Elijah Wood

Elijah Wood to jeden z najpopularniejszych amerykańskich aktorów. Zagrał główną rolę w trylogii "Władca Pierścieni", a oprócz tego wystąpił m.in. w filmie "Hobbit: Niezwykła podróż". Zobacz, czym jeszcze zajmuje się Wood i z kim jest w związku.

Imię: Elijah Jordan

Nazwisko: Wood

Pseudonim: brak

Wzrost: 168 cm

Data urodzenia: 28.01.1981 r.

Znak zodiaku: Wodnik

Zawód: aktor, producent, DJ

Osoby - związki:partnerka Pamela Racine (2005-2010)partnerka Mette-Marie Kongsved (od 2018 r.)

Rodzice: Debbie Krause i Warren Wood

Dzieci: Evan Kongsved-Wood (ur. 2020)

Rodzeństwo: Elijah ma dwójkę rodzeństwa - siostrę Hannah i brata Zachariasza.

BIO: Elijah Wood to amerykański aktor znany z serii filmów "Władca pierścieni". Chociaż urodził się w Cedar Rapids, wraz z matką i rodzeństwem wyjechał do Los Angeles, aby rozwijać swoją karierę aktorską. Pierwszym filmem, w którym zagrał, był "Powrót do przeszłości II" z 1989 roku. Zaledwie rok później zagrał główną rolę w filmie psychologicznym "Dziecko w mroku". Otrzymał wiele ról pierwszoplanowych, a jako nastolatek miał już na swoim koncie liczne nominacje i nagrody. Światową sławę przyniosła mu jednak rola hobbita w filmowej trylogii "Władca Pierścieni" w reżyserii Petera Jacksona. W międzyczasie Elijah zagrał m.in. w komedii "Celeste i Jesse Forever", horrorze "Maniac", thrillerze "Grand Piano" oraz komedii "The Trust". W 2005 roku założył wytwórnię płytową Simian Records, a rok później podpisał kontrakt z pierwszym zespołem - The Apples in Stereo. Elijah zajmował się też dubbingiem do gier wideo, w tym m.in. do trylogii "Legend of Spyro". Aktorstwo i produkcja to nie jedyne zajęcia Wooda. Wiele osób poznało go jako świetnego DJ'a! Elijah Wood wraz z przyjacielem Zachem Cowie założył zespół Wooden Wisdom, z którym koncertował na całym świecie. Grupa pojawiła się m.in. na festiwalu Bushmills Live oraz otwarciu centrum handlowego Brickell City Center. Okazuje się, że to nie jedyny biznes aktora. W 2010 roku założył on firmę producencką The Woodshed, która w 2013 roku zmieniła nazwę na SpectreVision. Nie porzucił jednak aktorstwa i w ostatnich latach zagrał główne role w dużych produkcjach jak np. "I don't feel at home in this world anymore" czy "Chodź do tatusia".

Znany z: trylogii "Władca Pierścieni" i "Hobbit: Niezwykła podróż", a także wielu ról filmowych, które zagrał jako dziecko - m.in. "Dziecko w mroku", "Małolat" czy "Oliver Twist".

Funkcja w filmie (wybrane produkcje): - aktor w filmie "Powrót do przyszłości II" (1989) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Dziecko w mroku" (1990) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Wojna" (1994) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Małolat" (1994) - aktor w filmie "Oliver Twist" (1997) - aktor w filmie "The Bumblebee Flies Anyway" (1999) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" (2001) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Środa popielcowa" (2002) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Wszystko, czego pragnę" (2002) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Władca Pierścieni: Dwie wieże" (2002) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Władca Pierścieni: Powrót króla" (2003) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Hooligans" (2005) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Wszystko jest iluminacją" (2005) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Dzień zero" (2007) - aktor pierwszoplanowy w filmie "The Oxford Murders" (2008) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Wyspa skarbów" (2012) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Wirtuoz" (2013) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Rozpalić gwiazdy" (2014) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Link do zbrodni" (2014) - aktor pierwszoplanowy w filmie "I don't feel at home in this world anymore" (2017) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Chodź do tatusia" (2019) - aktor pierwszoplanowy w filmie "Zło wcielone" (2021)

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody:
  • Saturn w kategorii najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki za film "Synalek" (1993)
  • Złoty Popcorn w kategorii najlepszy zespół aktorski za film "Władca Pierścieni: Dwie wieże" (2003)
  • Saturn w kategorii najlepszy aktor za film "Władca Pierścieni: Powrót króla" (2004)


  • LINK Instagram: brak

    LINK Facebook: @officialelijahwood
    Advertisement MPU index