Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Cmentarz
East News
Styl życia

Wszystkich Świętych a Dzień Zaduszny - czym się różnią?

Wszystkich Świętych a Dzień Zaduszny - czym się różnią?

Między Dniem Wszystkich Świętych a Dniem Zadusznym są dość spore różnice. Pierwszy dzień świąt jest zdecydowanie bardziej radosny, drugi skłania do modlitwy i wspomnień. Na czym dokładnie polegają oba święta i czym się różnią? Data i geneza Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Dzień Wszystkich Świętych - kiedy wypada i skąd się wywodzi?

Dzień Wszystkich Świętych to święto stałe, które zawsze wypada dnia 1 listopada - w tym roku będzie to piątek. Ten dzień jest ustawowo wolny od pracy, zamknięte są wszystkie placówki publiczne i sklepy.

Celebracja tego dnia, wbrew powszechnej opinii, powinna być radosna. Tego dnia wspominamy osoby zmarłe, które zostały uznane za święte i są w królestwie Boga. Genezy obchodów 1 listopada upatruje się już w VIII w. n.e. Pierwsze obrządki związane z tym świętem miały miejsce najprawdopodobniej w 741 roku w Rzymie.

Dzień Zaduszny - kiedy wypada i skąd się wywodzi?

Zaduszki , czyli Święto Zmarłych wypadają dzień później - 2 listopada, w tym roku będzie to sobota. Nie jest to dzień wolny od pracy, więc wszystkie sklepy i punkty usługowe będą otwarte.

Zaduszki wywodzą się ze zwyczajów pogańskich okresu przedchrześcijańskiego. Modlitwy za dusze zmarłych osób odprawiane były już w VII wieku, jednak dopiero w 998 roku opat klasztoru benedyktyńskiego ustanowił 2 listopada obowiązkowym dniem modlitw za zmarłych. Zaduszki zostały oficjalnie wpisane do liturgii rzymskiej i kalendarza jako święto chrześcijańskie w 1311 roku. W tym dniu modlimy się za dusze wszystkich zmarłych osób - rodziny, przyjaciół, aby trafili oni do nieba.

Czym się różni Wszystkich Świętych od Zaduszek?

Wszystkich Świętych jest to święto osób zmarłych, które zostały uświęcone i trafiły już do nieba. W Zaduszki modlimy się z kolei w intencji osób, które zostały zesłane do czyśćca i nie trafiły jeszcze do królestwa niebieskiego.

Pierwszy dzień świąt jest zdecydowanie bardziej radosny. Z kolei Zaduszki powinny wprowadzić nas w zadumę i modlitwę, to czas kiedy możemy wspominać bliskie nam osoby, których już nie ma na tym świecie.

Choć w teorii między Dniem Wszystkich Świętych a Dniem Zadusznym są dość duże różnice, to w Polsce obchodzimy je dość podobnie. Zwykle odwiedzamy groby naszych bliskich, ozdabiamy groby, zapalmy znicze i modlimy się za ich dusze.

 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
sklepy, shopping, zakupy
East News
Newsy
Czy 2 listopada sklepy będą otwarte?
Czy 2 listopada sklepy będą otwarte?

  Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami, a zaraz za nim Zaduszki, które przypadają 2 listopada. O ile oczywiste jest, że 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wszystkie sklepy są zamknięte, o tyle wszyscy zastanawiają się, jak jest w przypadku 2 listopada 2018. Czy wtedy sklepy są otwarte?   Zobacz:  Niedziele handlowe w październiku. Kiedy zrobimy zakupy? HARMONOGRAM   2 listopada - czy sklepy są otwarte?   Jeśli też zastanawiasz się, czy 2 listopada sklepy są otwarte, to mamy dobrą wiadomość. Zaduszki nie są dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że 2 listopada sklepy są otwarte i bez problemu można zrobić zakupy. Wszystkie małe sklepy będą otwarte, dyskonty, jak również centra handlowe.    2 listopada sklepy są otwarte co rok. W tym wypadku nie zaszły zmiany od lat. Z kolei zakaz pracy w święta, takie jak Dzień Wszystkich Świętych, wszedł w życie 26 października 2007 roku. Od tego momentu handel w święta możne oznaczać grzywną od 1 tys. do 30 tys. złotych, jeśli za ladą będzie stać inna osoba niż właściciel, członek rodziny lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej.    Przeczytaj też:  12 listopada dniem wolnym od pracy. Sklepy będą otwarte czy zamknięte?   Czy 2 listopada jest wolny od szkoły?   To zależy od szkoły. Najczęściej jest jednak tak, że drugi listopada jest dniem wolnym do szkoły, jednak uczniowie muszą go odrabiać w późniejszym terminie, najczęściej w sobotę. W tej kwestii każda z placówek powinna ogłosić i poinformować rodziców o swoich planach.  Polecamy:  Dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Zobacz, które sklepy są otwarte i gdzie!   2 listopada będzie można wybrać się do sklepów w centrach handlowych Wszystkie sklepy będą otwarte 2 listopada

Gwiazdy wspierają kwiaciarzy, którzy ucierpieli przez decyzję rządu
Instagram
Newsy
Wszystkich Świętych 2020: Gwiazdy wspierają sprzedawców kwiatów, którzy ucierpieli przez zamknięcie cmentarzy
Wszystkich Świętych 2020: Gwiazdy wspierają sprzedawców kwiatów, którzy ucierpieli przez zamknięcie cmentarzy

W piątek Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję rządu o zamknięciu cmentarzy aż na 3 dni. Oznacza to, że dziś, jutro czyli we Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny nie odwiedzimy grobów bliskich zmarłych. Decyzja ta odbiła się na biznesach kwiaciarzy w całym kraju, ponieważ byli już przygotowani na nadchodzące obchody święta zmarłych. Gwiazdy postanowiły wesprzeć i namówić innych do wsparcia poszkodowanych przedsiębiorców.  Zobacz także:  Wszystkich Świętych 2020: Jest oficjalna decyzja rządu! Cmentarze zamknięte nie tylko 1 listopada! Gwiazdy wspierają kwiaciarzy, którzy ucierpieli przez zamknięcie cmentarzy Gwiazdy włączyły się w akcję kupowania chryzantem i tym sposobem wspierają kwiaciarzy, którzy przez obostrzenia wprowadzone przez rząd zostali z zakupionym wcześniej towarem. Na zakup kwiatów zdecydowali się m. in. Anna Mucha, Karolina Pisarek, Aneta Zając czy Dominika Gwit.  Dostawcy kwiatów przy okolicznych cmentarzach w całej Polsce nie byli w stanie przygotować się na ewentualne zamknięcie cmentarzy, ponieważ ostateczna decyzja zapadła dopiero w piątek po południu.  Zobacz także:  Koronawirus w Polsce. Obowiązek pracy zdalnej i zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych! Premier poinformował o nowych restrykcjach Panująca pandemia koronawirusa postawiła wielu kwiatowych przedsiębiorców przed ogromnym kryzysem. W końcu Wszystkich Świętych to jeden z najintensywniejszych okresów sprzedażowych. By wspomóc handlarzy powstała akcja "Chryzantemy złociste", którą postanowiły włączyć się gwiazdy. Znani zachęcają do kupna kwiatów, które w zamiarze miały trafić na cmentarze właśnie w święto zmarłych.  W ostatniej chwili cmentarze zostały zamknięte.. Oznacza to ogromne straty dla przedsiębiorców,...

Salon udekorowany choinką i ozdobami świątecznymi.
©Liliya Trott/Fotolia.com
Styl życia
Boże Narodzenie 2019 – skąd się wywodzi, kiedy wypada?
Boże Narodzenie 2019 – skąd się wywodzi, kiedy wypada?

Boże Narodzenie już od IV w.n.e jest obchodzone 25 grudnia. Ten dzień został wybrany przede wszystkim ze względu na symbolikę astronomiczną. Boże Narodzenie 2019 - kiedy wypada i skąd się wywodzi to święto? Boże Narodzenie 2019 - kiedy wypada? Boże Narodzenie to święto stałe, które wypada 25 i 26 grudnia . W 2019 roku pierwszy dzień świąt to środa, a drugi czwartek. Wolne dni wypadają w środku tygodnia, dlatego warto zrobić sobie długi weekend i wziąć jeden lub dwa dni urlopu. Wigilia Bożego Narodzenia wypada w wieczór przedświąteczny - 24 grudnia. W tym roku będzie to wtorek. Trzeba jednak pamiętać, że Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zazwyczaj jednak praca tego dnia trwa tylko do godziny 13-14, aby pracownik miał szanse spędzić ten wyjątkowy wieczór z bliskimi. Boże Narodzenie - skąd się wywodzi? Pierwsze Boże Narodzenie obchodzone 25 grudnia datuje się na rok 365 n.e., wcześniej narodziny Jezusa świętowano najprawdopodobniej 6 stycznia. Dzień 25 grudnia nie był powiązany z żadnymi historycznymi wydarzeniami religijnymi, miał jednak znaczenie symboliczne. Według Pisma Świętego między urodzinami Jana Chrzciciela a Jezusa Chrystusa minęło 6 miesięcy. Ludzie starożytni mieli dużo silniejszy związek z naturą, a ich życie ściśle łączyło się ze zmianami pór roku, fazami słońca i księżyca. Wyznaczenie daty narodzin syna Bożego , jak i Jana Chrzciciela było ściśle związane z symboliką astronomiczną. Narodziny tak ważnych postaci ustawiono na dwie symboliczne daty - równonoc i przesilenie. W średniowieczu Boże Narodzenie było świętem obchodzonym wesoło i hucznie. Z czasem zaczęły się kształtować inne tradycje, a obchody skupiały się bardziej na części duchowej i religijnej. W Polsce Boże Narodzenie było nazywane Godami lub Godnymi Świętami,...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner