"Stulecie Winnych": Pięć rzeczy, których nie znajdziesz w serialu, a były ważne w książce
"Stulecie Winnych": Pięć rzeczy, których nie znajdziesz w serialu, a były ważne w książce
"Stulecie Winnych" podbiło serca tysięcy widzów, a już od dziś (7 marca) fani serialu będą mogli śledzić dalsze losy swoich ulubionych bohaterów w kolejnym, już trzecim sezonie. Produkcja jest filmową adaptacją powieści Ałbeny Grabowskiej o tym samym tytule. Pierwsza część trzytomowej sagi jest odpowiednikiem pierwszego sezonu. Niektóre elementy fabuły na potrzeby filmu zostały jednak przerobione, zredukowane lub nieznacznie zmienione.
Sprawdź różnice między książką a serialem!
Zobacz także: QUIZ z pierwszego sezonu "Stulecia winnych". Tylko dla prawdziwych fanów!
"Stulecie Winnych": różnice między serialem a książką
Akcja pierwszego tomu rozpoczyna się w dniu porodu Katarzyny Winnej, a dokładnie w momencie, kiedy niebo przeszywa piorun, a kobieta dostaje pierwszych skurczy.
Poród Katarzyny
Czytelnik dowiaduje się z dalszej treści utworu, że jest 26 czerwca 1914 roku, piątek. Właściwą fabułę w serialu rozpoczyna nielegalnie zorganizowana procesja Bożego Ciała, a dopiero po kilkunastu minutach następują wydarzenia z początku książki.
W filmie Stanisław i Katarzyna Winni spodziewają się pierwszego dziecka, w powieści Ałbeny Grabowskiej w dniu narodzin bliźniaczek małżeństwo ma już dwóch synów: siedmioletniego Tadzika i sześcioletniego Wacusia. Stanisław wzywa lekarza – w adaptacji filmowej to Karwasiowa przed przyjęciem pierwszego dziecka każe mu to zrobić; w książce Andzia na polecenie akuszerki idzie obudzić śpiącego mężczyznę. Poród Katarzyny Winnej odbywa się w bólach – w powieści zaklina męża i grozi, że już więcej nie ma zamiaru z nim współżyć.
Rodzeństwo Stanisława
Z narracji powieści wynika, że Bronisława Winna urodziła siedmioro dzieci – dwójka zmarła przy porodzie. Rodzeństwo Stanisława, czyli Romek, Władek, Stefek i Kajtek założyli własne rodziny. W filmie pominięte zostają losy jednego z braci – Stefana – który mieszka wraz z żoną, Grażyną i synami w Siedlcach.
Stan cywilny Kajetana Winnego
W serialu Kajtek jest kawalerem i to między innymi determinuje go do zaciągnięcia się do rosyjskiego wojska, aby uratować od tego losu swoich starszych bracia. W powieści Ałbeny Grabowskiej bohater ma żonę i dwóch synów.
Data narodzin Łucji i śmierci Władzi
W adaptacji filmowej zarówno poród, jak i śmierć Władzi splatają się z Wigilią Bożego Narodzenia, w książce jednak kobieta rodzi córkę 25 czerwca. Siostra Alberta wspomina, że jest to data wspomnienia św. Łucji, dlatego sugeruje, by tak nazwać podrzuconą do klasztoru dziewczynkę. W rzeczywistości jednak dzień ten przypada 13 grudnia, choć niektóre imienniczki patronki obchodzą imieniny właśnie 25 czerwca.
Kradzież dokonana przez Rosjan
Jedną z różnic między powieścią a serialem jest także sprawa kradzieży dokonanej przez Rosjan. W książce łupem staje się brama z cmentarza, którą Antoni Winny ma w dalszym ciągu fabuły przetopić w piecu na kule. W adaptacji Rosjanie kradną z kościoła złote monstrancje oraz kielichy.
Autor: Marta Brancewicz
Czy oglądacie serial? Na pewno. Jeśli Wam się podoba, zachęcamy też do sięgnięcia po książkę.