tył kobiety
Flcikr/*highlimitzz/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Cellulit to nie tylko tkanka tłuszczowa

tył kobiety
Flcikr/*highlimitzz/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jeśli nie możesz się pozbyć „pomarańczowej skórki”, mimo że jesteś szczupła, wysportowana i dbasz o swoją figurę, to bardzo możliwe, że dotyczy cię problem wodnego cellulitu.

Jak powstaje cellulit wodny?

Cellulit wodny nie ma związku z przerostem tkanki tłuszczowej i może powstawać nawet u wysportowanych kobiet o zgrabnej sylwetce. Widoczne zmiany na skórze, czyli tzw. „skórka pomarańczowa” to w tym wypadku nic innego, jak tylko zewnętrzny efekt zaburzenia gospodarki wodnej organizmu.

 

Ten najczęściej występujący rodzaj cellulitu wytwarza się w wyniku długotrwałego nadmiaru wody wewnątrz naszego ciała. Kiedy dochodzi do zahamowania jej wydalania, toksyny zatrzymują się w komórkach i powodują nieprawidłowe rozmieszczanie się tkanki tłuszczowej, czemu towarzyszy obrzęk.

Dieta i leki przyczynami cellulitu wodnego

Przyczyny cellulitu wodnego mogą być bardzo różne. Najczęstszą z nich jest przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, które zawierają zatrzymujące wodę estrogeny. Także zła dieta przyczynia się do niewłaściwej cyrkulacji płynów. Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu jest szczególnie zagrożona zwłaszcza, kiedy spożywamy zbyt dużo soli. Trzeba pamiętać, że jej ograniczenie w domowej diecie nie rozwiązuje problemu w pełni. Bogate w sól są także produkty gotowe, gdyż ma ona silne właściwości konserwujące. Ogromne jej ilości zawierają zwłaszcza produkty typu fast food. Warto więc zwracać uwagę na to, po jaką żywność sięgamy w sklepie. Tak samo szkodliwe jak sól są także konserwanty i sztuczne barwniki.

 

Cellulit wodny może wywołać także narażanie się na długotrwałe działanie silnego słońca, noszenie zbyt ciasnych ubrań (zwłaszcza mocno uciskających skarpetek) oraz siedzący tryb życia – to wszystko sprawia, że krążenie płynów w organizmie ulega zachwianiu lub nawet zahamowaniu. Istnieją również przyczyny niezależne od czynników zewnętrznych, takie jak niewydolność nerek, zaburzenia krążenia chłonki czy wahania gospodarki hormonalnej w czasie ciąży.

 

Większość czynników, które powodują powstawanie cellulitu wodnego ma jednak swoje źródła w niezdrowym trybie życia i rodzi się z nieświadomości zagrożeń, jakie niosą ze sobą złe przyzwyczajenia. Warto więc nie pozostawać obojętnym wobec tych drobnych i nieszkodliwych nawyków, które w wyniku długotrwałego oddziaływania na organizm, prowadzą do widocznych niepożądanych skutków.

Więcej na temat pielęgnacja ciała cellulit
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04