Anna Grodzka

Anna Grodzka w Polsce stała się prekursorką nowej ery w parlamencie. Była pierwszą transpłciową posłanką. W 2011 roku uzyskała mandat poselski w parlamentarnych wyborach, gdzie startowała z Ruchu Palikota. Choć Grodzka niejednokrotnie była otwarcie krytykowana przez społeczeństwo, odważnie działała na arenie politycznej i publicznie przyznawała się do bycia osobą transpłciową. Aby pomagać takim jak ona, założyła Fundację Trans-Fuzja, której celem jest także edukowanie społeczeństwa na temat transpłciowości.

Imię: Anna

Nazwisko: Grodzka

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: brak

Wzrost: 187 cm

Data urodzenia: 16.03.1954 r.

Znak zodiaku: Ryby

Zawód: działaczka polityczna i społeczna

Osoby - związki:
  • żona Grażyna Bęgowska (rozwód w 2007 r.)


  • Rodzice: rodzice adopcyjni Józef i Kazimiera

    Dzieci: Bartosz Bęgowski

    Rodzeństwo: brak informacji

    BIO: Anna Grodzka urodziła się jako Krzysztof Bogdan Bęgowski 16 marca 1954 roku. Jest osobą transpłciową, jako dziecko została adoptowana, o czym dowiedziała się, mając ponad 50 lat. Już od najmłodszych lat zmagała się z dysforią płciową, gdyż wewnątrz czuła się kobietą, a nie mężczyzną, jakim była fizycznie. Anna Grodzka przed operacją korekty płci była związana z inną kobietą, a owocem ich związku jest syn Bartosz, obecnie urzędnik państwowy. Para rozwiodła się w 2007 roku. Działaczka społeczna ukończyła Uniwersytet Warszawski na kierunku psychologii. Odbyła również służbę wojskową, a w czasach PRL-u udzielała się Socjalistycznym Zrzeszeniu Polskich Studentów oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W wieku 27 lat dowiedziała się, że w Polsce funkcjonuje ośrodek dla osób transpłciowych, gdzie poznała osoby zmagające się z takimi samymi problemami i po raz pierwszy usłyszała, że może przejść korektę płci. W wieku 54 lat Anna Grodzka rozpoczęła ten proces. Operacja odbyła się w Tajlandii. Pełna korekta ostatecznie zakończyła się w 2010 roku, a poszczególnym jej etapom został poświęcony film dokumentalny "Trans-akcja" (2010).

    Znana z: tego, że jako pierwsza osoba transpłciowa dostała się do polskiego parlamentu. Wszystko miało miejsce w 2011 roku, kiedy to wzięła udział wyborach do Sejmu RP. Wówczas znalazła się na wyborczej liście Ruchu Palikota. W czasie swojej działalności w polskim parlamencie osiągnęła wiele sukcesów. Została m.in. wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz klubu Ruchu Palikota. Była również członkinią Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jej mandat poselski wygasł w 2015 roku. Zrezygnowała jednak z walki o reelekcję na rzecz wyborów prezydenckich. Posłanka jednak nie zdołała uzbierać wystarczającej liczby podpisów i finalnie wycofała się z działalności politycznej. W wywiadzie dla portalu Plejada.pl w lutym 2021 roku powiedziała, że na jej decyzję miał wpływ stan zdrowia, a dokładniej stenoza kręgosłupa. Obecnie kobieta jest na zasłużonej emeryturze. W trakcie swojej politycznej działalności napisała także książkę "Mam na imię Ania". To autobiografia posłanki, która porusza wiele problemów związanych z transpłciowością w Polsce. Opowiada też o tym, że różnorodność, zarówno w przyrodzie, jak i u ludzi, jest czymś całkowicie naturalnym. W swojej autobiografii Anna Grodzka próbuje dać odpowiedź na wiele egzystencjalnych pytań. Na kartkach książki podkreśla również, że człowiek staje się wolny tylko wtedy, gdy jest w 100% sobą.

    Funkcja w filmie: - bohaterka filmu dokumentalnego "Trans-akcja" (2010)

    Płyty: brak

    Książki:"Mam na imię Ania"; W.A.B. (2013)

    Nagrody:Nagroda "Okulary Równości" przyznana przez Fundację Izabeli Jarugi-Nowackiej działającą w Warszawie (2012)

    LINK Instagram: brak

    Link Facebook: @annagrodzka.polityk
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index