kobieca dłoń trzymająca słoiczek z kremem
©milanmarkovic78/Fotolia.com
Fleszstyle

Kosmetyki nawilżające skórę – jakich substancji używa się do ich produkcji?

Substancje nawilżające skórę to np. kwas hialuronowy, kolagen, gliceryna i mocznik. Olej parafinowy, wazelina i silikon tworzą na skórze ochronny film, który zapobiega utracie wody. Skórę nawilżają także substancje, takie jak: ceramidy i cholesterol, które wzmagają wchłanianie wody.

Substancje nawilżające skórę to np. kwas hialuronowy, kolagen, gliceryna i mocznik. Olej parafinowy, wazelina i silikon tworzą na skórze ochronny film, który zapobiega utracie wody. Skórę nawilżają także substancje, takie jak: ceramidy i cholesterol, które wzmagają wchłanianie wody.

Przesuszenie skóry powoduje nadmierna ekspozycja na słońce lub silny wiatr oraz kąpiele w morskiej i chlorowanej wodzie. Naskórek robi się suchy i szorstki także na skutek przebywania w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,

Sylwia Przybysz przygotowała Janowi Dąbrowskiemu niespodziankę podczas ślubu. Jak z filmu!

Działanie substancji nawilżających w kosmetykach

Istotą działania kosmetyków nawilżających jest ochrona przed parowaniem wody z naskórka oraz wzmacnianie bariery hydro-lipidowej skóry. Składniki, które mają właściwości nawilżające, można podzielić na 3 podstawowe grupy.

Substancje hydrofilowe w kosmetykach

Substancje hydrofilowe odpowiadają za zatrzymanie wody wewnątrz skóry. Wiążą wodę poprzez wiązania wodorowe, co w efekcie hamuje jej resorpcję. Do takich substancji należą między innymi:

 • Kwas hialuronowy - występuje naturalnie w skórze właściwej i przestrzeni międzykomórkowej. Jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry od wewnątrz (wiąże wodę jak gąbka) elastyczność i gładkość naskórka. Kwas hialuronowy wykorzystuje się do wypełniania zmarszczek oraz do ochrony przed szkodliwymi promieniami UV.
 • Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Odpowiedzialny jest za elastyczność skóry - jak sprężyna utrzymuje ją i chroni przed rozciąganiem. Do prawidłowego działania potrzebuje jednak wilgoci wewnątrz skóry (którą utrzymuje hialuron). Gdy jej brakuje, włókna kolagenowe słabną i rozciągają się.
 • Gliceryna, pozyskiwana z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, przyciąga cząsteczki wody i zatrzymuje je na powierzchni skóry. Dzięki temu naturalnie ochrania naskórek i jednocześnie nawilża go i wygładza. Gliceryna wpływa też na procesy regeneracji uszkodzonego naskórka.
 • Mocznik występuje naturalnie w organizmie, ale z czasem jego stężenie maleje. Jest produktem przemiany białek i utrzymuje wilgoć w skórze. Mocznik ma silne działanie nawilżające, a także przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Uszczelnia też naskórek chroniąc przed ucieczką wilgoci. Aby uzupełnić jego poziom w skórze, warto stosować kremy z mocznikiem.
 • Kwas mlekowy stymuluje produkcję ceramidów, które jak pancerz chronią przed parowaniem wilgoci ze skóry. Ponadto kwas mlekowy ma właściwości nawilżające, antybakteryjne oraz złuszczające martwy naskórek.
 • Kwas glikolowy wnika w naskórek i wiąże wodę w jego zewnętrznych warstwach. Wspomaga usuwanie martwych komórek, które są całkowicie pozbawione wody.

Substancje hydrofobowe i okluzyjne w kosmetyce

Okluzja w kosmetyce to tworzenie się na skórze cienkiej osłony, która ochrania skórę przed nadmierną utratą wody. Substancje hydrofobowe hamują parowanie wody ze skóry i zapobiegają odwodnieniu. Należą do nich, np.:

 • Olej parafinowy i wazelina, które tworzą na powierzchni skóry efekt okluzyjny, czyli warstwę ochraniającą przed utratą wody. Substancje działają regenerująco, zmiękczająco i wygładzająco na naskórek a także włosy i paznokcie.
 • Wosk stały (np. pszczeli) i wosk ciekły (np. olej jojoba) - dobrze natłuszczają, pielęgnują i wygładzają skórę. Substancje regenerują suchy naskórek, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna, miękka, jędrna i przede wszystkim nawilżona.
 • Silikon roślinny - pomaga utrzymać w skórze wilgoć i jednocześnie chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Substancja jest trudna do usunięcia, dlatego jej pozostałości na skórze mogą zatykać pory i uniemożliwiać skórze prawidłowe oddychanie.

Substancje regenerujące i wzmacniające barierę ochronną naskórka

Do ostatniej grupy substancji nawilżających w kosmetykach należą naturalne składniki lipidów skóry. Ich działanie polega na wzmacnianiu i regeneracji warstwy rogowej skóry. Są nimi:

 • Ceramidy, które wypełniają przestrzeń warstwy rogowej naskórka, chroniąc go przed utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Poprawiają elastyczność skóry i przyspieszają jej regenerację.
 • Cholesterol - jest pozyskiwany z lanoliny. Ma właściwości natłuszczające i zmiękczające. Cholesterol tworzy na skórze ochronny film, który zapobiega odparowywaniu wody.
Ceramidy w kosmetyce. Jak działają kosmetyki z ceramidami?
© Valua Vitaly/Adobe Stock
Fleszstyle
Ceramidy w kosmetyce. Jak działają kosmetyki z ceramidami?
Kosmetyki z ceramidami przeznaczone są głównie do pielęgnacji cery suchej, atopowej oraz dojrzałej. Ceramidy chronią skórę przed utratą wody, wygładzają, przyspieszają procesy regeneracyjne a także hamują powstawanie zmarszczek.

Kosmetyki z ceramidami przeznaczone są głównie do pielęgnacji cery suchej, atopowej oraz dojrzałej. Ceramidy chronią skórę przed utratą wody, wygładzają, przyspieszają procesy regeneracyjne a także hamują powstawanie zmarszczek.   Ceramidy w kosmetyce wykorzystywane są nie tylko w produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ale i włosów. Mają one bowiem zdolność odbudowy i regeneracji silnie zniszczonej struktury kosmyków, np. na skutek nadmiernej stylizacji ciepłem czy częstą koloryzacją. Ceramidy - czym są? Ceramidy to, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry , substancje tłuszczowe. Wypełniają one przestrzenie pomiędzy komórkami w warstwie rogowej naskórka, zabezpieczając tym samym skórę przed nadmierną utratą wody. Z tego względu, gdy cerze brak nawilżenia, warto sięgnąć po kosmetyki z ceramidami . Ceramidy - jaką pełnią funkcję w skórze? Ceramidy pełnią istotną rolę w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania warstwy rogowej naskórka. Mikroskopijne cząsteczki są odpowiedzialne, nie tylko za zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, ale i za wzmacnianie jej naturalnej zdolności wchłaniania wody oraz składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Ceramidy w kosmetykach - jak działają i dla kogo są najlepsze? Kosmetyki z ceramidami, takie jak: maseczka, serum, krem do twarzy, przeznaczone są do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, alergicznej i atopowej, a co za tym idzie wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Preparaty pielęgnacyjne na bazie tych mikroskopijnych cząsteczek tłuszczowych skutecznie nawilżają skórę, chroniąc tym samym przed utratą wody. Kosmetyki z ceramidami przyspieszają procesy regeneracji i odnowy naskórka, dlatego są idealnym rozwiązaniem w pielęgnacji skóry podrażnionej...

kobieta stojąca przed lustrem i oglądająca swoją twarz
©eric/Fotolia.com
Fleszstyle
Kremy przeciwzmarszczkowe odpowiednie dla 20-, 30-, 40- i 50-latków oraz do cery dojrzałej – co powinny zawierać?
Kremy przeciwzmarszczkowe należy zacząć stosować już od 25 roku życia. Wtedy proces odnowy skóry spowalnia i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Preparaty, które je likwidują i zapobiegają powstawaniu kolejnych zawierają m.in. kolagen i witaminę E.

Kremy przeciwzmarszczkowe należy zacząć stosować już od 25 roku życia. Wtedy proces odnowy skóry spowalnia i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Preparaty, które je likwidują i zapobiegają powstawaniu kolejnych zawierają m.in. kolagen i witaminę E. Efekty działania kremu przeciwzmarszczkowego widać po około 3 miesiącach. Tyle czasu potrzeba, by zaczęły działać substancje aktywne zawarte w kosmetyku, np. retinol i witamina C. Do pielęgnacji, oprócz kremu do twarzy, warto włączyć też krem pod oczy . Pierwszy krem przeciwzmarszczkowy Po pierwszy krem przeciwzmarszczkowy warto sięgnąć już po 20-25. roku życia (w zależności od kondycji skóry). Preparat zmniejszający i zapobiegający tworzeniu się zmarszczek jest potrzebny u osób, które skończyły 25 lat. Właśnie w tym czasie proces regeneracji skóry zaczyna spowalniać. Po 30. roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki . Najczęściej zauważane są w okolicach oczu, gdzie skóra jest najcieńsza. Krem przeciwzmarszczkowy po 30. roku życia Kobiety, które skończyły 30 lat mogą zacząć używać kremów przeciwzmarszczkowych 30+ . W ich składzie powinny się znaleźć: kolagen , którego ilość w ludzkiej skórze zmniejsza się wraz z wiekiem, neuropeptydy, antyoksydanty, spowalniające proces starzenia się skóry, czyli witamina C i E oraz koenzym Q10, ekstrakt z czerwonego wina (resweratrol). Krem przeciwzmarszczkowy po 40. – jaki kosmetyk wybrać? Po ukończeniu 40. roku życia krem powinien spełniać kilka funkcji: zmniejszać przebarwienia powstałe na skórze twarzy, poprawiać owal twarzy, uzupełniać poziom kolagenu oraz elastyny, by istniejące zmarszczki się nie pogłębiały, chronić skórę przed promieniowaniem UV. Preparaty przeciwzmarszczkowe do...

ABC nawilżania skóry - czy każda cera potrzebuje nawilżenia?
© tuiphotoengineer/Adobe Stock
Fleszstyle
Nawilżanie skóry twarzy - czy każda cera potrzebuje codziennego nawilżania?
Nawilżania potrzebuje każda skóra, nawet tłusta. Skórę należy nawilżać 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, tuż po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Cera odwodniona łatwiej ulega podrażnieniom, czerwieni się oraz ma tendencję do powstawania zmarszczek.

Nawilżania potrzebuje każda skóra, nawet tłusta. Skórę należy nawilżać 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, tuż po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Cera odwodniona łatwiej ulega podrażnieniom, czerwieni się oraz ma tendencję do powstawania zmarszczek.   Gdy cera traci nawilżenie, włókna kolagenowe skóry tracą elastyczność i stają się mniej liczne, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek . Przesuszona skóra jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, przez co ma tendencję do podrażnień oraz występowania zaczerwienień. Cera odwodniona– objawy Gdy cerze brak jest nawilżenia staje się ona napięta, nieprzyjemna w dotyku oraz matowa. Jest to efekt zaburzonego procesu odnowy komórkowej oraz pogrubienia się zewnętrznej warstwy rogowej naskórka . Cera odwodniona jest również bardzo wrażliwa, łatwo ją podrażnić a także może reagować pieczeniem zarówno na czynniki zewnętrzne , jaki stosowane kosmetyki pielęgnacyjne. Gdy cerze tłustej brak jest nawilżenia, skóra charakteryzuje się nadmiernym łojotokiem i twarz błyszczy się jeszcze intensywniej niż dotychczas. Pielęgnacja cery odwodnionej Do pielęgnacji cery odwodnionej na co dzień najlepiej stosować kremy o lekkiej konsystencji , z kolei na noc na twarz należy nakładać kosmetyki o bogatszej formule, najlepiej wzbogaconej o składniki odżywcze, np.: kolagen, kwasy owocowe , witaminy. Na skórę, której brakuje nawilżenia można stosować również: Kosmetyki do twarzy z kwasem hialuronowym Skutecznym sposobem na przywrócenie cerze odpowiedniego poziomu nawilżenia jest stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym . Organiczny związek chemiczny naturalnie występuje w skórze, chroniąc ją przed, nie tylko przed przesuszeniem, ale i wiotczeniem i czynnikami...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik