Biała ściana, białe łóżko
©XtravaganT/Fotolia.com
Fleszstyle

Sztuka minimalizmu – co daje minimalistyczne podejście do życia? Minimalizm w szafie, w domu i w diecie

Minimalizm polega na rezygnacji z rzeczy, które nie są potrzebne do komfortowego egzystowania. To filozofia, której głównym założeniem jest: „all you need is less”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy: wszystko, czego potrzebujesz to mniej.

Minimalizm polega na rezygnacji z rzeczy, które nie są potrzebne do komfortowego egzystowania. To filozofia, której głównym założeniem jest: „all you need is less”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy: wszystko, czego potrzebujesz to mniej.

 

Największym problemem współczesnego świata jest przeświadczenie, że przedmioty stanowią o wartości człowieka. Tego rodzaju poglądy świetnie weryfikują się w czasie podróży: człowiek jest szczęśliwy, mimo że ma przy sobie zaledwie jedną walizkę.

Koniec ze skarpetami w sandałach! Nowy program telewizji TTV będzie hitem!

Czym jest minimalizm?

Ideą minimalizmu jest to, by posiadać wyłącznie rzeczy, które są praktyczne i nie zajmują niepotrzebnie przestrzeni. Przywiązanie do przedmiotów jest bardzo mocno ograniczane – wszystko powinno być funkcjonalne i przydatne. Nie ma miejsca na zbierające kurz bibeloty czy kolejny gadżet, którego używa się raz w roku. Minimalista to człowiek, który gromadzi wspomnienia w taki sposób, by nie „zagracać” przestrzeni życiowej i własnego umysłu. Najważniejsze jest zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie ludzi, odkrywanie miejsc. W minimalizmie środek ciężkości przesunięty jest na rozwój wewnętrzny. Upraszczając – minimalizm to życie tu i teraz.

Minimalizm to również gloryfikacja prostoty oraz funkcjonalności i wielopoziomowa optymalizacja życia.

Pamiętaj – to, że wyrzucisz pół szafy i przejdziesz na weganizm nie jest równoznaczne z byciem minimalistą. Najważniejszy jest twój wewnętrzny spokój i spójność tego, co cię otacza z twoimi marzeniami i pragnieniami. Stopniowe ograniczanie ilości posiadanych rzeczy to najlepsza droga, by przejść transformację. Taka podróż jest bardzo inspirująca. Trudno od razu odrzucić wszystko, to co cię kształtowało przez wiele lat. Z każdym ubywającym przedmiotem czujesz jednak, że stajesz się lżejszy, wolniejszy i przez to szczęśliwszy.

Minimalizm w szafie i minimalizm w modzie

Ograniczenie ilości posiadanych ubrań to nie tylko dobry sposób na odzyskanie przestrzeni w mieszkaniu czy domu, ale też doskonałe rozwiązanie na to, by posiadać wyłącznie niezbędną, ale stylową odzież. To też dobra okazja do tego, by mieć mniej ubrań dobrej jakości niż wiele nie noszonych, kupionych tylko dlatego, że były w promocji. Rzeczy, w których nie chodzisz, możesz sprzedać za symboliczną złotówkę lub oddać potrzebującym.

Minimalizm w mieszkaniu

Porządek w otoczeniu minimalisty to skutek porządku w jego głowie, rezultat okiełznania chaosu i skupienia się na tym, co dla niego najważniejsze. Ograniczenie przedmiotów to nie tylko większa przestrzeń, ale również łatwość utrzymania w niej czystości. To kolejny plus – odzyskujesz cenny czas, który do tej pory pochłaniało sprzątanie. Często bywa tak, że ład w mieszkaniu daje większy spokój wewnętrzny. Dom, w którym nie ma bałaganu, służy swoim mieszkańcom. Styl skandynawski bardzo dobrze wpisuje się w minimalistyczny nurt funkcjonalnej prostoty.

Sprzedawanie lub oddawanie niepotrzebnych przedmiotów sprawia, że zyskują „nowe życie”. Książki, których od dawna nie czytasz, możesz oddać do pobliskiej biblioteki. Uwalniając się od nadmiaru, robisz przestrzeń na rzeczy istotniejsze dla ciebie i zyskujesz energię, czas i spokój.

Minimalizm w diecie i kosmetykach

Weganizm (czyli wykluczenie z jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego) doskonale wpisuje się w ideę minimalistycznego życia. To nie tylko otwarcie się na inne, naturalne smaki, ale też troska o planetę. Minimalizm w diecie może również polegać na tym, by jeść tylko tyle ile potrzeba, by dobrze i efektywnie funkcjonować. Wykluczony jest jakikolwiek nadmiar, a więc przejadanie się. Wszystkie te postulaty są bardzo oczywiste, ale rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że objadanie się słodyczami lub kompulsywne jedzenie to wyraz zaburzeń, zajadania stresu, rekompensowania sobie tego, że nie żyjemy tak, jakbyśmy chcieli.

Ograniczenie ilości używanych preparatów sprawia, że można pozwolić sobie na kosmetyki lepszej jakości, bogate w naturalne składniki. Zyskuje na tym skóra i samopoczucie. Warto przejrzeć swoje kosmetyczne zasoby i oddać komuś te, które nie są regularnie używanie lub wstrzymać się z zakupami do momentu wykorzystania zapasów.

Minimalizm to odnalezienie spokoju i ładu wewnętrznego ze świadomym odrzuceniem przepychu i chęci posiadania. Przytłaczający nas zewsząd konsumpcjonizm nie pozwala na dopuszczenie do siebie takich myśli. W momencie, gdy uświadomisz sobie, że twoje szczęście nie jest uzależnione od ilości otaczających cię przedmiotów, uwolnisz się od presji posiadania i gonitwą za modnymi gadżetami.

Styl loftowy
© Christian Hillebrand/Fotolia.com
Styl życia
Podoba Ci się styl loftowy? Te pomysły możesz wykorzystać w domu i w mieszkaniu
W stylu loftowym ważne są nie tyle elementy dekoracyjne, ile surowe wykończenia. Pierwsze skrzypce gra tutaj klimat przestrzeni postprodukcyjnej – monumentalnej, szaroburej i na wskroś praktycznej. Nie ma miejsca na przesyt, ale można wpuścić trochę blasku.

W stylu loftowym ważne są nie tyle elementy dekoracyjne, ile surowe wykończenia. Pierwsze skrzypce gra tutaj klimat przestrzeni postprodukcyjnej – monumentalnej, szaroburej i na wskroś praktycznej. Nie ma miejsca na przesyt, ale można wpuścić trochę blasku.   Najwięcej starych pofabrycznych budynków, które można zaadaptować na pełnokrwisty loft (hard loft), znajduje się w Łodzi i Katowicach. Nowoczesne kompleksy budowane od podstaw na wzór fabryk określa się mianem soft loft.   Styl loftowy: początki Styl loftowy, inaczej industrialny, narodził się w latach 60. XX wieku i zyskał popularność za sprawą nowojorskiej grupy artystów z Andym Warholem na czele. Znani awangardziści stworzyli swoją pracownię w upadłej fabryce na Manhattanie i nazwali ją The Factory. Miejsce to miało nawiązywać do swojej przemysłowej historii, a sposób zaadaptowania wnętrza stał się manifestacją nowego stylu w architekturze . Ściany budynku, zrobione z cegły pokrytej odpadającym tynkiem , oklejone zostały folią cynową i ozdobione potłuczonymi lustrami, dlatego pracownię Warhola nazywano The Silver Factory. Potem artyści przenosili się dwukrotnie w inne miejsca, ale ich koncepcja pozostała niezmienna – przestrzeń twórcza miała surowa i obnażać wszystkie detale konstrukcyjne. Pierwszym w Polsce budynkiem mieszkalnym urządzonym według tej estetyki, było Bolko-loft projektu Przemo Łukasika, czyli dawna lampiarnia na terenie nieczynnej kopalni węgla w Bytomiu, znajdująca się 8 metrów nad ziemią.   Styl loftowy: cechy W stylu loftowym ogromną rolę pełni przestrzeń, dlatego najatrakcyjniejsze budynki do odtwarzania industrialnego klimatu to obiekty pofabryczne. Ważne są zarówno wysokości pomieszczeń, jak i duże metraże. Dąży się do ograniczenia ilości ścianek działowych, tak by wszystkie pokoje...

Małe mieszkanie urządzone meblami wielofunkcjonalnymi.
©Patryk Kosmider/stock.adobe.com
Styl życia
Masz tylko 30m²? Oto 4 sposoby, dzięki którym "powiększysz" swoje mieszkanie! PS. To naprawdę działa!
Umiejętność zagospodarowania każdego wolnego miejsca w przypadku małych mieszkań jest bardzo ważna. Mimo że może się wydawać, iż zorganizowanie funkcjonalnej i zarazem dobrze wyglądającej przestrzeni na małym metrażu jest trudne albo nawet niemożliwe, to w rzeczywistości można zrobić to bez pomocy specjalistów. Wystarczy poszukać inspiracji i ciekawych rozwiązań, a następnie wdrożyć je do własnego mieszkania.

Umiejętność zagospodarowania każdego wolnego miejsca w przypadku małych mieszkań jest bardzo ważna. Mimo że może się wydawać, iż zorganizowanie funkcjonalnej i zarazem dobrze wyglądającej przestrzeni na małym metrażu jest trudne albo nawet niemożliwe, to w rzeczywistości można zrobić to bez pomocy specjalistów. Wystarczy poszukać inspiracji i ciekawych rozwiązań, a następnie wdrożyć je do własnego mieszkania. Zdecydowanie największym problemem osób mieszkających w małych „czterech kątach“ jest przechowywanie rzeczy. W takich przypadkach najlepiej skupić się na znalezieniu funkcjonalnych mebli i niestandardowych rozwiązań. Pomysły na przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu Bardzo ważną kwestią w przypadku małych mieszkań jest wydzielenie w nim poszczególnych stref. Chodzi o określenie i zaaranżowanie miejsc m.in. do spożywania posiłków , odpoczynku, zabawy czy wspomnianego już przechowywania rzeczy. Jeśli chodzi o ten ostatni przypadek, to warto poszukać funkcjonalnych rozwiązań, które można wdrożyć praktycznie w każdym mieszkaniu. Są to: zakup mebli wielofunkcyjnych - składane lub wysuwane stoły, modułowe siedziska, sofy z funkcją spania, wykorzystanie wysokości wnętrza - im wyższe mieszkanie, tym więcej miejsca na zamontowanie różnego rodzaju zabudów meblowych oraz półek na książki czy zdjęcia , kurtyny i zasłony - to znane od dawna rozwiązanie wciąż cieszy się sporą popularnością. Obecnie w sklepach są dostępne specjalne kurtyny do oddzielania i tworzenia stref do przechowywania rzeczy. Kurtyny są wykonywane bardzo estetycznie, dzięki czemu nie powinny zmniejszyć uroku wnętrza. Jak optycznie powiększyć wnętrze? Przy wdrażaniu funkcjonalnych rozwiązań w małych mieszkaniach warto pamiętać również o tym, aby optycznie...

Nowoczesny salon
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Duże okna w salonie – wyzwanie i nowe możliwości
Duże okna w salonie oznaczają więcej światła i optyczne powiększenie pomieszczenia. W nowoczesnej aranżacji salonu należy postawić na minimalizm i proste dodatki. Klasyczny wystrój będzie natomiast wymagał bogatszej dekoracji okna, ale wciąż z umiarem.

Duże okna w salonie oznaczają więcej światła i optyczne powiększenie pomieszczenia. W nowoczesnej aranżacji salonu należy postawić na minimalizm i proste dodatki. Klasyczny wystrój będzie natomiast wymagał bogatszej dekoracji okna, ale wciąż z umiarem.   Duże okna same w sobie stanowią wspaniałą ozdobę salonu, otwierając go na przestrzeń za szybą . Za pomocą dodatków można ten efekt wzmocnić, ale wybierając sposób aranżacji okna zawsze trzeba dopasować go do stylu pomieszczenia. Duże okna w nowoczesnym salonie – rolety i przejrzyste tkaniny Nowoczesny styl kieruje się zasadą prostoty, minimalizmu i funkcjonalności. Dzięki temu pomieszczenia są przestronne i uporządkowane. Nowoczesna aranżacja okna stawia przede wszystkim na: rolety – pozwolą regulować poziom oświetlenia. Kontrastujący kolor podkreśli okno jako element dekoracyjny. Jeśli dekoracja nie ma rzucać się w oczy, a być raczej subtelnym dodatkiem, należy wybrać rolety w kolorze ścian. W dużych oknach pięknie prezentują się rolety rzymskie z jasnych tkanin. Ciekawe są też szare lub grafitowe, półprzezroczyste rolety zwijane; firanki – w nowoczesnym salonie można z nich zrezygnować, pozostawiając czysty widok wprost na otoczenie za oknem. Jeśli jednak chcemy lekko przesłonić okna , to do nowoczesnego salonu będą pasowały gładkie tkaniny bez zbędnych koronek lub ażurów. W zależności od kolorystyki pomieszczenia, można też pokusić się nie o białe, a kolorowe, pastelowe firanki; zasłony – choć kojarzą się raczej z klasycznym stylem, znajdują zastosowanie także w nowoczesnym. Wyglądają efektownie szczególnie, gdy ich kolor lub wzór jest wyrazisty. W przypadku wysokich okien bardzo dobrze sprawdzają się zasłony panelowe i zasłony na szelkach; żaluzje drewniane lub okiennice wewnętrzne z regulowanymi żaluzjami – montowane w oknach bez firan....

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner