Zgorzel zęba jest stanem wywołanym gnilnym rozpadem miazgi zębowej, za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Typowym objawem jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba. W wielu przypadkach chorzy uskarżają się na ostry, rozlany ból. Przy zgorzeli zęba może pojawić się obrzęk policzka oraz gorączka.

Reklama

Zgorzel zęba oznacza stan zapalny miazgi zęba, do którego przyczyniają się bakterie. Choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo lub dawać bardzo dyskretne, często lekceważone objawy. Zgorzel zęba wymaga zastosowania właściwego leczenia, w przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych powikłań.

Jakie są przyczyny zgorzeli zęba?

Zgorzel zęba jest potoczną nazwą zapalenia miazgi zęba, określaną inaczej zgorzelą miazgi. Jest to stan charakteryzujący się gnilnym rozpadem obumarłej miazgi zęba. Przyczyną martwicy miazgi może być nieleczona próchnica, ostre lub przewlekłe zakażenie bądź uraz. Martwa tkanka stanowi pożywkę dla bakterii beztlenowych. Dodatkowo w jamie ustnej panują warunki sprzyjające rozwojowi bakterii gnilnych, czyli duża wilgotność i odpowiednia temperatura. W początkowym etapie zgorzel może obejmować jedynie pewien fragment miazgi. Pozostała jej część pozostaje”żywa”, ale znajduje się w stanie zapalnym.

Jakie objawy świadczą o zgorzeli zęba?

Zgorzel zęba może przebiegać bezobjawowo. Niekiedy u chorych pojawiają się bardzo dyskretne symptomy, takie jak ćmienie czy ból przy zmianie pogody. Pierwszym i charakterystycznym objawem zgorzeli zęba jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba, za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Zapaleniu miazgi zęba może towarzyszyć silny ból o ostrym i pulsującym charakterze. Chorzy niekiedy uskarżają się na promieniowanie bólu w kierunku ucha lub skroni. W wielu przypadkach dolegliwości bólowe są rozlane, przez co chory nie potrafi wskazać, który ząb za nie odpowiada. Ząb objęty stanem chorobowym oraz przylegające do niego tkanki mają ciemniejszą, szarą lub brązową barwę. Zgorzeli zęba mogą towarzyszyć również objawy ogólne, takie jak złe samopoczucie oraz podwyższona temperatura ciała. Objawem może być również obrzęk będący wynikiem toczącego się stanu zapalnego.

Reklama

Postępowanie lecznicze przy zgorzeli zęba

Zgorzel zęba jest stanem, którego nie należy lekceważyć. Brak zastosowania właściwego leczenia może doprowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszymi konsekwencjami zapalenia miazgi zęba są: niszczenie kości, zakażenie tkanek okołozębowych oraz zapalenie okostnej. Zgorzel zęba może skutkować również tworzeniem się torbieli lub ropni o znacznych rozmiarach - wówczas konieczne jest leczenie operacyjne. Bakterie odpowiadające za zapalenie miazgi mogą przedostać się do krwiobiegu, stanowiąc zagrożenie dla całego organizmu. Powikłaniami mogą być: kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby reumatyczne oraz zapalenie mięśnia sercowego. Postępowanie przy zgorzeli zęba polega na leczeniu endodontycznym, potocznie nazywanym leczeniem kanałowym. Po podaniu znieczulenia, stomatolog otwiera komorę zęba i usuwa zainfekowaną miazgę. System kanałowy zostaje starannie oczyszczony i odkażony. Następnie kanały wypełniane są specjalną substancją, która z czasem twardnieje. Kolejnym etapem jest odbudowanie zniszczonej korony zęba. W przypadku, gdy stomatolog stwierdzi, że leczenie endodontyczne nie może zostać wykonane, wskazane jest leczenie chirurgiczne, a niekiedy nawet ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama