Właściwości i zastosowanie agaru. Przepis na maseczkę peel-off z agarem
Agar-agar lub agar to substancja pozyskiwana z morskich wodorostów. W sprzedaży dostępna jest w formie proszku, włókien, granulek i płatków. Agar nazywany jest roślinną żelatyną i stanowi doskonały zamiennik zwierzęcej substancji żelującej pozyskiwanej ze skór, kości oraz poubojowych odpadów.
Agar-agar lub agar to substancja pozyskiwana z morskich wodorostów. W sprzedaży dostępna jest w formie proszku, włókien, granulek i płatków. Agar nazywany jest roślinną żelatyną i stanowi doskonały zamiennik zwierzęcej substancji żelującej pozyskiwanej ze skór, kości oraz poubojowych odpadów.
Agar stosowany jest w przemyśle spożywczym (szczególnie piwowarskim i cukierniczym) oraz kosmetycznym (pianki do golenia, żele, kremy). Jest często dodawanym do żywności składnikiem. Występuje pod symbolem E-406. Z agaru można przygotować domową maseczkę peel-off.
Agar-agar zastosowanie w kuchni – właściwości roślinnej żelatyny
Agar jest niezastąpiony w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. Można go używać jako stabilizatora i zagęstnika do potraw. Najchętniej wykorzystywany jest jako składnik galaretek (np. rain drop cake), budyniów, pianek, ptasiego mleczka, kremów, sorbetów, żelków, lizaków i konfitur. Bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie, sokach i bulionach. Agar dodany w większej ilości powoduje stężenie cieczy w temperaturze pokojowej już po kilkunastu minutach. Jeżeli zostanie użyte zbyt dużo agaru, roztwór można rozcieńczyć wodą i ponownie zagotować (w przeciwieństwie do tradycyjnej żelatyny).
Stosując agar-agar jako zamiennik zwierzęcej żelatyny, warto pamiętać, że ma on kilkukrotnie silniejsze właściwości scalające (jest wydajniejszy). Przygotowując potrawy z agarem trzeba go rozpuścić w gorącej wodzie i gotować przez minimum 10 minut. Krótsze gotowanie powoduje wydzielanie się rybiego (charakterystycznego dla morskich wodorostów) aromatu. Agar-agar zawiera białko, jod, magnez, wapń, sód i potas. Jest składnikiem naturalnym i bezpiecznym dla alergików. Dzięki silnym właściwościom pęczniejącym agar może być dodawany do posiłków w czasie diety odchudzającej, ponieważ powoduje szybsze uczucie sytości. Ponadto agar w większych ilościach (około 8-10 g) działa przeczyszczająco.
Agar-agar w kosmetyce – przepis na domową maseczkę peel-off z agarem
Agar stosowany jest w kosmetyce jako składnik pianek (do włosów, golenia), żeli pod prysznic, kremów i kosmetyków do stylizacji włosów. Agar to sproszkowane wodorosty, działające przeciwzapalnie, dlatego znakomicie sprawdzają się również w domowych maseczkach oczyszczających.
Składniki na oczyszczająco-rozjaśniającą maseczkę peel-off z agarem i węglem aktywnym:
- 100-150 ml wody,
- łyżeczka sproszkowanego agaru,
- 1 tabletka węgla aktywnego (jeśli jest w kapsułce wystarczy wysypać jej zawartość do miseczki, tabletkę musisz rozgnieść w moździerzu).
Będą ci potrzebne:
- mały rondelek,
- drewniana łyżka,
- ceramiczna miseczka.
Przygotowanie maseczki:
- Do rondelka wlej wodę, wsyp agar i cały czas mieszając doprowadź do wrzenia.
- Gotuj przez 10 minut. Odstaw do ostudzenia.
- Gdy mikstura uzyska temperaturę pokojową przelej ją do miseczki, dodaj węgiel. Wymieszaj wszystko dokładnie.
- Nałóż ostudzoną maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu i skronie.
- Gdy mikstura wyschnie całkowicie (po około 10-15 minutach) zdejmij ją jak maskę delikatnym ruchem.
Taką maseczkę możesz stosować 1-2 razy w tygodniu. Skóra po niej jest oczyszczona z zaskórników i wągrów, widocznie rozjaśniona a pory są zwężone. Po maseczce twarz może być delikatnie przesuszona, dlatego wklep w nią ulubiony olejek lub krem.