Joanna Sarapata

Joanna Sarapata to jedna z bardziej znanych polskich malarek. Absolwentka paryskiej L'ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts, prace wystawia od 1987 r. Skupia się głównie na kobiecych aktach. Prywatnie była dwa razy zamężna - z Pascalem Zerbone'em i Jarosławem Jakimowiczem. Ma dwóch synów.

Imię: Joanna

Nazwisko: Sarapata

Nazwisko panieńskie: Sarapata

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 16.02.1962 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: malarka i dekoratorka wystaw

Osoby - związki: Joanna Sarapata była dwa razy zamężna. Pierwszy raz z pilotem Pascalem Zerbone'em, z którym rozwiodła się w 1997 r. Drugi - z Jarosławem Jakimowiczem - aktorem znanym przede wszystkim z filmów "Młode wilki" czy "Młode wilki ½". Para wzięła ślub w 1998 r., po dwóch miesiącach znajomości. Rozwiedli się w 2010 r. Ich małżeństwo rozpadło się z powodu niewierności mężczyzny.

Rodzice: Brak informacji. Wiadomo, że ojciec był socjologiem, a matka pielęgniarką.

Dzieci: Joanna Sarapata ma dwóch synów - Christophe'a (ur. 1986 r.) z pierwszego małżeństwa oraz Jovana (ur. 2000 r.) ze związku z Jarosławem Jakimowiczem.

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Joanna Sarapata urodziła się w 1962 r. w Warszawie. W wieku 14 lat stwierdzono u niej chorobę nowotworową. W latach 80. wyjechała na studia do Paryża. Studiowała w L'ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts na wydziale rysunku w pracowni prof. Vladimira Veličkovicia. W 1987 r. ukończyła studia, do archiwum szkoły przyjęto 11 jej obrazów. Przez jakiś czas kształciła się na kierunku morfopsychologia. Malarka biegle posługuje się kilkoma językami, w tym francuskim, hiszpańskim, rosyjskim. Często zmieniała miejsce zamieszkania - przez lata mieszkała w Warszawie, Paryżu, Barcelonie, Saint-Tropez, Nowym Jorku. Od 2019 r. dzieli życie między Polską a Hiszpanią. Była dwukrotnie zamężna i ma dwóch synów. Jakiś czas temu plotkowano o konflikcie Sarapaty z Weroniką Rosati. Malarka opowiedziała się po stronie byłego męża aktorki, który został przez nią oskarżony o przemoc.

Znana z: Artystka najczęściej maluje kobiece akty. Stara się przedstawić zagadki i tajemnice kobiecej natury. Zwykle maluje kobiety bez oczu. Źródłem inspiracji są dla niej książki, muzyka, kino, wino, atmosfera europejskich miast. Prace maluje na kartonie lub płótnie. Jej dzieła znane są z lekkości, a to za sprawą zastosowania technik mieszanych - akwareli, piórka, tuszu, pędzla. W jej dorobku znajdują się też plakaty, grafiki, scenografie. Joanna Sarapata od 1987 r. wystawia prace w amerykańskich i europejskich galeriach sztuki. Wybrane wystawy (indywidualne i zbiorowe), na których prezentowane były jej dzieła, to: Galeria D'art Contemporain St. Tropez (1987 r.), Galeria Bybelos St. Tropez (1991 r.), Galeria Carre D'or Paryż (1994 r.), Soho Art Gallery NYC (1997 r.), Ibiza Espana Galería de arte Contemporain (2003 r.). Sarapata pracowała jako dekoratorka wystaw u Cartiera. Od lat 90. jej prace podziwiać można w Polswissart. Malarka prowadzi "Sarapata Art Gallery", współpracuje z hiszpańskim architektem Ricardo Bofillem. Jej prace, jako jedynej żyjącej artystki, zostały umieszczone w założonej przez niego galerii aktów kobiecych. Obrazy Joanny Sarapaty kupiło wiele znanych osób, w tym m.in.: Madonna, José Carreras, Michael Jackson, Elton John, Placido Domingo, Patricia Picasso, John Raid, Rami Grumach, Rosemarie di Sapio.

Funkcja w filmie: W 1994 r. Hanna Kramarczuk wyreżyserowała biograficzny film dokumentalny pt. "Joanna Sarapata", którego główną bohaterką jest malarka.

Płyta: brak

Książki: Joanna Sarapata napisała w 2002 r. książkę "Erotica I". W 2020 r. zapowiedziała wydanie powieści przedstawiającej jej życie prywatne, w tym m.in. historię sprzedaży obrazów Eltonowi Johnowi i Michaelowi Jacksonowi czy studiów za granicą. Spekuluje się, że w publikacji opisane zostaną burzliwe relacje malarki z byłym mężem. W jednym z wywiadów Joanna Sarapata powiedziała: "Tam się pojawią też nazwiska, które same siebie zaskoczą. Ja po prostu chciałam napisać o życiu, o ludziach, których poznałam".

Nagrody: W 1986 r. Joanna Sarapata zdobyła główną nagrodę w konkursie studenckim na plakat dla Opery Paryskiej.

LINK Instagram: @sarapataartgallery

Link FB: @JoannaSarapataOfficial
Advertisement MPU index