Zapalenie skórno-mięśniowe powoduje rumień i obrzęk
Przebarwienia na skórze, wypryski, stwardnienia, opuchlizna na twarzy i ból oraz osłabienie mięśni m.in. barkowych i grzbietu są objawami zapalenia skórno-mięśniowego. Nie można jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje tę chorobę. Polega ona na tym, że organizm sam niszczy własne komórki.
Przebarwienia na skórze, wypryski, stwardnienia, opuchlizna na twarzy i ból oraz osłabienie mięśni m.in. barkowych i grzbietu są objawami zapalenia skórno-mięśniowego. Nie można jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje tę chorobę. Polega ona na tym, że organizm sam niszczy własne komórki.
Skórne zmiany świadczące o zapaleniu skórno-mięśniowym
Widoczne gołym okiem zmiany na skórze będące objawem zapalenia skórno-mięśniowego wcale nie muszą występować jednocześnie z objawami ogólnymi, takimi jak:
- gorączka,
- utrata apetytu,
- spadek wagi,
- apatia,
- zmiana usposobienia.
Zdarza się, że czas występowania symptomów mięśniowych, skórnych i ogólnych nie jest taki sam. Charakterystyczne dla zapalenia skórno-mięśniowego są okresy bezobjawowe i nawroty choroby, co świadczy o jej przewlekłości. Zapalenie skórno-mięśniowe daje bardzo charakterystyczne symptomy skórne, są to rumień i opuchlizna.
Rumień pojawia się:
nad drobnymi stawami dłoni i stóp,
- wokół oczu na kształt okularów – rumień heliotropowy,
- na powiekach,
- w okolicy nosa, warg i brody,
- w okolicach dekoltu, karku i ramion,
- na bocznej części ud,
- na łokciach i kolanach.
Może mieć on kolor fiołkowy, dlatego nazywa się go rumieniem heliotropowym, albo czerwono-fioletowy. Wysypka i opuchlizna występują w miejscach dotkniętych przez rumień. Choroba objawia się też przebarwieniami, wypryskami i stwardnieniami, a czasem źle gojącymi się owrzodzeniami pojawiającymi się w okolicach stawów, powiek, uszu i dookoła paznokci.
Kondycja mięśni w zapaleniu skórno-mięśniowym
Mięśnie osoby chorej bolą, są osłabione, czasem są obrzęknięte. Przeważnie te objawy zapalenia skórno-mięśniowego dotyczą mięśni umiejscowionych w pasach barkowym i biodrowym, a także mięśni grzbietu i karku. Powoduje to duże problemy w poruszaniu się, a nawet niemożność połykania czy oddychania. Około 50% osób dotkniętych zapaleniem skórno-mięśniowym odczuwa dolegliwości stawowe. O wiele rzadziej dochodzi do nieprawidłowego działania układów: oddechowego, nerwowego, krążenia i pokarmowego. Objawem zapalenia skórno-mięśniowego jest też wapnica, która polega na odkładaniu się wapnia w skórze i mięśniach, a także w nerkach i ścięgnach. Prowadzi ona do przykurczu mięśni, ich zaniku, a także do owrzodzeń skóry.
Zapalenie skórno-mięśniowe może brać się z zakażeń wirusowych czy bakteryjnych
Przyczyny zapalenia skórno-mięśniowego nie zostały potwierdzone. Podejrzewa się, że wpływ na jej pojawienie się i rozwój mogą mieć czynniki genetyczne, a także infekcje wirusami, pasożytami i bakteriami. W organizmie dochodzi do patologii polegającej na tym, że niszczy on własne komórki. Dlatego zapalenie skórno-mięśniowe jest chorobą autoimmunologiczną.