Gienek Loska

Gienek Loska - którego prawdziwe imię brzmiało Hienadzij Łoska - był polsko-białoruskim wokalistą, gitarzystą i kompozytorem. Zyskał ogromną popularność dzięki zwycięstwu w pierwszej polskiej edycji programu "X Factor", gdzie pokonał m.in. Michała Szpaka. W ciągu swojej kariery zdążył wydać 3 albumy studyjne, wystąpić w kilku programach rozrywkowych i zagrać niewielką rolę w jednym filmie. Jego błyskotliwą karierę przerwała śmierć w wyniku powikłań po udarze mózgu, którego doznał w 2018 r. Rodzina i fani pożegnali artystę we wrześniu 2020 r.

Imię: Hienadzij

Nazwisko: Łoska

Pseudonim: Gienek Loska

Wzrost: ok.

180 cm

Data urodzenia: 8.01.1975 r.

Data śmierci: 9.09.2020 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: kompozytor muzyczny, wokalista, gitarzysta

Osoby - związki: - żona Agnieszka - artysta poślubił Polkę w 2004 r. Para wychowała wspólnie córkę.

Rodzice: brak szczegółowych informacji na ich temat. Wiadomo, że byli rodowitymi Białorusinami, zamieszkałymi w Białooziersku. Matka opiekowała się nim, gdy był w śpiączce po rozległym udarze mózgu w 2018 r.

Dzieci: córka Aleksandra (ur. 2007 r.)

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Gienek Loska - a właściwie Hienadzij Łoska - był polsko-białoruskim wokalistą, kompozytorem muzycznym i gitarzystą. Już jako młody chłopak przejawiał talent muzyczny. W szkole podstawowej założył pierwszy zespół, a jako 14-latek świetnie grał na gitarze. Rozpoczął naukę w szkole średniej o profilu kulturalno-oświatowym w Grodnie, jednak zamiast edukacji wybrał uliczne granie i zarabiał na życie, grając w mińskim metrze. Pierwszy zespół rockowo-bluesowy założył wspólnie z Andrzejem Makarewiczem w 1990 r. Po dwóch latach artysta po raz pierwszy przyjechał do Polski. Dawał koncerty w klubach muzycznych w Białymstoku, Krakowie czy Augustowie. Lider zespołu nie stronił od alkoholu i używek, jednak jego życie radykalnie zmieniło się, kiedy w 2004 r. poznał i poślubił Agnieszkę. Artysta zakochał się w kobiecie od pierwszego wejrzenia i zerwał dla niej z rozrywkowym stylem życia. W 2007 r. małżonkowie powitali na świecie córkę Aleksandrę. Od tej pory Gienek Loska mówił o sobie, że jest "polskim Białorusinem", na co wskazywało również jego polskie obywatelstwo. Artysta wraz z rodziną osiedlił się we Wrocławiu i próbował sił w wielu rozrywkowych programach telewizyjnych, takich jak "Szansa na sukces" czy "Mam talent!". W tym drugim przeszedł przez gęste sito eliminacji, jednak nie udało mu się dostać do półfinału. W 2009 r. wraz z Alkiem Mrożkiem wydał album pt. "Lepiej niż wczoraj". Prawdziwą popularność przyniósł mu udział w pierwszej polskiej edycji talent show "X Factor", w której zwyciężył, pokonawszy m.in. Michała Szpaka. Po programie założył kapelę Gienek Loska Band, z którą nagrywał kolejne albumy. Jego błyskotliwą karierę przerwała śmierć, która była konsekwencją poważnego udaru mózgu. Artysta przeszedł go w 2018 r. na Białorusi. Przez długi czas przebywał w śpiączce, ale niestety nie udało mu się powrócić do zdrowia. Zmarł 9.09.2020 r. w rodzinnym Białooziersku i tam też został pochowany.

Znany z: charakterystycznego wokalu, charyzmatycznej osobowości i gitary, która bez przerwy mu towarzyszyła. Muzyk chętnie występował w programach rozrywkowych, ale spróbował sił także jako aktor. W 2011 r. zagrał ulicznego grajka (siebie samego) w filmie "Wygrany", jednak nie zdecydował się na kontynuowanie kariery aktorskiej. Artysta bardzo cenił wartości rodzinne i nigdy tego nie ukrywał. Żona i córka były dla niego największą motywacją do działania oraz wprowadzania zmian w życiu.

Funkcja w filmie:
 • aktor w filmie "Wygrany" (2011).


 • Płyty:"Lepiej niż wczoraj" (2009);"Hazardzista" (2011);"Dom" (2013).

  Książki: brak

  Nagrody:główna nagroda w pierwszej polskiej edycji talent show "X Factor" (2011).

  LINK Instagram: brak

  Link FB: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index