Evangeline Lilly

Evangeline Lilly jest rozpoznawalną kanadyjską aktorką. Publiczność doceniła ją m.in. za jej rolę w popularnym serialu fantastyczno-przygodowym "Zagubieni", w którym grała przez sześć lat. Później zasłynęła m.in. udziałem w adaptacji jednej z książek J.R.R. Tolkiena. Aktorka występuje także w produkcjach Marvela. Co wiadomo o jej karierze i czym poza aktorstwem zajmuje się Evangeline Lilly?

Imię: Evangeline Nicole

Nazwisko: Lilly

Nazwisko panieńskie: Lilly

Pseudonim: brak

Wzrost: 168 cm

Data urodzenia: 03.08.1979 r.

Znak zodiaku: lew

Zawód: aktorka filmowa i telewizyjna oraz autorka książek dla dzieci

Osoby - związki:mąż Murray Hone (2003-2005);partner Dominik Monaghan (2005-2010);partner Norman Kali (od 2010).

Rodzice: Paul Lilly, brak informacji o imieniu matki

Dzieci: Evangeline Lilly ma dwójkę dzieci. Jej pierwszy syn, Kahekili Kali, urodził się w 2010 roku. Drugie dziecko przyszło na świat w 2015 roku, jednak media nie podają jego imienia.

Rodzeństwo: młodsza siostra Andrea Lilly; aktorka ma także starszą siostrę, jednak jej imię nie pojawia się w mediach

BIO: Evangeline Lilly przyszła na świat w Fort Saskatchewan w prowincji Alberta w Kanadzie. Jako młoda dziewczyna ukończyła szkołę średnią W. J. Mouat Secondary, a następnie podjęła studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Jej wybór wynikał z zainteresowania zagadnieniami humanitarnymi.Aktorką została dość przypadkowo. Wypatrzył ją agent z agencji modelingowej Ford Modelling Agency i zaproponował współpracę. Początkowo Evangeline Lilly występowała w reklamach. Oprócz tego dostała kilka małych ról w paru serialach.Przełomem był jej udział w castingu do serialu "Zagubieni". Poszła na niego zachęcona przez swojego znajomego i zupełnie nie nastawiała się na sukces. Do roli, o którą się starała, scenarzysta wybrał jednak właśnie Lilly. Udział w produkcji przyniósł jej ogromną popularność, a także wiele nominacji do ważnych nagród.W kolejnych latach Evangeline Lilly trafiła także na wielki ekran. Zaczęła być obsadzana w naprawdę znanych produkcjach. Jej kariera cały czas się rozwija, dlatego prawdopodobnie jeszcze nieraz zobaczymy ją w jakimś kasowym hicie.Poza aktorstwem Evangeline Lilly od wielu lat zajmuje się pisaniem książek dla dzieci. Odpowiada ona za serię "The Squickerwonkers". Oprócz tego angażuje się w działalność charytatywną i współpracuje z różnymi organizacjami non profit.Jeśli chodzi o życie prywatne, aktorka przez dwa lata była mężatką. Evangeline Lilly i Murray Hone, jej były już mąż, rozstali się w 2005 roku. Później spotykała się z kolegą z planu serialu "Zagubieni". Ostatecznie związała się z Normanem Kalim, z którym ma dwójkę dzieci.W 2020 roku głośno zrobiło się o wypowiedziach Evangeline Lilly związanych z pandemią Covid-19, kiedy to publicznie powątpiewała w sens odbywania kwarantanny czy zachowywania dystansu społecznego (za co później przeprosiła). Na początku 2022 roku opowiedziała się przeciw obowiązkowym szczepieniom.

Znana z: udziału w popularnych produkcjach telewizyjnych i filmowych. Dużą rozpoznawalność przyniosła jej rola uciekinierki skazanej za dokonanie zabójstwa i napadu na bank Kate Austen w serialu "Zagubieni". Pojawiła się w 108 odcinkach tej hitowej produkcji, którą pokochali widzowie na całym świecie. Kolejną rolą, która przyniosła jej sławę, było odegranie postaci elfki Tauriel w drugiej i trzeciej części "Hobbita" wyreżyserowanej przez Petera Jacksona. Od 2015 roku Evangeline Lilly pojawia się także w filmach studia Marvel. Gra w nich postać Hope Van Dyne, czyli Osę.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):aktorka w serialu "Tajemnice Smallville" (2002-2004);aktorka w filmie "Judgement Day" (2002);aktorka w serialu "Prawdziwe powołanie" (2003);aktorka w serialu "Szpital Królestwo" (2004);aktorka w serialu "Zagubieni" (2004-2010);aktorka w filmie "Szalony weekend" (2005);aktorka w filmie "The Hurt Locker. W pułapce wojny" (2008);aktorka w filmie "Giganci ze stali" (2011);aktorka w filmie "Hobbit: Pustkowie Smauga" (2013);aktorka w filmie "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" (2014);aktorka w filmie "Ant-Man" (2015);aktorka w filmie "Ant-Man i Osa" (2018);aktorka w filmie "Avengers: Koniec gry" (2019);aktorka w serialu "A gdyby...?" (2021).

Płyty: brak

Książki:
 • "The Squickerwonkers" (2014);
 • "The Squickerwonkers, Act 1: The Demise of Selma the Spoiled" (2017);
 • "The Squickerwonkers, Act 2: The Demise of Lorna the Lazy" (2018);
 • "The Squickerwonkers: Pre-Show" (2019).


 • Nagrody: - nagroda Screen Actors Guild Awards w 2005 roku; - nagroda Gotham Awards w 2010 roku'; - nagroda MTV Movie Awards w 2014 roku; - nagroda na AFIN - International Film Festival w 2021 roku.

  Link Instagram: @evangelinelillyofficial


  Link FB: @EvangelineLilly
  Advertisement MPU index