Artur Szpilka

Artur Szpilka to jeden z najpopularniejszych polskich bokserów kategorii ciężkiej. Ma na koncie wiele sukcesów. Obecnie przygotowuje się do walk w formule MMA. Zobacz, w jakim filmie zagrał Artur Szpilka i z jakiej przyczyny trafił do aresztu. Czy ma dzieci?

Imię: Artur

Nazwisko: Szpilka

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: 192 cm

Data urodzenia: 12.04.1989 r.

Znak zodiaku: baran

Zawód: bokser

Osoby - związki: Kamila Wybrańczyk

Rodzice: Mamą Artura Szpilki jest Jolanta Szpilka-Ziemiecka. Jego ojciec zmarł, gdy miał trzy lata.

Dzieci: brak

Rodzeństwo: Artur Szpilka ma czworo rodzeństwa: dwie siostry oraz dwóch braci.

BIO: Artur Szpilka urodził się 12 kwietnia 1989 roku w Wieliczce. Jest jednym z najpopularniejszych polskich bokserów występujących w wadze ciężkiej. Okazuje się, że karierę sportową zaczynał już jako nastolatek. Ćwiczył karate i kung-fu, a następnie boks w klubie Górnik Wieliczka. Niestety swój talent wykorzystywał w trakcie nielegalnych ustawek. Podczas jednej z walk został zauważony przez trenera boksu Włodzimierza Ćwierza, który zaprosił Artura i jego rywala do starcia na ringu. Ćwierz znał możliwości Artura Szpilki, ponieważ trenował go kilka lat wcześniej. Artur powrócił na treningi i bardzo szybko zdobył mistrzostwo Polski wagi ciężkiej w amatorskich zawodach w Dąbrowie Górniczej, a także Złotą Rękawicę Wisły, wicemistrzostwo Europy kadetów i mistrzostwo Polski seniorów. Jeszcze jako nastolatek uzyskał kwalifikację na turniej bokserski XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Po podpisaniu kontraktu zawodowego walczył w kategorii junior ciężkiej. Niestety jego karierze sportowej zagroził wyrok pozbawienia wolności za bójkę pod jednym z klubów. Co więcej, Artur nie należał do zbyt pokornych osadzonych, przez co w trakcie odbywania kary został przeniesiony do placówki o zaostrzonym rygorze. Szpilka wyszedł na wolność w 2011 roku i od razu powrócił do kariery. Jego pierwsza walka okazała się sukcesem. Bokser znokautował rywala w 33 sekundzie! Niektórzy twierdzili, że Artur Szpilka to idealny kandydat na następcę Andrzeja Gołoty. W tym samym roku pokonał jamajskiego boksera Owena Becka podczas gali Wojak Boxing Night. Sukcesem zakończyła się też jego walka z Davidem Saulsberrym, którego znokautował w drugiej rundzie. I choć pod koniec 2011 roku przeszedł operację dłoni, to już w marcu kolejnego roku odbył walkę z Terrancem Marbrą podczas gali Heavyweight Regeneration. W tym samym roku wygrał walkę z Gonzalem Omarem Basilem i zdobył dwa pierwsze pasy: Silver WBC Baltic i Silver WBC Youth. Na początku 2013 roku pokonał amerykańskiego boksera Mike'a Molla poprzez nokaut. Sukcesem zakończyła się też walka z Tarasem Bidenkiem i Brianem Mintem. Rok później zwyciężył z Tomaszem Adamkiem podczas Polsat Boxing Night III. W 2015 roku podpisał kontrakt z promotorem Alem Haymonem, a także zmienił trenera na Ronniego Shieldsa. Zwyciężył w walce z Amerykaninem Tym Cobbim, Kubańczykiem Yasmaną Consuegrą i Amerykaninem Manuelem Quezadem. W 2018 roku pokonał Dominicka Guinnę, z którym walczył podczas Narodowej Gali Boksu. Szpilka ma też na koncie walkę z Łukaszem Różańskim, przez którego został znokautowany. Tym samym stracił szansę na otrzymanie pasa mistrza WBC International kategorii bridger. Obecnie rozpoczął treningi przed debiutem w formule MMA.

Znany z: licznych turniejów bokserskich, walk w kategorii junior ciężkiej oraz wyroku za udział w bójce w Wiśniowej.

Funkcja w filmie: Artur Szpilka zagrał rolę epizodyczną w filmie "Pitbull. Ostatni pies" z 2018 roku.

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody (wybrane): - Złota Rękawica Wisły (2005); - amatorskie mistrzostwo Polski wagi ciężkiej w zawodach w Dąbrowie Górniczej (2008); - dwie wygrane podczas Wojak Boxing Night (2011); - wygrana podczas Heavyweight Regeneration (2012); - wygrana podczas Narodowej Gali Boksu (2018); - wygrana podczas Knockout Boxing Night 10 (2020).

LINK Instagram: @artur\_szpilka

LINK Facebook: @szpilka.artur
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index