duplo-inspiruje
Adobe Stock
Fleszstyle

Najważniejszy "trend" tego (i każdego kolejnego) sezonu? Zrównoważona moda!

Najważniejszy "trend" tego (i każdego kolejnego) sezonu? Zrównoważona moda!

Jeśli czytasz ten tekst, zakładamy, że kochasz modę tak samo jak my. Śledzisz na bieżąco trendy  i sprawia ci frajdę testowanie na sobie nowych stylizacji. Jednak czy zastanawiasz się czasem, jak moda wpływa na środowisko? Wiemy, że temat globalnego ocieplenia, zanieczyszczenia może wydawać się oklepany, ale jest naprawdę ważny. Potrzebne są zmiany - właśnie teraz! Co więcej, odpowiedzialne podejście do mody ma wiele zalet i wcale nie oznacza, że trzeba gorzej wyglądać. Może być zupełnie na odwrót!

Jak branża modowa wpływa na środowisko?

Zacznijmy od faktów. Według raportu Accenture z 2020 roku rocznie niemal 39 milionów ton ubrań ląduje na wysypiskach i w spalarniach śmieci! Przemysł tekstylny jest również odpowiedzialny za emisje aż 1,2 mld ton dwutlenku węgla rocznie. Jest również drugim, po rolnictwie, najbardziej zanieczyszczającym wodę sektorem. Około 60% materiałów wykorzystywanych przy produkcji ubrań to włókna syntetyczne, uwalniające wraz z praniem mikrocząsteczki plastiku, które trafiają do środowiska i zatruwają oceany. Przemysł odzieżowy intensywnie zużywa surowce - czy wiesz, że do wyprodukowania jednego bawełnianego T-shirtu potrzeba 2 700l wody? To tyle, ile przeciętny człowiek wypije w ciągu 2,5 roku. Niestety, to wszystko jest efektem rosnącej konsumpcji ludzi oraz polityki marek odzieżowych, które produkują więcej ubrań, niż potrafią sprzedać. Dodatkowo, większość ciuchów dostępnych w sieciówkach jest po prostu gorszej jakości. Szybko się niszczą, przez co wyrzucamy je po kilku praniach i kupujemy kolejną rzecz. I tak koło się zamyka.  

duplo-inspiruje
Adobe Stock

Jedno jest pewne - nasze decyzje zakupowe mają realny wpływ na nasze otoczenie. Dlatego warto zadać sobie pytanie – co każdy z nas może zrobić, aby dbać o środowisko, bez rezygnowania z dobrego wyglądu? 

Nie kupuj pod wpływem emocji

Jedną z najważniejszych rzeczy jest umiar. Za każdym razem, gdy chcesz kupić np. bluzkę, zastanów się, czy faktycznie jej potrzebujesz. Może chcesz poprawić sobie nastrój? Albo skusiła cię promocja? Kluczem w zrównoważonej modzie, ale również i dobrym stylu, jest rzadsze kupowanie ubrań na rzecz wybierania tych lepszych jakościowo. Jesteśmy pewni, że gdy przestaniesz robić impulsywne zakupy np. kupując 5 bluzek za 40 zł, nagle okaże się, że stać cię na jedną, ale designerską, jedwabną koszulę za 200 zł, o której marzyłaś od dawna. 

Stawiaj na jakość

Warto kupować tylko te rzeczy, w których czujesz się, jak milion dolarów i które zostały stworzone z dobrych jakościowo materiałów. Dzięki temu będziesz dbać o nie, by jak najdłużej się nimi cieszyć. Efekt? Bardziej stylowy i modny wygląd. Pamiętaj, że dobry jakościowo płaszcz czy torebkę od razu widać z daleka, nawet jeśli jest minimalistyczna. Tutaj „jakość” robi robotę. Często problemem ze stworzeniem własnego stylu nie jest brak ubrań, a ich nadmiar. Gdy szafa ugina się z powodu ilości upchniętych ciuchów, po prostu przestajesz widzieć fajne rzeczy. Czujesz się przytłoczona i sfrustrowana. Zabija to również kreatywność w tworzeniu stylizacji. Gdy masz tylko kilka swoich ulubionych perełek, zawsze będziesz wiedzieć co na siebie włożyć. 

duplo-inspiruje
Adobe Stock

Wybieraj lokalnych projektantów

Kolejnym rozwiązaniem jest wspieranie lokalnych marek modowych. Dlaczego? Ponieważ gdy kupujemy ubrania wyprodukowane w Polsce, nie wpływamy na zanieczyszczenie środowiska w trakcie transportu. Zastanów się, jak długą drogę muszą przebyć ciuchy produkowane w Chinach czy w Stanach? I jak duży ślad węglowy zostawia taki jeden transport? Dodatkowo, ubrania szyte w Polsce są pod ścisłą regulacją unijną. Dzięki temu nie mogą być traktowane szkodliwą chemią np. podczas farbowania tkaniny. W krajach azjatyckich te restrykcje są niestety o wiele mniej przestrzegane. Co więcej, wybierając lokalne marki, wspierasz polskich projektantów oraz ich pracowników. Jeśli chcemy być dumni z polskiej mody i nosić fajne, niebanalne ciuchy, musimy dać szansę polskim twórcom na zarobek oraz dalszy rozwój. Dlaczego tylko Francuzi mają mieć słynnych projektantów mody znanych na całym świecie? My też możemy! Szczególnie że nie brakuje w naszym kraju młodych i zdolnych twórców. 

Adrian Krupa i jego kolekcja dla batonika Duplo

Jednym z nich jest Adrian Krupa. Ten zdolny projektant wygrał jubileuszową edycję konkursu Fashion Designer Awards w 2019 roku. Następny sukces? Artysta zaprojektował „Suknię marzeń Duplo” i zaprezentował ją podczas Flesz Fashion Night 2019. Adrian Krupa od 2 lat współpracuje z batonikiem Duplo, dzięki czemu ma możliwość realizować swoje najbardziej kreatywne pomysły. Jego nowa kolekcja powstała z inspiracji… batonikiem Duplo. Elegancka, subtelna kruchości i wyważony, orzechowy smak tak zainspirował Adriana, że stworzył 7 pięknych kreacji. Warto podkreślić, że firma Ferrero, producent batonika Duplo, stworzyła ogólnopolski projekt „Duplo Inspiruje”. Jego celem jest inspirowanie młodego pokolenia projektantów do poszukiwania kreatywnych i nieoczywistych rozwiązań w obszarze sztuki stosowanej.

sukienki-inspirowane-batonikiem-duplo-adrian-krupa
Adam Pluciński

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o projekcie Duplo Inspiruje i być na bieżąco z trendami, odwiedźcie profil batonika Duplo na Instagramie!

Materiał powstał z udziałem marki Duplo

Duplo moda
Piotr Porębski
Fleszstyle
Duplo inspiruje. Ta marka wspiera polskie talenty!
Duplo inspiruje. Ta marka wspiera polskie talenty!

Jeśli zastanawiacie się jakie marki wpierają młode talenty z branży fashion, to warto przyjrzeć się działaniom marki Duplo firmy Ferrero. Duplo to orzechowo-chrupiący batonik, który stawia na młodych! Angażując się jako partner w pokazy i imprezy fashion, szczególnie wspiera debiutujące polskie talenty. Jakie są wyniki tych działań? Robią wrażenie! Zobacz, co działo się na Fashion Designer Awards 2019, Łódź Young Fashion 2019 czy finale Złotej Nitki 2019 - jednych z najbardziej gorących imprez w świecie mody!  Fasion Designer Awards 2019 z Duplo Marka Duplo była głównym partnerem 10. edycji FDA 2019: „Be Italian, Be Glamour” , prestiżowego konkursu dla młodych projektantów. Zwycięzcą został Adrian Krupa - student łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat razem z Duplo pojechał na targi White Milano. Warto podkreślić, że Krupa przygotował także sukienkę inspirowaną batonikiem Duplo, którą zaprezentował przed szeroką publicznością podczas Flesz Fashion Night 2019. Dla młodego projektanta była to doskonała okazja, by pokazać swój warsztat i sposób widzenia mody. Zobacz wideorealcję z imprezy: Duplo na Łódź Young Fashion Award 2019  Kolejną inicjatywą Duplo była organizacja kreatywnych warsztatów na Łódź Young Fashion 2019 . Uczestnicy, zainspirowani batonikiem, tworzyli autorskie projekty t-shirtów. Rzecz wydaje się prosta, ale też pokazuje, na ile kreatywnie potrafimy myśleć!  Batonik Duplo obecny był także na finałowej gali ogólnopolskiego konkursu Złotej Nitki 2019. Zwycięzcą konkursu został Maciej Jóźwicki . Jego kolekcja prezentowała odważny styl i nowe spojrzenie na światowe trendy. Doskonale wpisała się w hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu, którym była...

maja-sablewska-perwoll
Mat.prasowe
Newsy
Odmień swoją szafę z Mają Sablewską! Gwiazda podpowiada, jak stworzyć modne stylizacje i nic nie wydać 
Odmień swoją szafę z Mają Sablewską! Gwiazda podpowiada, jak stworzyć modne stylizacje i nic nie wydać 

Zanim przejdziemy do cennych porad od Mai Sablewskiej, chcemy uświadomić ci bardzo ważną rzecz. Czy wiesz, że w 2016 na polskie śmietniki trafiło aż... 104 tysięcy ton odzieży?!* Taka jest cena naszej „miłości” do mody i szybko zmieniających się trendów. Pod wpływem chwili kupujemy kolejną rzecz, którą „musimy mieć”. Robimy to z powodu reklamy, którą zobaczyliśmy albo przeceny. Nie zastanawiamy się jakie są konsekwencje nieprzemyślanych zakupów dla naszej planety. Niestety, są przerażające. Rocznie niemal 39 milionów ton ubrań (!) ląduje na wysypiskach i w spalarniach śmieci. Co więcej, przemysł tekstylny emituje aż 1,2 miliardów ton dwutlenku węgla rocznie. Jest również drugim, po rolnictwie, najbardziej zanieczyszczającym wodę sektorem. Mało osób zdaje sobie sprawę, że do wyprodukowania jednego bawełnianego T-shirtu potrzeba aż… 2 700 l wody! To tyle, ile przeciętny człowiek wypije w ciągu 2,5 roku.*  #RethinkFashion by Perwoll x Maja Sablewska Wiemy, że te liczby robią wrażenie i mogą powodować wyrzuty sumienia. Dlatego nadszedł czas przemyśleć nasze podejście do mody i zacząć działać. Najważniejszym krokiem jest… zmiana myślenia. Zacznij zadawać sobie pytania, czy faktycznie potrzebujesz kolejnej sukienki z kiepskiego materiału? Czy zawsze na imprezę musisz sprawić sobie nową rzecz? Może masz już coś podobnego w swojej szafie? A jeśli mowa o twojej garderobie… Zastanów się, kiedy ostatnio robiłaś jej przegląd i sprzątałaś w swojej szafie. Czasami po prostu nie widzimy ubrań i zapominamy, jak są fajne!  Już od 6 lat ambasadorką  marki Perwoll jest   Maja Sablewska, znana ze swojego wyjątkowego stylu i nieszablonowego podejścia do mody. Dlatego gdy marka wpadła na pomysł stworzenia wyjątkowego...

konkurs_duplo
Mat.prasowe
Newsy
WYNIKI KONKURSU! Wybraliście suknię marzeń inspirowaną batonikiem Duplo!
WYNIKI KONKURSU! Wybraliście suknię marzeń inspirowaną batonikiem Duplo!

3 września już po raz 8 odbędzie się Flesz Fashion Night , czyli największa impreza modowa roku! Jak w kilku słowach możemy opisać ten wyjątkowy event? Najlepsi polscy projektanci, gwiazdy w pięknych kreacjach oraz zabawa do białego rana. W dniach 12-23 sierpnia mieliście możliwość wziąć udział w naszym konkursie i wygrać wspaniałe nagrody! Komu się udało? Koniecznie sprawdźcie! Plebiscyt na suknię marzeń z batonikiem Duplo Co trzeba było zrobić? Wystarczyło zadecydować w głosowaniu, która z dwóch sukienek zaprojektowanych przez Adriana Krupę zostanie uszyta na Flesz Fashion Night! Inspiracją dla projektanta był pyszny, orzechowy batonik Duplo. Adrian Krupa to młody, zdolny projektant. Jest zdobywcą prestiżowych nagród - Fashion Designers Awards 2019 oraz Złota Nitka 2018. Adrian projektował ubrania dla takich gwiazd jak Natalia Nykiel, Margaret czy Natasza Urbańska! Specjalnie dla marki Duplo, która od kilku sezonów wspiera młode polskie talenty modowe, stworzył dwie wspaniałe kreacje, inspirowane orzechowym i chrupiącym batonikiem. Po podliczeniu waszych głosów okazało się, że ostatecznie zwyciężyła  suknia nr ... 1 i to właśnie ona zostanie uszyta! Przyznajemy, że ta kreacja jest naprawdę niepowtarzalna i już nie możemy doczekać się, aż zobaczymy ją na żywo 3 września!   A kto wygrał? Sprawdźcie listę laureatów!   Nagroda Główna: Agnieszka T., Warszawa Małgorzata J., Warszawa   Nagroda II stopnia: Anna B., Tarnów Krystyna G., Kleczew Kamila O., Szczecin Izabela K., Cieszyn Agnieszka J., Kretomino Katarzyna P., Trzebaw Anna B., Kraków Ewa M., Chojnice Natalia Ś., Gdów Edyta M., Siemiatyczne   Nagroda III stopnia: Karolina...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik