Carrie Fisher

Carrie Fisher najbardziej kojarzona jest z roli księżniczki Lei w sadze "Gwiezdne wojny". Jednak to niejedyna jej rola, choć aktorka w późniejszych latach często grywała role drugoplanowe lub wręcz epizodyczne. Zajmowała się także dubbingiem i przygotowywaniem scenariuszy. Sprawdź, w jakich filmach mogłeś ją zobaczyć.

Imię: Carrie Frances

Nazwisko: Fisher

Nazwisko panieńskie: Fisher

Pseudonim: -

Wzrost: 155 cm

Data urodzenia: 21 października 1956 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: aktorka

Osoby - związki:

partner: Bryan Lourd;

mąż: Paul Simon.

Rodzice: Eddie Fisher i Debbie Reynolds

Dzieci: Billie Catherine Lourd (ur. 17 lipca 1992 r.)

Rodzeństwo: Todd Emmanuel Fisher

BIO: Carrie Fisher przyszła na świat w 1956 r. w Beverly Hills. Już w młodości mogła poznać świat artystyczny, gdyż jej ojciec był piosenkarzem, a matka - aktorką. Kiedy Carrie miała dwa lata, jej rodzice rozwiedli się i znaleźli sobie nowych partnerów (ojciec związał się ze słynną aktorką Elizabeth Taylor). Kobieta dość szybko zaczęła naukę aktorstwa - kształciła się w Central School of Speech and Drama w Londynie. Pierwsze kroki stawiała na Broadwayu. Występowała także w innych nowojorskich teatrach oraz na Florydzie. Pierwszym filmem, w którym zagrała, okazał się "Szampon", ale światową sławę zyskała dzięki kolejnej kreacji - księżniczki Lei. Carrie Fisher zajmowała się również pisarstwem i scenopisarstwem. To właśnie za scenariusz przygotowany na podstawie swojej książki "Pocztówki na krawędzi" otrzymała Oscara. Niestety przez większość życia zmagała się z problemami psychicznymi. Stwierdzono u niej chorobę afektywną dwubiegunową. Była uzależniona od alkoholu i narkotyków. Miała również trudną relację z matką. Aktorka zmarła 27 grudnia 2016 r. Dzień po niej zmarła jej matka - Debbie Reynolds.

Znana z: Aktorka najbardziej znana jest z sagi "Gwiezdne wojny", gdzie odgrywała rolę księżniczki Lei. Inna słynna produkcja z jej udziałem to "Kiedy Harry poznał Sally", gdzie partnerowała Meg Ryan i Billemu Cristalowi. Warto wspomnieć także udział w "Blues Brothers". Oprócz rozlicznych ról filmowych (ponad 40) Carrie Fisher przygotowywała scenariusze i pisała książki. Jedną z najbardziej znanych i cenionych w świecie kultury pozycji są "Pocztówki na krawędzi". Na bazie książki Fisher stworzyła scenariusz do filmu o tym samym tytułem, za co dostała Oscara.

Funkcja w filmie:


 • aktorka: "Szampon" (1975 r.), "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja" (1977 r.), "Blues Brothers" (1980 r.), "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje" (1980 r.), "Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi" (1983 r.), "Człowiek w czerwonym bucie" (1985 r.), "Hannah i jej siostry" (1986 r.), "Rendez-vous ze śmiercią" (1988 r.), "Kiedy Harry poznał Sally", (1989 r.), "Wielki podryw" (2001 r.), "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" (2015 r.) "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" (2017 r.);


 • aktorka dubbingowa: "Robbot Chicken: Star Wars Episode II" (2008 r.), "Family Guy Presents: It's a Trap" (2010 r.), "Dziecięcy ogród poezji" (2011 r.);


 • scenarzysta: "Roseanne" (1998 r.), "Pocztówki znad krawędzi" (1990 r.), "Kroniki młodego Indiany Jonesa" (1992 r.), "Wieczny blask gwiazd" (2001 r.), "Przygody młodego Indiany Jonesa: Demony zdrady" (2007 r.), "Księżniczka na kacu" (2010 r.), "E-girl" (2011 r.).


 • Płyty: -

  Książki: "Pocztówki znad krawędzi" (1987 r.), "Surrender the Pink" (1990 r.), "Delusions of Grandma" (1993 r.), "The Best Awful: A nowel" (2004 r.), "Księżniczka po przejściach" (2008 r.), "Shockaholic" (2011 r.), "The Princess Diarist" (2016 r.).

  Nagrody: -

  BAFTA: nominacja w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za "Pocztówki znad krawędzi" w 1991 r.; -

  Emmy: nominacja w kategorii najlepszy gościnny występ w serialu komediowym - aktorka za "Catastrophe" w 2017 r., nominacja w kategorii najlepszy gościnny występ w serialu komediowym - aktorka za "Rockefeller Plaza 30" w 2008 r.; -

  Saturny: nagroda w kategorii najlepsza aktorka w filmie sci-fi za "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja" w 1978 r., nominacja w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" w 2018 r., nominacja w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" w 2016 r., nominacja w kategorii najlepsza aktorka "Gwiezdne wojny: Część VI - powrót Jedi" w 1984 r.

  Link Instagram: -

  Link FB: -
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index