Anna Nehrebecka

Anna Nehrebecka to ceniona aktorka, której kariera trwa od 1968 r. Oprócz grania w wielu filmach, serialach, spektaklach teatralnych zajmuje się organizacją koncertów poetyckich. Poza twórczością artystyczną Nehrebecka angażuje się w działania polityczne. Pełniła funkcję radnej Warszawy.

Imię: Anna Teresa

Nazwisko: Nehrebecka-Byczewska

Nazwisko panieńskie: Wojciechowska

Pseudonim: nie ma

Wzrost: 167 cm

Data urodzenia: 16.12.1947 r.

Znak zodiaku: strzelec

Zawód: aktorka filmowa i teatralna, działaczka samorządowa

Osoby - związki: Anna Nehrebecka była dwa razy zamężna. Jej pierwszym mężem był aktor teatralny i filmowy Gabriel Nehrebecki. Drugi raz Nehrebecka wyszła za Iwona Byczewskiego - polityka, dyplomatę, prawnika, wiceministra spraw zagranicznych, ambasadora przy Unii Europejskiej oraz w Belgii i Tunezji.

Rodzice: brak informacji

Rodzeństwo: brak informacji

Dzieci: Aktorka ma dwie córki - Magdalenę Byczewską i Agatę Byczewską.

BIO: Anna Nehrebecka urodziła się w 1947 r. w Bytomiu. W 1969 r. została absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na szklanym ekranie zadebiutowała rok wcześniej w filmie "Duch z Canterville" (1968 r.) w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Kariera Nehrebeckiej rozwinęła się bardzo szybko. W stanie wojennym aktorka występowała w kościołach i domach prywatnych. Zainteresowała się polityką. Była członkinią Unii Wolności, a później wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, z ramienia partii w 2010 r. uzyskała mandat radnej miasta Warszawy. Anna Nehrebecka była wielokrotnie odznaczana. W 1975 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, w 1988 r. - odznakę Zasłużony Działacz Kultury, w 1994 r. - odznakę Polskiego Związku Niewidomych. Trzy lata później Aleksander Kwaśniewski, a następnie w 2007 r. Lech Kaczyński uhonorowali ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku nadano jej Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Prywatnie Anna Nehrebecka ma dwie córki - Magdalenę i Agatę. Jej obecnym mężem jest Iwo Byczewski.

Znana z: Anna Nehrebecka szerszej publiczności znana jest z udziału w serialach: "Droga", "Polskie drogi" i "Rodzina Połanieckich". Wystąpiła też w wielu innych serialach, w tym m.in.: w "Złotopolskich", "Popiełuszce. Wolność jest w nas", "Kruku", "Królu". Aktorka wcieliła się w postać Anki - narzeczonej Borowieckiego - w filmie "Ziemia obiecana" (1974 r.) w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wystąpiła też w kilku zagranicznych produkcjach, w tym odegrała główną rolę - polskiej żony albańskiego oficera - w albańskim filmie "Pułkownik Bunkier" w reżyserii Kujtima Çashku. Aktorka wystąpiła w wielu spektaklach teatralnych, np. w "Dżumie" w reżyserii Marty Ogrodzińskiej, "Końcówce" w reżyserii Antoniego Liberty, "Domu kobiet" w reżyserii Kazimierza Dejmka, "Dziedzictwie, któremu na imię Polska" w reżyserii Krystyny Ostrowskiej. Anna Nehrebecka tworzyła w radiu i telewizji programy poetycko-recytatorskie. Miała koncerty poetyckie w Nowej Zelandii, USA, Europie, Australii. Jest też lektorem. Nagrała takie audiobooki, jak "Dzieci pana majstra", "Szpada na wachlarzu", "Jak na starym gobelinie" czy "Rodzina Połanieckich".

Funkcja w filmie: Oto wybrane produkcje, w jakich wystąpiła Anna Nehrebecka: - "Mały" - Ania, gosposia Lewickich (1970 r.); - "Kopernik" - Diana d'Este na dworze w Ferrarze (1972 r.); - "Doktor Judym" - Joanna Podborska (1975 r.); - "Rytm serca" - Magda, żona Andrzeja (1977 r.); - "Zajęcia dydaktyczne" - Teresa Adamska (1980 r.); - "Dom wariatów" - Wanda, żona Gigiego (1984 r.); - "Panna z mokrą głową" - matka Irenki (1994 r.); - "Chce się żyć" - pani Jola (2012 r.); - "Mój rower" - Barbara Starnawska, żona Włodzimierza (2012 r.); - "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" - matka Basi (2013 r.); - "Siostry" - kuratorka Kaśki (2017 r.); - "Bajka na niespokojny sen" - babcia (2019 r.).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody: Orzeł w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola kobieca" za "Chce się żyć" (2013 r.)

LINK Instagram: brak

Link FB: @anna.nehrebeckabyczewska
Advertisement MPU index