bio

  • Wiek:
    46 lat
  • Data urodzenia:
    26 lutego 1973
  • Zawód:
    reżyserka
  • Znak zodiaku:
Małgorzata Szumowska - reżyserka filmowa i scenarzystka, absolwentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, który ukończyła w 1998 roku. Wcześniej przez dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej wyświetlany na festiwalach na całym świecie dokument "Cisza" został wpisany na listę 14 najlepszych filmów w historii PWSFTviT.
Od 2001 roku Małgorzata Szumowska jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej. Do największych osiągnięć reżyserki należą Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2015) oraz Wielka Nagroda Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni (2015) - obydwa wyróżnienia za film "Body/Ciało". Film otrzymał również Nagrodę Publiczności podczas gali rozdania Europejskich Nagród Filmowych w 2016 roku.
Małgorzata Szumowska wyreżyserowała m.in. następujące filmy fabularne: "Szczęśliwy człowiek", "Ono", "33 sceny z życia", "Sponsoring", "W imię...", "Body/Ciało". W 2017 roku na ekrany kin wejdzie jej najnowszy film "Twarz".

Małgorzata Szumowska prywatnie

Od 2012 roku Małgorzata Szumowska jest żoną aktora Mateusza Kościukiewicza. To jej drugi mąż, wcześniej związana była z operatorem filmowym Michałem Englertem. Z Mateuszem Kościukiewiczem ma córkę Alinę. Jest też mamą Maćka, którego ojcem jest Jacek Drosio.
Małgorzata Szumowska to córka dziennikarki Doroty Terakowskiej oraz dziennikarza i reżysera filmów dokumentalnych Macieja Szumowskiego. Ma dwoje rodzeństwa: dziennikarkę i pisarkę Katarzynę T. Nowak oraz reżysera filmów dokumentalnych Wojciecha Szumowskiego.