje, w jakich wystąpił Krzysztof Globisz:
 • aktor w serialu "Z biegiem lat, z biegiem dni..." (1980 r.);
 • aktor w filmie "Krótki film o zabijaniu" (1987 r.);
 • aktor w filmie "Dekalog V" (1988 r.);
 • aktor w filmie "Wyrok na Franciszka Kłosa" (2000 r.);
 • aktor dubbingowy w "Poznajemy rafę koralową" (2003 r.);
 • aktor dubbingowy w "Gdzie jest Nemo?" (2003 r.);
 • aktor w serialu "Odwróceni" (2004 r.);
 • aktor dubbingowy w "Oliver Twist" (2005 r.);
 • aktor w filmie "Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku" (2006 r.);
 • aktor dubbingowy w "Don Chichot" (2007 r.);
 • aktor w serialu "Czas honoru" (2008 r.);
 • aktor w serialu "Teraz albo nigdy!" (2008 r.);
 • aktor w filmie "Idealny facet dla mojej dziewczyny" (2009 r.);
 • aktor w serialu "Licencja na wychowanie" (2010 r.);
 • aktor dubbingowy w "Łowcy smoków" (2008 r.);
 • aktor w filmie "Wszystkie kobiety Mateusza" (2012 r.);
 • aktor w serialu "Leśniczówka" (od 2018 r.).


 • Płyty: brak

  Książki:"Notatki o skubaniu roli" (2010 r.) razem z Olgą Katafiasz;"Cudowne lata: opowieści o miejscach i czasach, w których dorastali" (2013 r.) razem z Arturem Andrusem, Joanną Szczepkowską i innymi;"Plucha: od początku do końca rozpisane na glosy" (2014 r.) razem z Arkadiuszem Krawczykiem.

  Nagrody: Aktor był kilka razy nominowany do prestiżowych nagród, np. do Złotych Kaczek czy Orłów. Otrzymał m.in.: - nagrodę na FPFF w Gdyni w kategorii "Najlepsza pierwszoplanowa rola męska" za "Długi weekend"; - Nagrodę Artystyczną Młodych im. St. Wyspiańskiego za osiągnięcia aktorskie w Starym Teatrze; - Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce; - Złotą Maskę w plebiscycie na najpopularniejszego krakowskiego aktora.

  Link na Instagram: brak

  Link FB: @Globisz
  Advertisement MPU index