Jason Biggs

Jason Biggs, amerykański aktor telewizyjny i teatralny, komik. Znany z serii filmów komediowych "American Pie". Ponowną popularność zapewnił mu serial komediowy "Orange Is the New Black".

Imię: Jason Matthew

Nazwisko: Biggs

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: -

Wzrost: 175 cm

Data urodzenia: 12.05.1978 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: aktor telewizyjny i teatralny, komik

Osoby - związki: - żona Jenny Mollen od 2008 r.

Rodzice: Angela Zocco, Gary Biggs

Dzieci: synowie Sid (ur. 2014), Lazlo (ur. 2017)

Rodzeństwo: siostry Heather i Chiara

BIO: Jason Biggs to amerykański aktor i komik. Matka z pochodzenia Sycylijka pracuje jako pielęgniarka, ojciec pochodzenia włoskiego i angielskiego prowadzi firmę przewozową. Na małym ekranie Jason zaczął pojawiać się już jako pięciolatek, grając w reklamach telewizyjnych. Pierwsza była reklama marketu Pathmark. Za występ został wcielony do Screen Actors Guild, czyli związku zawodowego, zrzeszającego młodych aktorów.W 1991 roku odbył się debiut aktorski Jasona. Dostał on angaż w sitcomie stacji Fox "Drexell's Class". W tym samym roku wystąpił na scenie legendarnego Seattle Repertory Theatre na Broadwayu, gdzie zadebiutował obok Judda Hirscha w sztuce "Rozmowy z moim ojcem". W 1994 został zatrudniony w serialu "As the World Turns", za który dostał pierwszą nominację do nagrody Emmy. W 1996 roku podjął studia na Uniwersytecie Nowojorskim, a następnie na Uniwersytecie Stanowym Montclair w New Jersey, jednak porzucił je po niespełna roku na rzecz aktorstwa.W 1997 roku Jason Biggs zagrał w telewizyjnym serialu "Camp Stories", który przeszedł jednak bez echa. Rok 1999 okazał się dla niego przełomowy. Aktor zagrał w głośnej komedii erotycznej "American Pie", która okazała się jego przepustką do kariery, zapewniła mu międzynarodową rozpoznawalność i uznanie krytyków. Aktor wystąpił następnie w trzech sequelach filmu. Rola ta dała mu angaż w filmie "Loser" w 2000 roku.W 2002 roku Jason Biggs zagrał w sztuce "Absolwent" na deskach Teatru Geralda Schoenfelda. W latach 2004-2005 występował w Dodger Theatres w Nowym Jorku, gdzie wcielał się w postać ortodoksyjnego Żyda w sztuce "Modern Orthodox". Na scenę teatralną powrócił w 2008 roku. Zagrał w sztuce "Boys' Life" w Second Stage Theater w Nowym Jorku. W 2012 roku podjął się dubbingowania postaci Leonardo w "Teenage Mutant Ninja Turtles". W 2016 roku ponownie zagościł na deskach Broadwayu, grając w spektaklu "The Heidi Chronicles".Prywatnie Jason Biggs jest miłośnikiem rowerów górskich i sportów zimowych, w szczególności snowboardu.

Znany z: serii filmów komediowych "American Pie", które zapewniły mu rozpoznawalność jako aktorowi komediowemu. Do szerszej publiczności powrócił w serialu "Orange Is the New Black", gdzie zagrał Larry'ego Blooma, partnera życiowego głównej bohaterki.

Funkcja w filmie:Aktor zagrał w wielu serialach i filmach. Poniżej zostały wyróżnione najpopularniejsze:"Camp Stories", 1997;"American Pie", 1999;"Frajer", 2000;"Dziewczyny i chłopaki", 2000;"Twarda laska", 2001;"American Pie 2", 2001;"American Pie: Wesele", 2003;"Życie i cała reszta", 2003;"Dziewczyna z Jersey", 2004;"Weselna gorączka", 2006;"Dziewczyna mojego kumpla", 2008;"Nawiedzona narzeczona", 2008;"Nie ma lekko", 2011;"Mad Love", 2011;"American Pie: Zjazd absolwentów", 2012;"Jacy jesteśmy", 2017;"Orange Is the New Black", 2019;"Genialne dzieciaki", 2020.

Płyty: brak

Książki:"What's Your Exit?", współautor, m.in. obok Joyce Carol Oates, Roberta Pinsky'ego, J. Roberta Lennona.

Nagrody:
  • 2002 - Nagroda MTV Złoty Popcorn za najlepszy pocałunek w filmie "American Pie 2";
  • 2015 - Nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych za najlepszą rolę męską w serialu "Orange Is the New Black".


  • Link Twitter: https://twitter.com/JasonBiggs


    Link Instagram: https://www.instagram.com/biggsjason/


    Link FB: -
    Advertisement MPU index