Ślub kościelny – formalności w kancelarii parafialnej i Urzędzie Stanu Cywilnego

Ślub kościelny
Fot. © LElik83/Fotolia.com

Ślub kościelny wymaga spełnienia określonych formalności - pierwsze dokumenty, które należy wziąć do kancelarii parafialnej, to metryka chrztu i dowód osobisty. Do proboszcza należy zgłosić się nie później niż 3 miesiące przed ślubem.

 

Ślub konkordatowy jest możliwy w Polsce od 1998 roku i oznacza, że ceremonia kościelna stanowi jednocześnie akt prawny.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: fasolka szparagowa z zasmażką

Ślub kościelny – formalności rozpocznij rok przed ślubem

Od 12 do 6 miesięcy przed ślubem warto pójść do kancelarii parafialnej, aby zarezerwować termin uroczystości – datę i godzinę. To dobry czas, aby porozmawiać z proboszczem na temat niezbędnych formalności, które trzeba dopełnić, aby wziąć ślub – będziecie mieć czas, aby dobrze przygotować się do uroczystości. W niektórych parafiach wymagane jest na przykład ostatnie świadectwo katechizacji, ale nie jest to norma w całej Polsce.

Ślub kościelny – formalności 3 miesiące przed ślubem

3 miesiące przed ślubem należy przyjść do proboszcza parafii, w której odbędzie się ślub zabierając dowód osobisty, metrykę chrztu i świadectwo bierzmowania obojga partnerów. Jeśli ceremonia zaślubin odbywa się w tej samej parafii, w której para przyjmowała inne sakramenty, przynoszenie dokumentów nie jest wymagane (znajdują się na miejscu). Konieczne jest ukończenie kursu przedmałżeńskiego oraz wspólne uczestnictwo narzeczonych w trzech spotkaniach w poradni rodzinnej oraz udział w trzech konferencjach – można to zrobić również w późniejszym terminie. Na podstawie wymienionych dokumentów i rozmowy z księdzem sporządza się protokół przedślubny, na podstawie którego wygłaszane są zapowiedzi przedślubne w parafii narzeczonych. Po wygłoszeniu zapowiedzi, para powinna przystąpić do spowiedzi. Ksiądz podpisuje oświadczenie o odbyciu spowiedzi.

Ślub kościelny a formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego

3 miesiące przed ślubem to dobry czas także na wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego – potrzebny jest dowód osobisty, skrócone odpisy aktów urodzenia oraz akt zgonu poprzedniego współmałżonka w przypadku wdów i wdowców. Urzędnik zapyta o nazwisko, jakie po ślubie przyjmie kobieta oraz nazwiska dzieci, które urodzą się z tego związku. W Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymuje się zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa – dokument ten należy dostarczyć do kancelarii parafialnej. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego jest niezbędne, jeśli małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne. Jeżeli małżeństwo wcześniej zawarło związek cywilny, należy dostarczyć akt ślubu.

Ostatnie formalności kilka dni przed ślubem i w dniu uroczystości

Kilka dni przed ślubem trzeba dostarczyć księdzu zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych oraz wygłoszeniu zapowiedzi, jeśli były głoszone w innej parafii. Dzień lub dwa dni przed ślubem para powinna ponownie przystąpić do spowiedzi - ksiądz jeszcze raz podpisuje oświadczenie o odbyciu spowiedzi. W dniu ślubu para podpisuje zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego, dokumenty podpisują także świadkowie i ksiądz.

 

Dwa tygodnie po ślubie można wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego po odbiór skróconych aktów małżeństwa.


Plebiscyt Party

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje