Katarzyna Jungowska

Katarzyna Jungowska to córka popularnej aktorki - Grażyny Szapołowskiej. Nie tylko poszła w ślady sławnej matki, ale także połączyła pracę w filmie z reżyserią. Reżyserowała m.in. serial fabularny "Linia życia" oraz głośny film "Zenek", który przedstawia biografię wokalisty disco-polo Zenona Martyniuka. Jungowska znalazła się w obsadzie aktorskiej takich filmów, jak "Pan Tadeusz", "Leni" czy "Bez końca". Widzowie znają ją także z serialu "Pierwsza miłość".
Imię: Katarzyna

Nazwisko: Jungowska

Nazwisko panieńskie: Jungowska

Pseudonim: brak

Wzrost: 178 cm

Data urodzenia: 29.06.1978 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: aktorka i reżyserka

Osoby - związki:
 • mąż Michał Biliński - to reżyser, którego Jungowska poznała w Warszawskiej Szkole Filmowej.


 • Rodzice: biznesmen Andrzej Jungowski i aktorka Grażyna Szapołowska

  Dzieci: córka Karolina Matej - jest już pełnoletnia; to owoc poprzedniego związku Katarzyny Jungowskiej.

  Rodzeństwo: brak

  BIO: Katarzyna Jungowska: aktorka i reżyserka filmowa. Urodziła się i wychowała w rodzinie, gdzie film i teatr był nieodłączną częścią życia. Wszystko dzięki sławnej matce - popularnej aktorce Grażynie Szapołowskiej, którą widzowie znają m.in. z roli Telimeny w kinowej ekranizacji epopei narodowej pt. "Pan Tadeusz". Córka postanowiła pójść w ślady matki, a przy tym pragnęła zdobyć wielokierunkowe wykształcenie. W USA studiowała biznes i administrację, a w Warszawie uczęszczała do szkoły filmowej. Jej pasjami okazały się nie tylko aktorstwo, lecz także reżyseria. Reżyserowała filmy krótkometrażowe, takie jak "Popatrz na mnie" (2011), "Wiedźma Mirakl" (2020); seriale telewizyjne, a wśród nich niektóre odcinki "Linii życia" (2011); filmy fabularne, w tym "Nie odchodź" (2014). W 2020 r. wzięła udział w produkcji głośnego filmu "Zenek", który przedstawia biografię polskiego gwiazdora disco-polo, Zenona Martyniuka. Jungowska pełniła na planie funkcję asystentki reżysera. Jako aktorka występowała przeważnie w rolach drugoplanowych lub epizodycznych. Za swoje osiągnięcia otrzymała m.in. nagrodę "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna. Otrzymała też nominacje do Złotego Lwa i Orłów Hollywoodzkich, jednak żadna z tych statuetek nie trafiła w jej ręce. W życiu prywatnym jest dumną matką dorosłej córki Karoliny Matej - dziewczyna zamierza iść w ślady babci i mamy. Wzięła już udział w eliminacjach do programu "The Voice of Poland".

  Znana z: roli w "Panu Tadeuszu", gdzie wystąpiła razem ze swoją sławną matką, choć - w odróżnieniu od Grażyny Szapołowskiej - grała tam niezbyt kluczową postać dwórki. Oprócz tego pojawiła się w takich produkcjach, jak "Pierwsza miłość", "Leni" czy "Długi tydzień". Media podkreślają przede wszystkim fakt pokrewieństwa Jungowskiej ze znaną aktorką. Profil aktorki i reżyserki w mediach społecznościowych potwierdza, że ma ona doskonały kontakt zarówno ze swoją matką, jak i z dorosłą córką. Użytkownicy Instagrama mogą zobaczyć wiele wspólnych zdjęć, na których znajdują się te trzy kobiety.

  Funkcja w filmie:aktorka w filmie "Bez końca" (1985);aktorka w filmie "Pan Tadeusz" (1999);aktorka w serialu "Pierwsza miłość" (2004);aktorka w filmie "Leni" (2006);aktorka w filmie "Wina" (2007);aktorka w filmie "Długi tydzień" (2008);reżyserka i scenarzystka filmu krótkometrażowego "Popatrz na mnie" (2011);reżyserka serialu "Linia życia" (2011);reżyserka filmu "Piąte. Nie odchodź" (2014);reżyserka filmu "Ostatni klaps" (2015);reżyserka filmu krótkometrażowego "Wiedźma Mikral" (2020);asystentka reżysera filmu "Zenek" (2020);reżyserka serialu "Akademik" (2021).

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: - Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego "Quest Europe" w Zielonej Górze (2011); - Nagroda "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna za film "Piąte. Nie odchodź" (2014); - Nagroda Publiczności podczas Babiego Lata Filmowego w Trzyńcu (2015).

  LINK Instagram: @katarzyna.jungowska


  Link FB: @katarzyna.jungowska

  Katarzyna Jungowska

  Grażyna Szapołowska z córką na okładce najnowszej Vivy!
  Grażyna Szapołowska
  Katarzyna Jungowska

  Grażyna Szapołowska i Katarzyna Jungowska: Trudna rozmowa matki i córki o wybaczaniu

  Grażyna Szapołowska i Katarzyna Jungowska. Co je poróżniło, a co pogodziło?
  Grażyna Szapołowska i Katarzyna Jungowska na okładce Vivy
  Joanna Horodyńska
  Viva
  Grażyna Szapołowska

  Grażyna Szapołowska z córką na okładce "Vivy!". Co jeszcze na Wielkanoc?

  W numerze także o Kuszyńskiej, Horodyńskiej, i...
  chimera
  Nasze akcje
  Gwiazdy
  Newsy
  Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
  Współpraca reklamowa
  Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
  Newsy
  Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
  Współpraca reklamowa
  Weleda
  Newsy
  Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
  Współpraca reklamowa