dwoje dzieci na podwórku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Wróżby andrzejkowe – dla dzieci małych i dużych

Wróżby andrzejkowe to świetna zabawa zarówno dla maluchów, jak i dla starszych dzieci.

Wróżby andrzejkowe to świetna zabawa zarówno dla maluchów, jak i dla starszych dzieci.

 

Niezależnie od tego, czy we wróżby dzieci bawią się na szkolnej zabawie, czy w domu, w rodzinnym gronie – każde dziecko lubi wróżby andrzejkowe.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z jajkiem

Pomysły na wróżby andrzejkowe

1. Lanie wosku – najbardziej popularną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku. Należy przygotować garnek, w którym rozpuścimy kilka świeczek, klucz z dużym otworem (jeśli takiego klucza nie mamy, można wyciąć go np. z tektury) i miskę z wodą. Delikatnie przelewamy rozpuszczony wosk przez dziurkę od klucza. Gdy zastygnie w wodzie, podnosimy go do ściany i sprawdzamy co przypomina jego cień.

 

2. Ustawianie butów – zabawa dla dziewczynek. Każda z obecnych dziewcząt zdejmuje lewy but i ustawiają je w rzędzie. Następnie przesuwają buty w stronę drzwi w ten sposób, że ostatni but przekładają na początek. Ta, której but pierwszy przejdzie przez drzwi, jako pierwsza wyjdzie za mąż.

 

3. Obierki – obieramy jabłko za pomocą obieraczki w ten sposób, aby powstała obierka była jak najdłuższa. Rzucamy ją za siebie. Litera, w którą się ułoży to pierwsza litera imienia naszego ukochanego lub przyjaciela.

 

4. Kubeczki – potrzebujemy pięciu kubeczków i pięciu przedmiotów: złotej obrączki, klucza, monety, kostki cukru i malutkiego samochodzika. Zakrywamy przedmioty kubeczkami i zamieniamy miejscami. Wylosowany przedmiot to zapowiedź przyszłych losów: złota i bogactw, domu lub przeprowadzki, pieniędzy, słodkiego życia i dalekiej podróży.

 

Świece zapachowe i woski na zimę
© luigi giordano/Fotolia.com
Styl życia
Andrzejki 2019 – najlepsze zabawy i wróżby dla dzieci i dla dorosłych
Andrzejki 2019 – najlepsze zabawy i wróżby dla dzieci i dla dorosłych

Wieczór andrzejkowy to magiczny czas, pełen wróżb i zabaw dotyczących naszej przyszłości Ta tradycja w Polsce praktykowana jest od setek lat. To świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Poniżej znajdziecie nasze propozycje na wróżby andrzejkowe dla starszych i młodszych . Andrzejki 2019 - zabawy i wróżby dla dorosłych Lanie wosku Lanie wosku i odgadywanie kształtu ich cieni jest najpopularniejszą zabawą andrzejkową. Wosk należy roztopić i przelewać przez dziurkę od klucza. Gdy wosk ostygnie, podnosimy go w stronę światła lub świecy. Kształt powstającego w ten sposób cienia, ukazuje naszą przyszłość. Andrzejkowe serce z imionami przyszłych partnerów Wycinamy z papieru duże serce, na którym zapisujemy imiona mężczyzn lub kobiet. Kartkę kładziemy napisami do dołu. Każdy po kolei wbija w serce igłę, miejsce w które trafi dana osoba jest imieniem jej przyszłego partnera. Wróżba z obierkami jabłek Wróżba z jabłkami to jedna z najstarszym zabaw andrzejkowych. Każda osoba obiera jedno jabłko, a obierki rzuca za siebie. Z leżących obierek zgadujemy kształt pierwszej litery imienia naszego przyszłego ukochanego. Andrzejkowy wyścig butów Każdy z uczestników zabawy musi zdjąć jednego buta. Znajdujemy miejsce, które znajduje się najdalej od drzwi wejściowych i tam ustawiamy kolejno wszystkie buty. Każdy przekłada swojego buta końca na początek kolejki. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg drzwi, pierwsza weźmie ślub. Andrzejki 2019 - wróżby i zabawy dla dzieci Kim będę w przyszłości? - przepowiadanie przyszłego zawodu Do dużego worka wkładamy przedmioty kojarzące się z różnymi zawodami. Można wykorzystać takie rzeczy jak: młotek, termometr, figurkę zwierząt, zabawkowy...

Dzieci w basenie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zabawy rozwojowe dla trzylatków – przyjemność i nauka w jednym
Ćwiczenia rozwojowe dla trzylatków uczą przez zabawę. To, co dla dorosłych jest nauką, dla dzieci stanowi niezwykłą frajdę. Dobrze maksymalnie to wykorzystać, ponieważ z wiekiem nie da się nadrobić straconego czasu.

Ćwiczenia rozwojowe dla trzylatków uczą przez zabawę . To, co dla dorosłych jest nauką, dla dzieci stanowi niezwykłą frajdę. Dobrze maksymalnie to wykorzystać, ponieważ z wiekiem nie da się nadrobić straconego czasu. Kształcące zabawy dla trzylatków Żeby dziecko nie zniechęciło się do pisania, warto dać mu szansę wielokrotnego podejmowania prób, a to umożliwia pisanie w mące, kaszy, ryżu. Kolejna rzecz, która sprawia trudność trzylatkowi, to zdrobnienia. Dziecko, żeby nazwać coś, co jest małe, stosuje zwykle stopniowanie opisowe, tzn. mówi małe krzesło, a nie krzesełko. Zabawa w zdrobnienia pomoże mu nauczyć się jednowyrazowych określeń. Pisanie i rysowanie w kaszy, ryżu, mące Kreślenie literek i rysunków w sypkich materiałach spożywczych, np. kaszy, ryżu, mące usprawnia motorykę małą, czyli ruchy palców i dłoni. Warto więc poświęcić dziecku czas, rozsypać na stolnicy lub ceracie kaszę, ryż i mąkę i pozwolić dziecku stworzyć dowolny rysunek lub uczyć je w ten sposób liter. To miła odmiana dla codziennego używania pisaków, więc dziecko chętnie zaangażuje się w nowe zajęcie. Pisanie w sypkich materiałach spożywczych ma jeszcze jedną ważną zaletę - jeżeli dziecku nie uda się stworzyć takiej literki, jakiej chciało, np. „d” będzie miało krzywy ogonek, nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko zmienić kształt spółgłoski. W przypadku posługiwania się pisakiem, pozostaje jedynie skreślenie literki i rozpoczęcie pracy na nowo, a to może zniechęcić dziecko. Bardzo ważne jest, by trzylatek miał poczucie sukcesu, a pisanie i rysowanie w kaszy, ryżu czy mące umacnia jego pewność siebie. Zabawa w zdrobnienia Przygotuj ilustracje z przedmiotami różnej wielkości. Pokazuj dziecku, dodając komentarz, np. „To jest duży kubek, a to mały – kubeczek; To jest duży but, a to mały – bucik” itd. Za drugim razem wystarczy,...

Anna Popek zamknie się w klasztorze
ONS
Newsy
Popek zamknie się w klasztorze: Dostałam taką pokutę od księdza
Jakie grzechy popełniła gwiazda?

Już za trzy tygodnie Andrzejki. Wiele polskich gwiazd wierzy w mistyczne amulety i chodzi do wróżek. Dlatego 30 listopada większość z nich nie odmówi sobie wróżenia z wosku. Jednak są takie osoby, które ten dzień zamierzają spędzić zupełnie inaczej. Zobacz: "Wkładam sobie kamienie w różne miejsca" Anna Popek w tym dniu zamierza zamknąć się w klasztorze. Wszystko przez pokutę, jaką ostatnio udzielił jej duchowny. W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach gospodyni "Pytania na śniadanie" zamierza pomedytować i oddać się refleksji. - Dostałam taką nietypową pokutę od księdza, żeby w odosobnieniu, w ciszy, na modlitwie spędzić ten czas. Pomyślałam, że to będzie fantastyczne miejsce i dobry moment, żeby trochę wyciszyć się, trochę pomyśleć o sobie. Oddałam się tej pokucie z wielką przyjemnością - powiedziała dziennikarka w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle. Podczas urlopu Popek będzie mogła nie tylko oczyścić duszę, ale wziąć udział w zajęciach terapeutycznych czy indywidualnych rekolekcjach. A wy macie już andrzejkowe plany? Zobacz: Popek na Facebooku: Zmówmy zdrowaśkę Miny Anny Popek u fryzjera:

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik