Reklama

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych Nie jest to odmiana trądziku pospolitego – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od grudek, przypominających zmiany trądzikowe, ale krostki w trądziku różowatym nie zawierają ropy. Wybór metody leczenia trądziku różowatego uzależniony jest od stopnia nasilenia zmian chorobowych, wieku, płci i współtowarzyszących chorób.

Reklama

Leczenie farmakologiczne trądziku różowatego – ogólne i miejscowe

Medykamenty używane do hamowania objawów trądziku różowatego to antybiotyki:

  • tetracykliny – enzymy, które niszczą włókna kolagenowe oraz zatrzymują stany zapalne;
  • retinoidy – blokują gruczoły łojowe;
  • kwas azelainowy – zmniejsza powstawanie czopów łojowych;
  • metronidazol – usuwa pajęczaki.

Pielęgnacja skóry a leczenie trądziku różowatego

Kupując kosmetyki, należy wybierać środki pielęgnacyjne bez barwników, aromatów i alkoholu. Warto zaopatrzyć się w środki nawilżające dla cery z trądzikiem różowatym. Bardzo ważne jest, aby myć skórę delikatnie. Makijaż należy zmywać przy pomocy wacika, delikatnymi ruchami. Cerę z trądzikiem różowatym warto myć mieszaniną oleju lnianego i wody wapniowej (w proporcji 1:1). W zimie powinno się maksymalnie osłaniać twarz materiałem, bo żadne kremy nie uchronią jej przed chłodem. Niewskazane jest stosowanie fluidów, ponieważ zamykają pory i mogą sprawić, że obok trądziku różowatego, pojawi się zwykły trądzik. Blednięcie twarzy na kilka godzin zapewni krem, który w swoim składzie ma brymonidynę (lek w formie kropli do oczu).

Im wcześniej pójdzie się na wizytę do dermatologa i rozpocznie terapię – tym lepiej, jest bowiem większa szansa na zahamowanie choroby. Aby zauważyć efekty leczenia trądziku różowatego, konieczne jest systematyczne stosowanie leków i przestrzeganie zaleceń lekarza.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama