kobieta ćwiczy z rehabilitantką
Flickr/Your Mildura/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jak rozpoznać zapalenie korzonków?

kobieta ćwiczy z rehabilitantką
Flickr/Your Mildura/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zapalenie korzonków to potoczna nazwa rwy kulszowej, która doskwiera zwłaszcza mężczyznom po 30. roku życia. Objawy korzonków są niezwykle dokuczliwe – wiążą się nie tylko z silnym bólem, ale także z trudnościami w poruszaniu. Rwy kulszowej wymaga leczenia – nawracające dolegliwości prowadzą do rozwoju zmian kostnych oraz powikłań neurologicznych.

Skąd się bierze ból korzonków?

Źródłem bólu korzonków są pęczki włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego i układają się wzdłuż kręgosłupa pomiędzy kolejnymi kręgami – od szyjnych po lędźwiowe. Mianem rwy kulszowej określa się zespół objawów występujących w momencie nacisku na którykolwiek z tych nerwów. Nacisk taki może mieć podłoże fizyczne (np. napięcie mięśniowe), może też być spowodowany stanem zapalnym lub infekcją.

U kogo najczęściej występuje rwa kulszowa?

Ryzyko pojawienia się rwy kulszowej jest największe u tych, którzy nadmiernie obciążają swój kręgosłup. Szkodliwe dla kręgosłupa może być jednak każde stanowisko pracy – nadwerężać go mogą:

 • dźwiganie ciężarów,
 • praca w pozycji pochylonej,
 • całodniowe stanie, np. za sklepową ladą,
 • długie godziny spędzone za biurkiem.

Innymi przyczynami zapalenia korzonków mogą być zwyrodnienia i urazy, w wyniku których pojedyncze dyski wystają poza oś kręgosłupa i zaczynają uciskać włókna nerwowe. Rwę kulszową mogą też spowodować nagły, intensywny wysiłek fizyczny lub wystawianie okolic lędźwiowo-krzyżowych na działanie niskiej temperatury, np. poprzez leżenie na ziemi. Narażone na zapalenie korzonków są także te osoby, których dieta zawiera mało witamin, soli mineralnych i wapnia.

Objawy zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków można pomylić z bólem nerek czy lumbago. Istnieją jednak objawy, które pozwalają z niemal stuprocentowym prawdopodobieństwem stwierdzić, że mamy do czynienia z rwą kulszową:

 

 • Ból kończyny dolnej i okolicy lędźwiowej, promieniujący do uda i pośladka.
 • Parestezje, czyli zaburzenia czucia w udzie, stopie lub łydce, objawiające się mrowieniem, swędzeniem, drętwieniem i wrażeniem wbijania szpilek w skórę.
 • Nasilenie bólu podczas próby Valsalvy, czyli w momencie wykonania mocnego wydechu przy zamkniętych ustach.
 • Osłabiony odruch skokowy i kolanowy.
 • Objaw Lasègue’a, czyli ból tylnej części uda przy podnoszeniu nogi wyprostowanej w stawie kolanowym, który nasila się podczas zginania grzbietu stopy.
 • Ból środkowej części stopy i palucha.
 • Osłabienie mięśni palców, kostki, uda i łydki (trudności w staniu na palcach).

Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41