Jan Holoubek - od scenarzysty do reżysera

Jan Holoubek praktycznie wychował się w środowisku filmowym. Dzięki swoim rodzicom poznał wszystkich największy twórców polskiego kina. Trudno więc dziwić się, że swoją karierę zawodową związał z filmem, choć nie został aktorem jak jego rodzice. Zdobył wykształcenie umożliwiające mu bycie operatorem. Realizował zdjęcia do kilku filmów i seriali, ale największe sukcesy odniósł jako reżyser. Jego największym dotychczasowym osiągnięciem, za które został obsypany nagrodami, jest film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Poznaj więcej szczegółów o karierze Jana Holoubka.Imię: Jan

Nazwisko: Holoubek

Pseudonim: -

Wzrost: 172 cm

Data urodzenia: 04.03.1978 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: reżyser, operator filmowy

Osoby - związki: od 2013 roku w związku z aktorką Magdaleną Różczką (ur. 1978 r.)

Rodzice: ojciec - Gustaw Holoubek (ur. 1923 r., zm. 2008 r.), wybitny polski aktor; matka - Magdalena Zawadzka (ur. 1944 r.), wybitna polska aktorka

Dzieci: dwie córki (ur. 2014 r. i 2020 r.)

Rodzeństwo: dwie siostry przyrodnie - Ewa i Magdalena

BIO: Jan Holoubek urodził się w Warszawie jako trzecie dziecko jednego z najwybitniejszych polskich aktorów Gustawa Holoubka. Od dziecka wychowywał się w środowisku filmowym, poznał jego najwybitniejszych twórców. Nie jest więc zaskoczeniem, że właśnie z kinem związał swoją przyszłość, choć nie poszedł w ślady rodziców i nie został aktorem.W 2001 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim. W trakcie studiów i po ich zakończeniu był asystentem operatora kamery m.in. przy tworzeniu filmu "Chopin. Pragnienie miłości". W 2002 roku współpracował przy "Superprodukcji", w którym zagrał jedną z ról epizodycznych. Wreszcie od 2004 roku rozpoczął samodzielną karierą operatora. Pierwszą produkcją, w której wystąpił w tej roli, był serial "Na Wspólnej"; pierwszym filmem krótkometrażowym - "Tylko jedna noc", a pierwszym filmem kinowy - "Świadek koronny".W 2007 roku powstał niezwykle ważny dla Jan Holoubka film "Słońce i cień". Był to krótkometrażowy film o jego ojcu Gustawie Holoubku. Jan nie tylko był operatorem kamery, ale również reżyserem tego szczególnego obrazu. Film został wyróżniony na festiwalach "Nowe horyzonty", a także "Młodzi i film".W kolejnych latach Holoubek odpowiedzialny był za zdjęcia do takich filmów jak "Piksele" czy "Supermarket". W 2014 roku wyreżyserował kolejny film krótkometrażowy - "Pocztówki z republiki absurdu". W następnych latach jego pozycja wśród operatorów umacniała się, pracował przy takich filmach jak "Król życia", "Podatek od miłości" oraz przy serialu "Kruk".Przełomem w jego karierze był rok 2017, kiedy zdecydował się zostać reżyserem. Już serial "Rojst" zebrał dobre recenzje, ale prawdziwym hitem okazał się film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".

Znany z: Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" pokazał, jak zdolnym reżyserem jest Jan Holoubek. Projekt przyniósł mu dużą popularność i wiele nagród, w tym Złote Lwy i Orły. Tę ostatnią otrzymał w dwóch kategoriach - za najlepszy debiut reżyserski i dla najlepszego reżysera.

Funkcja w filmie: - operator kamery w II ekipie w filmie "Chopin. Pragnienie miłości" (2002); - operator kamery i aktor drugoplanowy w filmie "Superprodukcja" (2002); - operator kamery w serialu "Na Wspólnej" (2003-2008); - operator kamery w filmie "Tylko jedna noc" (2004); - operator kamery w serialu "Odwróceni" (2007); - reżyser i operator kamery w filmie "Słońce i cień" (2007); - operator kamery w filmie "Świadek koronny" (2007); - operator kamery w filmie "Piksele" (2009); - operator kamery w filmie "Supermarket" (2012); - operator kamery w serialu "Lekarze" (2012-2014); - reżyser i operator kamery w filmie "Pocztówki z Republiki Absurdu" (2014); - operator kamery w filmie "Król życia" (2015); - operator kamery w filmie "Po prostu przyjaźń" (2016); - operator kamery w serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku" (2018); - operator kamery w filmie "Podatek od miłości" (2018); - reżyser serialu "Rojst" (2018); - reżyser serialu "Odwróceni. Ojcowie i córki" (2019); - reżyser filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" (2020); - reżyser serialu "Rojst '97" (2021).

Płyty: -

Książki: -

Nagrody:
 • 2007 - Jantar za krótkometrażowy film dokumentalny "Słońce i cień";
 • 2007 - Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych wyróżnienie za film "Słońce i cień";
 • 2020 - Złote Lwy - najlepsza reżyseria za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy";
 • 2020 - Camerimage - najlepszy debiut reżyserski za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy";
 • 2021 - Orzeł - odkrycie roku za reżyserię filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy";
 • 2021 - Orzeł - najlepszy reżyser za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".


 • LINK Instagram: https://www.instagram.com/holoubekjan/


  Link FB: https://www.facebook.com/jan.holoubek.9
  Magdalena Różczka, Jan Holoubek na premierze filmu Excentrycy
  Magdalena Różczka
  Jan Holoubek

  Magdalena Różczka po raz pierwszy na salonach z Janem Holoubkiem! ZDJĘCIA

  Magdalena Różczka po raz pierwszy na salonach z Janem Holoubkiem! ZDJĘCIA
  Ewelina Gołębiowska
  Magdalena Różczka urodziła. Magda Różczka urodziła
  dzieci gwiazd
  Magdalena Zawadzka
  Jan Holoubek

  Magdalena Zawadzka została babcią! Tabloid zdradził płeć i imię dziecka

  Jej synowi urodziło się...
  BoyToy
  Nasze akcje
  Douglas
  Lifestyle
  Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
  Współpraca reklamowa
  wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
  Newsy
  Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
  Współpraca reklamowa
  Gwiazdy
  Newsy
  Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
  Współpraca reklamowa
  Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
  Newsy
  Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
  Współpraca reklamowa