Andie MacDowell - znana aktorka i modelka z USA

Andie MacDowell wkroczyła do świata show-biznesu, rozpoczynając od pracy w modelingu. Sukcesy na tym polu ostatecznie doprowadziły do jej debiutu w branży filmowej. Jej kariera aktorska trwa do dziś, a obecna filmografia Andie MacDowell jest już naprawdę bogata. Jakie były najważniejsze produkcje, w których wystąpiła?Imię: Rosalie Anderson

Nazwisko: MacDowell

Nazwisko panieńskie: MacDowell

Pseudonim: Andie

Wzrost: 173 cm

Data urodzenia: 21.04.1958 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: aktorka filmowa i modelka

Osoby - związki: - mąż Paul Qualley (1986-1999); - mąż Rhett Hartzog (2001-2004).

Rodzice: Marion St. Pierre MacDowell i Pauline Johnston

Dzieci: syn Justin Qualley (ur. 1986) i dwie córki: Rainey Qualley (ur. 1990 r.) i Margaret Qualley (ur. 1994).

Rodzeństwo: trzy

siostry

BIO: Andie MacDowell przyszła na świat w Gaffney, mieście w stanie Karolina Północna w USA. Jej korzenie sięgają wielu stron świata: Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii i Francji. Rodzice MacDowell rozwiedli się, gdy była jeszcze małą dziewczynką - miała zaledwie sześć lat. Zamieszkała wówczas z matką, która była alkoholiczką.Andie MacDowell dość szybko rozpoczęła karierę w modelingu. Na początku lat 80. pozowała dla takich pism, jak "Vogue" i "Elle", a także robiła kampanie dla znanych marek, w tym Yves Saint Laurent, Armani czy Anne Klein. Ważnym momentem w jej życiu było pojawienie się na billboardach i w reklamach telewizyjnych Calvina Kleina. To właśnie wtedy zwrócono na nią większą uwagę, w efekcie czego trafiła do świata filmu. Swoją pierwszą rolę zagrała w 1984 roku w przygodowej produkcji o przygodach Tarzana. Co ciekawe, jej mówione kwestie zostały zdubbingowane przez inną aktorkę - wszystko dlatego, że MacDowell miała zbyt południowy akcent.Po pierwszej przygodzie z filmem Andie MacDowell wróciła do modelingu, podejmując współpracę z firmą L'Oreal i Calvinem Kleinem. Wielki ekran był jej jednak pisany. Gdy w 1989 roku zagrała w filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo", spotkało się to z dużym entuzjazmem nie tylko publiczności, lecz także krytyków. Od tamtej pory wystąpiła w wielu produkcjach, zyskując sympatię widzów na całym świecie.Prywatnie Andie MacDowell jest matką trójki dzieci. Ma je ze swoim pierwszym mężem, byłym modelem Paulem Qualleyem. MacDowell miała także drugiego męża, biznesmena Rhette'a Hartzoga, jednak również z nim się rozwiodła. Nie wiadomo, czy obecnie jest z kimś związana.

Znana z: ról w takich filmach, jak "Seks, kłamstwa i kasety wideo", "Zielona karta" czy "Cztery wesela i pogrzeb". Popularność przyniosła jej także kariera modelki, m.in. występowanie w kampaniach marki L'Oreal.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):aktorka w filmie "Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp" (1984);aktorka w filmie "Ognie św. Elma" (1985);aktorka w filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo" (1989);aktorka w filmie "Zielona karta" (1990);aktorka w filmie "Gracz" (1992);aktorka w filmie "Dzień świstaka" (1993);aktorka w filmie "Na skróty" (1993);aktorka w filmie "Rubin z Kairu" (1993);aktorka w filmie "Cztery wesela i pogrzeb" (1994);aktorka w filmie "Wystrzałowe dziewczyny" (1994);aktorka w filmie "Mężowie i żona" (1996);aktorka w filmie "Koniec przemocy" (1997);aktorka w filmie "Uciec przed śmiercią" (2000);aktorka w filmie "Ginostra" (2002);aktorka w filmie "Salon piękności" (2005);aktorka w filmie "Krowy na wypasie" (2006);aktorka w filmie "Inconceivable" (2008);aktorka w filmie "W imię zemsty" (2010);aktorka w filmie "Monte Carlo" (2011);aktorka w filmie "Jane by Design" (2012);aktorka w filmie "Tylko dla odważnych" (2017);aktorka w filmie "No Man's Land" (2021).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody:
 • nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za udział w filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo" w 1989 roku;
 • nagroda Film Independent dla najlepszej aktorki za udział w filmie "Seks, kłamstwa i kasety wideo" w 1990 roku';
 • Puchar Volpi na MFF w Wenecji dla najlepszego zespołu aktorskiego za film "Na skróty" w 1993 roku;
 • Złoty Glob dla najlepszego zespołu aktorskiego za film "Na skróty" w 1994 roku;
 • nagroda Saturn Awards dla najlepszej aktorki za udział w filmie "Dzień świstaka" (1994).


 • Link Instagram: @andiemacdowell


  Link FB: @therealandiemacdowell
  Najpiękniejsze pary Oscary 2023
  Antonio Banderas
  Oscary
  Henry Tadeusz Farrell

  Oscary 2023: Najpiękniejsze pary na gali! Sarah Paulson z ukochaną, Antonio Banderas z partnerką i inni. ZDJĘCIA

  Na oscarowej gali wiele gwiazd pojawiło się z bliskimi! Antonio Banderas zabrał młodszą ukochaną, a Andie MacDowell córkę. Zobaczcie też, jak wygląda syn Alicji Bachledy-Curuś i Colina Farrella!
  Milena Tuzimek
  Anna Maria Sieklucka pozuje obok Andie MacDowell
  Małgorzata Foremniak
  Andie MacDowell
  Anna Maria Sieklucka

  Anna-Maria Sieklucka i Małgorzata Foremniak pozują na Tygodniu Mody obok Andie MacDowell

  Anna-Maria Sieklucka i Małgorzata Foremniak podbijają Berlin podczas Tygodnia Mody. Wśród gości uwagę skradła też Andie MacDowell z córką.
  Milena Tuzimek
  Nasze akcje
  Douglas
  Lifestyle
  Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
  Współpraca reklamowa
  wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
  Newsy
  Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
  Współpraca reklamowa
  Gwiazdy
  Newsy
  Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
  Współpraca reklamowa
  Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
  Newsy
  Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
  Współpraca reklamowa