apap-junior
Adobe Stock
Fleszstyle

5 kreatywnych zabaw dla dziecka na deszczową pogodę

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie muszą, jeśli zaproponujemy im dobrą zabawę, która dodatkowo pomoże im nauczyć się czegoś nowego!

Dzień, w którym nie możemy wyjść na zewnątrz, wcale nie musi być stracony. Zawsze może być pełen wrażeń i niezapomnianych inspiracji, wystarczy tylko mieć dobry pomysł, jak go spędzić. Podpowiadamy, w co się bawić z dzieckiem, by razem się nie nudzić.

Stwórzcie własną książkę

Jeśli dziecko opowiada ciekawe historie, a w dodatku lubi rysować, macie doskonały materiał na bestseller. Na początek tylko w jednym egzemplarzu, ale dobre i to. Spisz opowiadanie swojej pociechy, a dziecko poproś, żeby zrobiło piękne ilustracje. Wyznacz przy tym obszary, które powinno pokolorować, żeby książka była czytelna i estetyczna. Jednak nie trzymaj się wytycznych szczególnie stanowczo. Później zszyjcie razem wszystkie kartki. Najlepiej przez środek, żeby po złożeniu powstała ładna książeczka. Dziecko pozna technikę tworzenia przedmiotu i zostanie wam świetna pamiątka po jednym deszczowym dniu.

Upieczcie razem muffinki

Kto ich nie lubi? Dziecko będzie szczęśliwe, jeśli uda mu się współtworzyć ulubiony deser. A przepis na muffinki jest dziecinnie prosty.

Wystarczy wziąć składniki:

 • 300 g mąki pszennej
 • 100 g cukru
 • 1 łyżeczkę proszku do pieczenia
 • 1 jajko
 • 1 łyżeczkę ekstraktu waniliowego
 • 100 ml oleju
 • 250 ml mleka

Najpierw należy wymieszać razem suche produkty, następnie połączyć mokre, a później wszystko razem wymieszać rózgą. Ciasto nie wymaga wyrabiania, będzie gotowe zaledwie w kilka minut, a dziecko zrobi je z łatwością. Później wystarczy wlać ciasto do papilotek i zatopić w nim ulubione dodatki, na przykład czekoladę, orzechy lub owoce. Pieczenie musi nadzorować rodzic, ale maluch może patrzeć, jak muffinki rosną w piekarniku. Później pozostaje już tylko zjedzenie pyszności. Doświadczenie i radość dziecka? Bezcenne!

apap-junior
Adobe Stock

Naśladujcie zwierzęta

To idealna zabawa dla maluchów, które rozpiera energia. Niech dziecko przyjrzy się wybranemu zwierzakowi na filmiku w internecie, a później wiernie odtworzy zarówno jego głos, jak i charakterystyczne ruchy. Włącz się czynnie do zabawy. Dziecko pozna lepiej zwierzęta, a przy tym będzie kupa śmiechu, gdy jedno z was będzie udawać krokodyla, a drugie żabę.

Stwórzcie własną planszówkę

Każde dziecko lubi grać w gry, ale te, które mamy w domu po jakimś czasie się nudzą. Przygotuj swojemu maluchowi sporej wielkości karton, kredki lub flamastry i zachęć do narysowania własnej planszówki. Razem wymyślcie fabułę, już przy tym będzie sporo kreatywnej zabawy. Później niech dziecko samo zilustruje punktowane miejsca na planszy i pokoloruje wszystkie wolne przestrzenie zgodnie z tematem gry. Nie bądź zbyt rygorystyczna, kratki na planszy nie muszą być równe, a obrazki realistyczne. Ważne, by po skończonej pracy razem rozegrać pojedynek na planszówce, którą stworzyliście. Niech dziecko wie, że jego pomysł i praca zostały należycie docenione.

apap-junior
Adobe Stock

Zabawcie się w teatrzyk

Jeśli macie duży karton, stwórzcie z niego scenę i umeblowanie. A żeby było trudniej, nie używajcie gotowych kukiełek, ale zróbcie je sami z tego, co macie pod ręką. Niech za tworzywo posłużą wam drewniane łyżki, kuchenne ściereczki, kolorowe chustki, gałganki, czy co tam będziecie mieć w domu. Taka zabawa w niezwykły sposób uruchamia kreatywność dziecka. Pozwala też gruntownie przeanalizować, jak naprawdę wygląda postać, którą chce się przedstawić. Sztukę teatralną możecie oczywiście wymyślić wspólnie albo po prostu wystawcie coś z klasyki.  

Pomysłów na wspólne zabawy z maluchami jest mnóstwo, jedne lepsze, inne gorsze. Ważne, by dopasować je do zainteresowań i osobowości dziecka, i nie forsować tylko własnych wyobrażeń. Jednak bywa, że nawet najlepiej dopasowana aktywność nie przynosi żadnej radości. Gdy dziecko źle się czuje, jest marudne, chore i coś je boli, zabawa nie może się udać. Dlatego warto mieć w domu lub w podróży środek, który złagodzi gorączkę i ból.

Dla dzieci od czwartego roku życia jest Apap Junior w granulkach, który obniża ból i gorączkę.

apap
mat. prasowe

Co charakteryzuje APAP Junior w granulkach?

 • Lek jest łatwy do podania również podczas podróży samochodem,
 • Nie wymaga popijania, gdyż granulki łatwo rozpuszczają się w ustach,
 • Ma truskawkowo-waniliowy smak, akceptowany przez małe dzieci,
 • Obniża gorączkę i ból,
 • Nie podrażnia błony śluzowej żołądka,
 • Lek podajemy na czczo.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na kreatywne zabawy przypadły wam do gustu!

APAP Junior Paracetamol 250 mg. Granulat. Wskazania: Objawowe leczenie łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na paracetamol lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność wątroby (skala Childa i Pugha > 9). Podmiot odpowiedzialny:  US Pharmacia Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał z udziałem marki APAP

Adobe Stock
Newsy
Pierwsza gorączka malucha – jak się do niej przygotować?
Choroba dziecka to zawsze bardzo stresująca sytuacja. Zwłaszcza na początku rodzicielstwa często nie wiadomo, jakie kroki podjąć i w jaki sposób pomóc maluchowi i ograniczyć dyskomfort związany z gorączką. Sprawdź, co warto mieć pod ręką i jak działać, by skutecznie wesprzeć swoją pociechę.

Gorączka u niemowlęcia to niepokojący sygnał. Oznacza, że w jego organizmie rozpoczyna się reakcja obronna na chorobę, związana najczęściej z rozwijającą się infekcją, której przebieg, szczególnie w przypadku małego dziecka, może być bardzo dynamiczny. Co robić, gdy zauważymy u dziecka niepokojące objawy? O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała wzrośnie powyżej 38°C. Warto pamiętać jednak, że organizm niemowlęcia reaguje inaczej niż starszego dziecka czy dorosłego. Za stan podgorączkowy uznaje się 37°C, lecz u malucha temperatura w ciągu dnia zmienia się i niekoniecznie taka wartość musi oznaczać zapowiedź prawdziwej gorączki. Oczywiście warto obserwować dziecko, kiedy widzimy, że jego samopoczucie jest złe, a temperatura ciała wzrosła. Gdy przekroczy 38°C, można rozważyć jej zbijanie, chyba że dziecko czuje się dobrze i nie występują inne niepokojące objawy. Gorączce mogą towarzyszyć takie objawy, jak kaszel i katar (w przypadku infekcji wirusowych) ale także drgawki i wymioty. Warto obserwować dziecko, by mieć pełną wiedzę na wypadek wizyty u lekarza. Zbijanie gorączki należy zazwyczaj rozpocząć, gdy temperatura ciała przekroczy 38°C - wtedy można podać lek przeciwgorączkowy. Dla maluchów do 3. miesiąca życia optymalnym wyborem jest paracetamol. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo i może być stosowany już od urodzenia, jednak przed skończeniem przez dziecko 3. miesiąca życia tylko po zaleceniu lekarza. Jaki lek z paracetamolem wybrać dla małego dziecka? W tej sytuacji nie ma miejsca na eksperymenty, warto sięgnąć po rozwiązania przeznaczone dla najmłodszych. APAP dla dzieci Forte APAP dla dzieci Forte to lek w zawiesinie, który można stosować od pierwszych dni życia, jednak...

Grupa dorosłych osób gra w karty przy stole.
©Jacob Lund/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego warto grać w zabawy grupowe? Sprawdzone gry towarzyskie na imprezy: planszówki, 7 minut w niebie i karty
Gry na imprezę to dobry sposób na uniknięcie nudy, integrację oraz lepsze poznanie gości. Na spotkaniu towarzyskim osób dorosłych warto zabawić się w zmodyfikowaną wersję 7 minut w niebie. Dobrze jest również zagrać w karty oraz gry planszowe, na przykład Monopol lub Eurobiznes.

Gry na imprezę to dobry sposób na uniknięcie nudy, integrację oraz lepsze poznanie gości. Na spotkaniu towarzyskim osób dorosłych warto zabawić się w zmodyfikowaną wersję 7 minut w niebie. Dobrze jest również zagrać w karty oraz gry planszowe, na przykład Monopol lub Eurobiznes.   Gry towarzyskie na wieczór dla dorosłych świetnie sprawdzą się zarówno na domówki, jak i przyjęcia na zewnątrz . Zabawy można praktykować przy stole bądź siedząc w kole: na podłodze, piasku albo trawie. Gry towarzyskie na wieczór, czyli zalety wspólnej zabawy Gry towarzyskie są doskonałym urozmaiceniem przyjęcia. Można w nie zagrać, gdy brakuje tematów do rozmów, goście się nudzą lub, by odwrócić uwagę od narastających konfliktów .  Poza tym pochłonięci zabawą goście będą rzadziej sięgać po kieliszki z trunkami. Wspólne zabawy pozwalają się lepiej poznać i integrują grupę. Poza tym gry na imprezę: dostarczają rozrywki, uczą myślenia logicznego i przestrzennego , pobudzają kreatywność, rozwijają asertywność i pewność siebie. Gry planszowe na imprezę – które wybrać W popularne planszówki może grać nawet kilkanaście osób. Na imprezę dobrze jest wytypować te, które mają proste zasady i nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Dobry wybór stanowi Monopol albo Eurobiznes. Gry polegają na okrążaniu planszy za pomocą pionków. Liczba ruchów zależ od liczby oczek, które ukazują się po rzucie kostką . W międzyczasie uczestnicy mają możliwość kupowania ulic, posesji, domów i hoteli. Jeśli współgracze znajdą się na polu należącym do innej osoby, muszą zapłacić jej czynsz. Dodatkowymi atrakcjami są różnego typu kary bądź nagrody, na przykład...

Gorączka u dziecka
© angiolina/Fotolia.com
Styl życia
Gorączka u dziecka bez innych objawów u 7 latka – postępowanie
Gorączka u dziecka to stan kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli przebiega ona bezobjawowo, to może być skutkiem np. przeżywania silnych emocji, ale nie musi. Pierwszą pomocą jest podanie dziecku leku przeciwgorączkowego, np. paracetamolu.

Gorączka u dziecka to stan kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli przebiega ona bezobjawowo, to może być skutkiem np. przeżywania silnych emocji, ale nie musi. Pierwszą pomocą jest podanie dziecku leku przeciwgorączkowego, np. paracetamolu.   Prawidłowa temperatura ciała dzieci powyżej 2 lat wynosi około 36,6 stopni Celsjusza. Gdy temperatura zwiększa się do 37,1 – 38 stopni Celsjusza występuje stan podgorączkowy. Powyżej 38 stopni Celsjusza - gorączka. Gorączka u dziecka – objawy Gorączkę u dziecka można poznać nie używając do tego termometru. Gorączkujący siedmiolatek może być spocony, choć często ma wysuszoną, gorącą skórę. Twarz ma zaczerwienioną a oczy przeszklone. Dziecko narzeka na zimno, boli je głowa i nie ma ochoty na zabawę. U dzieci gorączka może także przebiegać bezobjawowo. Gorączka u dziecka bez innych objawów - przyczyny Temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza bez innych objawów może być spowodowana intensywnym wysiłkiem fizycznym, przegrzaniem organizmu lub silnym napadem emocji.   Gorączka u dziecka może też oznaczać chorobę np.: wirusową trzydniówkę (ta choroba najczęściej występuje u małych dzieci), która po trzech dniach bezobjawowej gorączki około 39-40 stopni Celsjusza kończy się wysypką na ciele dziecka . Mimo, że temperatura jest wysoka, to trzydniówka nie jest groźną chorobą i nie leczy się jej. Sepsę , inaczej posocznicę . Sepsa to bardzo groźne zakażenie organizmu. Może spowodować ją infekcja wirusowa, grzybicza lub pasożytnicza. Dzieci szczególnie narażone na posocznicę to te, z obniżoną odpornością (spowodowaną np. przebytym zapaleniem płuc ). Chorobę wywołują głównie bakterie pneumokoki oraz meningokoki. W przypadku, gdy gorączka u 7 latka utrzymuje się...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak