Anna Kurnikowa

Anna Kurnikowa to jedyna w dziejach Rosji liderka rankingu deblowego kobiet. Zdobywczyni tytułu Mistrzyni Australian Open. Dwukrotna zwyciężczyni mistrzostw WTA (1999 i 2000 r.) w grze podwójnej. Prywatnie partnerka jednego z najpopularniejszych hiszpańskich piosenkarzy Enrique Iglesiasa, z którym ma trójkę dzieci. Po oficjalnym zakończeniu kariery sportowej wciąż pojawia się na korcie, gra mecze pokazowe oraz charytatywne. Tenisistka występuje także w licznych programach i dokumentach o tenisie oraz rozrywkowych. W 2010 roku pojawiła się w telewizyjnym programie rozrywkowym "Co masz do stracenia?", gdzie w jednym z odcinków była instruktorką tenisa.

Imię: Anna

Nazwisko: Kurnikowa

Nazwisko panieńskie: Kurnikowa

Pseudonim: -

Wzrost: 173 cm

Data urodzenia: 7.06.1981 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: tenisistka

Osoby - związki: - partner Enrique Iglesias (od 2002 r.)

Rodzice: Siergiej i Ałła Kurnikowowie

Dzieci: bliźniaki Nicholas i Lucy (ur. 2017 r.), córka Mary (ur. 2020 r.)

Rodzeństwo: brat Allan

BIO: Anna Kurnikowa urodziła się 7 czerwca 1981 roku w Moskwie, gdzie dorastała. Gdy skończyła 10 lat, jej rodzice postanowili wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie obywatelstwo otrzymała w 2010 roku. Sport ją zawsze pasjonował, dlatego też na studia wyższe wybrała Akademię Wychowania Fizycznego. Z kolei lekcje tenisa brała już od 5. roku życia. Uczęszczała również do Akademii Tenisowej założonej przez Nicka Bollettieriego. W rozgrywkach juniorskich zaczęła występować już w 1994 r. Dostała się również do ćwierćfinału Wimbledonu. W 1995 roku otrzymała status profesjonalnej tenisistki. Jej kariera sportowa nabierała tempa. Anna Kurnikowa to dwukrotna Mistrzyni Australian Open. Zwyciężyła w grze podwójnej w 1999 i 2002 roku. Była również finalistką Wimbledonu oraz US Open w grze mieszanej. Dwa razy zwyciężyła na mistrzostwach WTA (Women's Tennis Association). U szczytu kariery była liderką gry podwójnej. Reprezentowała Rosję na letnich igrzyskach olimpijskich, a także w Pucharze Federacji. Tenisistka dochodziła do finałów Wielkiego Szlema w grze mieszanej.Pomimo licznych sukcesów Anna Kurnikowa musiała zakończyć karierę sportową w 2003 roku z powodu urazu pleców. Jednak od tego czasu regularnie bierze udział w różnego rodzaju meczach pokazowych organizowanych w celach charytatywnych. W 2004 roku była gościem między innymi u Eltona Johna, gdzie zagrała pokazowy mecz z Sereną Williams. Rok później zagrała, aby zebrać pieniądze dla osób, które ucierpiały po tsunami w Azji. Przez magazyn "Forbes" została okrzyknięta jedną z najbardziej zaangażowanych kobiet w medialną karierę.

Znana z: fenomenalnej kariery sportowej i wyjątkowej urody. Jej wdzięki dostrzeżono, gdy miała 15 lat i grała na turnieju US Open w 1995 r. Okrzyknięto ją jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie. Od wielu lat jest związana z jednym z najpopularniejszych hiszpańskich piosenkarzy, Enrique Iglesiasem. Para poznała się w 2002 roku na planie teledysku do piosenki artysty "Escape". Od razu przypadli sobie do gustu i choć opinia publiczna nie dawała temu związkowi dużych szans na przetrwanie, Anna Kurnikowa i Enrique Iglesias są razem od 2002 r. i mają razem trójkę dzieci. Choć para jest medialnie bardzo popularna, to rzadko pokazuje swoje pociechy w mediach. Chcą chronić prywatność swoją oraz swoich dzieci. Przyjście na świat trzeciego dziecka było sporym zaskoczeniem dla fanów tenisistki, ponieważ Anna Kurnikowa skutecznie ukrywała ciążę.

Funkcja w filmie:
 • aktorka w filmie "Ja, Irena i Ja" (2000).


 • Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody:Nagroda od WTA (Women's Tennis Association) w kategorii Debiut Roku (1996);Nagroda za Debla Roku razem z Martiną Hingis (1999).

  Link Instagram: @annakournikova

  Link Facebook: @Kournikova
  Advertisement MPU index