bio

 • Wiek:
  60 lat
 • Data urodzenia:
  21 października 1956
 • Data śmierci:
  27 grudnia 2016
 • Zawód:
  aktorka
 • Znak zodiaku:
Carrie Fisher - urodzona w Beverly Hills amerykańska aktorka i pisarka, której sławę przyniosła rola księżniczki Lei w serii filmów "Gwiezdne wojny".
Urodzona w artystycznej rodzinie porzuciła naukę na rzecz kariery aktorskiej. W Londynie uczęszczała do szkoły aktorskiej Central School of Speech and Drama. Debiutowała na Broadwayu w 1973 roku rolą tancerki w musicalu "Irene". Jej pierwszą dużą rolą filmową była rola w komedii "Szampon". Dwa lata później u boku Marka Hamilla i Harrisona Forda wystąpiła w filmie "Gwiezdne wojny, Epizod IV: Nowa nadzieja". Rola księżniczki Lei przyniosła jej sławę i udział w dwóch kolejnych filmach serii, ale nie zapewniła kariery. Aktorka popadła w alkoholizm i narkomanię, z której udało jej się wydobyć dzięki zapisaniu się do Anonimowych Narkomanów i Anonimowych Alkoholików. U Carrie Fisher wykryto również chorobę afektywną dwubiegunową. Swoje życie w szponach nałogu Carrie Fisher opisała w autobiograficznej powieści "Pocztówki znad krawędzi", która została przeniesiona na ekran. W rolach głównych w filmie na podstawie tej powieści zagrały Meryl Streep i Shirley MacLaine. Carrie Fisher rzadko pojawiała się na ekranie, a częściej wydawała kolejne książki i była jednym z najbardziej cenionych "lekarzy" scenariuszów. Choć jej nazwisko nie pojawiło się w napisach końcowych, poprawiała między innymi scenariusze do "Zabójczej broni 3" czy "Zakonnicy w przebraniu". Ostatnią rolą Carrie Fisher był powrót do postaci, która przyniosła jej sławę. Jeszcze raz zagrała księżniczkę Leię w filmie "Gwiezdne wojny, Epizod VII: Przebudzenie Mocy". Aktorkę zobaczymy też prawdopodobnie w kolejnej części serii. Leia pojawia się również w filmie "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie", ale Carrie Fisher zastąpiła postać animowana komputerowo. Carrie Fisher zmarła 27 grudnia 2016 roku na skutek zawału serca, który przeszła kilka dni wcześniej w trakcie lotu z Londynu do Los Angeles.

Carrie Fisher prywatnie

Carrie Fisher była córką artysty wokalnego Eddiego Fishera (późniejszego męża Elizabeth Taylor) i aktorki Debbie Reynolds. Miała młodszego brata Todda Emmanuela Fishera oraz dwie przyrodnie siostry: Joely Fisher i Tricię Leigh Fisher.
W wydanej w 2016 roku autobiografii Carrie Fisher twierdziła, że na planie "Nowej nadziei" w 1976 połączył ją trzymiesięczny romans z Harrisonem Fordem. W 1980 roku krótko związana była z komikiem Danem Aykroydem, który oświadczył jej się na planie filmu "Blues Brothers". W latach 1991-1994 była w nieformalnym związku z agentem Bryanem Lourdem. Mieli razem urodzoną 17 lipca 1992 roku córkę Billie Catherine.