Javier Bardem

Javier Bardem to jeden z najpopularniejszych hiszpańskich aktorów filmowych. Jako pierwszy Hiszpan dostał Oscara za rolę w amerykańskim dramacie kryminalnym braci Coen "To nie jest kraj dla starych ludzi".

Imię: Javier Angel

Nazwisko: Encinas Bardem

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: Javier Bardem

Wzrost: 181 cm

Data urodzenia: 1.03.1969 r.

Znak zodiaku:

Zawód: aktor, producent filmowy

Osoby - związki: - żona Penelope Cruz od 2010 roku

Rodzice: matka aktorka Pilar Bardem, ojciec biznesmen Jose Carlos Encinas Doussingaue

Dzieci: Leonardo (ur. 2011), Luna Encinas (ur. 2013)

Rodzeństwo: brat Carlos, siostra Monica

BIO: Javier Bardem to hiszpański aktor i producent filmowy. Urodził się na Wyspach Kanaryjskich w rodzinie o aktorskich korzeniach, które sięgają starego kina hiszpańskiego z początków XX wieku. Już od najmłodszych lat miał kontakt z kamerą, sceną teatralną i planem filmowym. W wieku sześciu lat zagrał w serialu telewizyjnym "El Picaro". Dorastający Javier nie wiązał jednak swojej przyszłości z aktorstwem. W wieku nastoletnim grał w rugby, co zaowocowało awansem do narodowej reprezentacji juniorów. Studiował malarstwo w Escuela de Artes u Oficios w Madrycie. Życie malarza nie przyniosło mu stabilności finansowej, dlatego ostatecznie porzucił je na rzecz aktorstwa. Na dużym ekranie zadebiutował w wieku 21 lat w dramacie erotycznym "Lulu". Obraz sprawił, że Javier został dostrzeżony w środowisku aktorskim. Rok później w 1992 roku reżyser Bigas Luna, będący pod wrażeniem talentu Javiera, obsadził go w filmie "Jamon, Jamon". W produkcji zagrała również przyszła żona aktora, Penelope Cruz. Obraz został dostrzeżony za granicą i sprawił, że Javier zaczął otrzymywać role w anglojęzycznych produkcjach. W roku 2000 zagrał w filmie Juliana Schanbela "Zanim zapadnie noc". Javier stworzył w nim fenomenalną kreację, za którą jako pierwszy w historii hiszpański aktor otrzymał nominację do Oscara. W produkcjach Hollywood zadebiutował w 2004 roku, grając niewielką rolę w thrillerze akcji "Collateral", gdzie wystąpił obok Toma Cruise'a. W 2007 roku zagrał w wielokrotnie nagradzanym obrazie braci Coen "To nie jest kraj dla starych ludzi". Rola przyniosła mu międzynarodowe uznanie i nagrodę Oscara. W środowisku aktorskim Javier Bardem porównywany jest do elity starego kina, które tworzą Robert De Niro, Al Pacino i Jack Nicholson. W 2010 roku został doceniony na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę za rolę w obrazie "Biutiful". W 2012 roku odsłonił swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame. W tym roku też zagrał jedną z głównych ról w kolejnej części przygód agenta 007, "Skyfall". W 2021 roku wystąpił w filmie "Diuna".

Znany z: roli psychopatycznego zabójcy Antona Chigurha w dramacie kryminalnym "To nie jest kraj dla starych ludzi".

Funkcja w filmie:Aktor wystąpił w ponad 50 filmach. Poniżej najpopularniejsze:
 • aktor w filmie "Lulu" (1990);
 • aktor w filmie "Wysokie obcasy" (1991);
 • aktor w filmie "Zanim zapadnie noc"(2000);
 • aktor w filmie "Poniedziałki w słońcu" (2002);
 • aktor w filmie "W stronę morza" (2004);
 • aktor w filmie "Miłość w czasach zarazy" (2007);
 • aktor w filmie "Vicky Cristina Barcelona" (2008);
 • aktor w filmie "Jedz, módl się, kochaj" (2010);
 • aktor w filmie "Jej twarz" (2016);
 • aktor w filmie "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara" (2017);
 • aktor w filmie "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" (2017);
 • aktor w filmie "Wszyscy wiedzą" (2018).


 • Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody:1995 - Nagroda Goya w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie "Policzone dni";1995 - Nagroda Goya w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie "Czas się kończy";1996 - Nagroda Goya w kategorii Najlepszy aktor w filmie "Usta do ust";2000 - Festiwal Filmowy w Wenecji, Puchar Volpi dla najlepszego aktora w filmie "Zanim zapadnie noc";2001 - Nagrody Independent Spirit, w kategorii Najlepszy mężczyzna prowadzący w filmie "Zanim zapadnie noc";2003 - Nagroda Goya w kategorii Najlepszy aktor w filmie "Poniedziałki w słońcu";2004 - Festiwal Filmowy w Wenecji, Puchar Volpi dla najlepszego aktora w filmie "Morze w środku";2004 - Europejskie Nagrody Filmowe, nagroda w kategorii Najlepszy aktor w filmie "Morze w środku";2005 - Nagroda Goya w kategorii Najlepszy aktor w filmie "W stronę morza";2008 - Oscar w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie "To nie jest kraj dla starych ludzi";2008 - Złoty Glob w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie "To nie jest kraj dla starych ludzi"2008 - Nagroda BAFTA w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie "To nie jest kraj dla starych ludzi";2008 - Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie "To nie jest kraj dla starych ludzi";2010 - Nagroda Goya w kategorii Najlepszy aktor w filmie "Biutiful";2010 - Nagroda MFF w Cannes w kategorii Najlepszy aktor w filmie "Biutiful".

  Link Twitter: https://twitter.com/BardemAntarctic

  Link Instagram: https://www.instagram.com/bardemantarctic/

  Link FB: -
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index