Zastrzyk w brzuch penem z insuliną wykonuje się pod kątem 45 stopni. Osoby szczupłe przytrzymują fałd skóry pod pępkiem i wstrzykują substancję. Przed zabiegiem dobrze jest zdezynfekować skórę brzucha oraz dłoni.

Reklama

Peny jednorazowe i do wielokrotnego użytku

Insulinę podaje się poprzez wstrzyknięcie podskórne przy zastosowaniu pena. Stosując wstrzykiwacz pierwszy raz, przed użyciem dobrze jest uważnie przeczytać instrukcję znajdującą się w każdym opakowaniu. Peny są jednorazowe lub z wymiennymi wkładami do wielokrotnego użytku.

Zanim zrobi się zastrzyk w brzuch

Igła insulinowa składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej nakładki. Prawidłowe zakładanie igły na pen odbywa się pozycji poziomej w momencie łączenia ich ze sobą. Zewnętrzną nakładkę zdejmuje się z igły po czym nakręca na gwint pena.

Zastrzyk podskórny w brzuch

Insuliny ludzkie krótkodziałające oraz analogi insuliny wstrzykuje się w tkankę podskórną na brzuchu, z ominięciem pępka. Insuliny długodziałające można podawać w uda oraz pośladki. Mieszanki insulinowe, oprócz wyżej wymienionych miejsc na ciele, można także wstrzykiwać pod łopatką. Do wykonania takiej iniekcji jest potrzebna pomoc drugiej osoby.

Zastrzyk w brzuch krok po kroku

  • Przed wykonaniem zastrzyku, skórę dobrze jest zdezynfekować płynem odkażającym i umyć dokładnie ręce.
  • W przypadku mieszanek insulinowych wystarczy kilka razy obrócić penem, aby płyn doprowadzić do jednolitego wyglądu.
  • Pokrętło przy każdym penie służy do ustawiania dawki insuliny, którą ustala indywidualnie lekarz. W pierwszych dniach użytkowania pena warto zwrócić uwagę jakie jednostki wskazuje wstrzykiwacz. W jednym penie skok dawki może wynosić 1 jednostkę, a w innym 0,5 albo 2.
  • Osoby szczupłe jedną dłonią łapią skórę na brzuchu w fałd pod kątem około 45 stopni, a drugą wstrzykują dawkę.
  • W przypadku osób bardziej otyłych zastrzyk w brzuch odbywa się pod kątem 90 stopni bez konieczności przytrzymywania tkanki podskórnej.
  • Po wstrzyknięciu insuliny przed wyciągnięciem igły dobrze jest odczekać około 10 sekund. Taka profilaktyka zapobiegnie wypłynięciu leczniczej substancji poza miejsce podania.
  • Po usunięciu z brzucha igły zaleca się zabezpieczyć ją nakładając zewnętrzną nasadkę.

Jak zrobić zastrzyk domięśniowy w udo

Zastrzyk domięśniowy w udo wykonuje się pod kątem około 45 stopni, w pozycji siedzącej. W kwestiach odbezpieczania i wyciągania igły ze skóry oraz dezynfekcji postępuje się tak samo jak podczas robienia zastrzyku w brzuch.

Zobacz także

Zastrzyk śródskórny w ramię

Jeśli zastrzyk śródskórny w ramię powoduje bliznowacenie lub przerost tkanki podskórnej, zaleca się rezygnację z niego. Mniej więcej co 2 tygodnie dobrze jest zmieniać stronę, w którą wstrzykiwana jest insulina, np. prawe ramię na lewe.

Zastrzyk w brzuch penem – jak często należy go robić?

To, jak często należy robić zastrzyki zależy od rodzaju przyjmowanej insuliny. Całkowity czas działania szybkodziałającego analogu wynosi do 5 godzin, natomiast krótkodziałającej ludzkiej insuliny - do 10 godzin. Czas aktywności długodziałającego analogu insuliny wynosi około 26 godzin, a najdłużej działających w organizmie - około 42 godziny. Za opakowanie 5 wkładów po 3 mililitry płaci się około 80 złotych.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama