Reklama

Substancje nawilżające skórę to np. kwas hialuronowy, kolagen, gliceryna i mocznik. Olej parafinowy, wazelina i silikon tworzą na skórze ochronny film, który zapobiega utracie wody. Skórę nawilżają także substancje, takie jak: ceramidy i cholesterol, które wzmagają wchłanianie wody.

Reklama

Przesuszenie skóry powoduje nadmierna ekspozycja na słońce lub silny wiatr oraz kąpiele w morskiej i chlorowanej wodzie. Naskórek robi się suchy i szorstki także na skutek przebywania w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,

Działanie substancji nawilżających w kosmetykach

Istotą działania kosmetyków nawilżających jest ochrona przed parowaniem wody z naskórka oraz wzmacnianie bariery hydro-lipidowej skóry. Składniki, które mają właściwości nawilżające, można podzielić na 3 podstawowe grupy.

Substancje hydrofilowe w kosmetykach

Substancje hydrofilowe odpowiadają za zatrzymanie wody wewnątrz skóry. Wiążą wodę poprzez wiązania wodorowe, co w efekcie hamuje jej resorpcję. Do takich substancji należą między innymi:

  • Kwas hialuronowy - występuje naturalnie w skórze właściwej i przestrzeni międzykomórkowej. Jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry od wewnątrz (wiąże wodę jak gąbka) elastyczność i gładkość naskórka. Kwas hialuronowy wykorzystuje się do wypełniania zmarszczek oraz do ochrony przed szkodliwymi promieniami UV.
  • Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Odpowiedzialny jest za elastyczność skóry - jak sprężyna utrzymuje ją i chroni przed rozciąganiem. Do prawidłowego działania potrzebuje jednak wilgoci wewnątrz skóry (którą utrzymuje hialuron). Gdy jej brakuje, włókna kolagenowe słabną i rozciągają się.
  • Gliceryna, pozyskiwana z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, przyciąga cząsteczki wody i zatrzymuje je na powierzchni skóry. Dzięki temu naturalnie ochrania naskórek i jednocześnie nawilża go i wygładza. Gliceryna wpływa też na procesy regeneracji uszkodzonego naskórka.
  • Mocznik występuje naturalnie w organizmie, ale z czasem jego stężenie maleje. Jest produktem przemiany białek i utrzymuje wilgoć w skórze. Mocznik ma silne działanie nawilżające, a także przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Uszczelnia też naskórek chroniąc przed ucieczką wilgoci. Aby uzupełnić jego poziom w skórze, warto stosować kremy z mocznikiem.
  • Kwas mlekowy stymuluje produkcję ceramidów, które jak pancerz chronią przed parowaniem wilgoci ze skóry. Ponadto kwas mlekowy ma właściwości nawilżające, antybakteryjne oraz złuszczające martwy naskórek.
  • Kwas glikolowy wnika w naskórek i wiąże wodę w jego zewnętrznych warstwach. Wspomaga usuwanie martwych komórek, które są całkowicie pozbawione wody.

Substancje hydrofobowe i okluzyjne w kosmetyce

Okluzja w kosmetyce to tworzenie się na skórze cienkiej osłony, która ochrania skórę przed nadmierną utratą wody. Substancje hydrofobowe hamują parowanie wody ze skóry i zapobiegają odwodnieniu. Należą do nich, np.:

  • Olej parafinowy i wazelina, które tworzą na powierzchni skóry efekt okluzyjny, czyli warstwę ochraniającą przed utratą wody. Substancje działają regenerująco, zmiękczająco i wygładzająco na naskórek a także włosy i paznokcie.
  • Wosk stały (np. pszczeli) i wosk ciekły (np. olej jojoba) - dobrze natłuszczają, pielęgnują i wygładzają skórę. Substancje regenerują suchy naskórek, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna, miękka, jędrna i przede wszystkim nawilżona.
  • Silikon roślinny - pomaga utrzymać w skórze wilgoć i jednocześnie chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Substancja jest trudna do usunięcia, dlatego jej pozostałości na skórze mogą zatykać pory i uniemożliwiać skórze prawidłowe oddychanie.

Substancje regenerujące i wzmacniające barierę ochronną naskórka

Do ostatniej grupy substancji nawilżających w kosmetykach należą naturalne składniki lipidów skóry. Ich działanie polega na wzmacnianiu i regeneracji warstwy rogowej skóry. Są nimi:

Reklama
  • Ceramidy, które wypełniają przestrzeń warstwy rogowej naskórka, chroniąc go przed utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Poprawiają elastyczność skóry i przyspieszają jej regenerację.
  • Cholesterol - jest pozyskiwany z lanoliny. Ma właściwości natłuszczające i zmiękczające. Cholesterol tworzy na skórze ochronny film, który zapobiega odparowywaniu wody.
Reklama
Reklama
Reklama