Bożena Walter

Bożena Walter jest uważana za jedną z najlepszych dziennikarek i prezenterek telewizyjnych w historii polskiej telewizji. Czasy świetności przeżywała w latach PRL-u, kiedy to pojawiała się w takich programach jak "5-10-15", "Czar par" czy "Studio 2". Po zakończeniu kariery medialnej była odpowiedzialna za powstanie Fundacji TVN "Nie jesteś sam", w której pełniła funkcję prezes zarządu. Prywatnie jest żoną Mariusza Waltera, założyciela stacji TVN. Sprawdź, z czego jeszcze jest znana Bożena Walter!

Imię: Bożena Ewa

Nazwisko: Walter

Nazwisko panieńskie: Bukraba

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 22.09.1938 r.

Znak zodiaku: Panna

Zawód: dziennikarka, prezenterka telewizyjna, przedsiębiorczyni, działaczka społeczna

Osoby - związki: - mąż Mariusz Walter (od 1964 r.) - reporter, reżyser, pracownik naukowy, menedżer, producent i założyciel telewizji TVN

Rodzice: oficer artylerii Wojska Polskiego II RP w stopniu porucznika Władysław Bukraba i Wiesława Bukraba

Dzieci: syn Piotr Walter (menedżer i przedsiębiorca mediowy; ur. 1967), córka Sandra Nowak (była prezenterka telewizyjna; ur. 1973)

Rodzeństwo: brak

BIO: Bożena Walter urodziła się 22 września 1938 roku w Krakowie. W wieku zaledwie dwóch lat straciła ojca, oficera artylerii Wojska Polskiego II RP w stopniu porucznika, który został zamordowany w Charkowie. Uczyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, a następnie rozpoczęła studia w Instytucie Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1976 roku ukończyła Zaoczne Wyższe Studium Zawodowe Realizacji Telewizyjnej Programów Dziennikarskich PWSFTViT w Łodzi. Pracę zawodową zaczęła już w trakcie studiów, kiedy to została dziennikarką i felietonistką kieleckiego "Słowa Ludu". Początki kariery medialnej to z kolei posada spikerki Telewizji Kraków. Następnie Bożena Walter pracowała w Radiu Katowice, a od 1967 roku w Telewizji Polskiej, gdzie została przez 30 lat, zanim w 1997 roku zakończyła pracę w TVP. W 2001 roku była odpowiadała za powstanie Fundacji TVN "Nie jesteś sam", której głównym fundatorem została spółka akcyjna TVN. Stanowisko prezes zarządu fundacji pełniła przez kolejnych 15 lat. Prywatnie jest żoną Mariusza Waltera, reportera, reżysera, pracownika naukowego, menedżera, przedsiębiorcy, współwłaściciela Grupy ITI oraz założyciela telewizji TVN. Mają razem dwójkę dzieci - Sandrę Nowak, która była prezenterką stacji TVN, oraz syna Piotra Waltera, menedżera i przedsiębiorcę mediowego również związanego z Grupą ITI i TVN.

Znana z: pełnienia funkcji reporterki w audycji Śląski Magazyn Informacyjny w Radiu Katowice, a także prowadzenia wielu programów na antenie Telewizji Polskiej. Współprowadziła i wydawała m.in. program rozrywkowy "Telewizyjny Ekran Młodych" oraz popularne w okresie PRL "Studio 2". Przez pewien czas kierowała też niezwykle popularnym wśród młodszych widzów "5-10-15". Oprócz tego Walter była autorką programu rozrywkowego "Czar Par". Dziennikarka ma za sobą także kilka epizodów na szklanym ekranie. W filmie "Na dobranoc" z 1970 roku zagrała spikerkę w telewizji, podobnie w serialu "Przygody psa cywila" z 1970 roku i filmie "Anatomia miłości" z 1972 roku. Pojawiła się również w dwóch odcinkach serialu "07 zgłoś się" - najpierw jako dziennikarka telewizyjna, a następnie jako kobieta przy stoliku.

Funkcja w filmie:aktorka w filmie "Na dobranoc" (1970)aktorka w serialu "Przygody psa cywila" (1970)aktorka w filmie "Anatomia miłości" (1972)aktorka w serialu "07 zgłoś się" (1981, 1984)

Płyty: brak

Książki:"Strasznie ważne bajki" (2010)

Nagrody:
  • Super Wiktor (1998)
  • Nagroda "Gwiazda Telewizji Polskiej" (2002)
  • Perła Honorowa Polskiej Gospodarki w kategorii krzewienie wartości społecznych w (2008)
  • Order Uśmiechu (2008)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2011)


  • LINK Instagram: brak

    LINK Facebook: brak
    Advertisement MPU index