Młoda kobieta przegląda się w lusterku.
©Africa Studio/stock.adobe.com

Procesy zachodzące w skórze w ciągu dnia, czyli dobowy rytm, który ułatwi nam pielęgnację

Młoda kobieta przegląda się w lusterku.
©Africa Studio/stock.adobe.com

Dobowy rytm skóry to naturalna podpowiedź, kiedy warto wykonać maseczkę, nałożyć serum lub poprawić makijaż. Znając ciąg procesów zachodzących w skórze, możemy zrozumieć jej potrzeby i zapewnić skuteczną pielęgnację.

 

Cykl dobowy w naszym organizmie jest regulowany przez układ nerwowy. W jego przebiegu najważniejszą rolę odgrywają: przednie części podwzgórza, które współdziałają z szyszynką i siatkówką.

 

Dobowy rytm skóry - najlepszy czas dla pielęgnacji skóry na twarzy

 

Tuż po naszym przebudzeniu, o godzinie 6:00-7:00, skóra na twarzy wymaga oczyszczenia i pobudzenia krążenia. Jest to czas na usunięcie toksyn wydalanych w trakcie nocnej regeneracji i zalegających na skórze. W tym czasie naszej twarzy najlepiej służą kosmetyki o lekkiej konsystencji. Rano warto więc przemyć skórę płynem micelarnym i spryskać mgiełką, która da efekt dotlenienia i nawilżenia. Dopiero po takim oczyszczeniu, powinniśmy zacząć nakładanie kremów o lekkich formułach, idealnie wnikających w głębokie struktury skóry. Nasza skóra najlepiej prezentuje się około godziny 10:00. Jest wtedy lekko zaróżowiona, wygląda świeżo i promiennie. W tym czasie, wykonany przez nas poranny makijaż, wygląda nieskazitelnie i ukrywa wszelkie mankamenty.

 

Popołudniowa pielęgnacja skóry

 

Około godziny 13:00 nasza skóra wydziela najwięcej sebum. Jest to czas, w którym warto sięgnąć po bibułki matujące i poprawić makijaż. Środek dnia to też najlepszy czas na wizytę w gabinecie kosmetycznym i wykonanie, np. peelingów mechanicznych. Pory skórne są wówczas otwarte, więc wszelkie zabiegi będą maksymalnie efektywne. Pomiędzy 13:00 a 17:00 skóra zaczyna wymagać nawilżenia i dotlenienia. Warto więc w tym czasie spryskiwać ją hydrolatami i mgiełkami. Ich lekka formuła nie popsuje naszego makijażu, a równocześnie doda skórze witalności. Pomiędzy 17:00 a 18:00 pory skórne ponownie są dobrze rozszerzone. Jest to najlepsza pora na stosowanie kosmetyków z aktywnymi składnikami, ponieważ będą one dobrze przyswajalne. Możemy więc wykonać maseczkę lub nałożyć skoncentrowany kosmetyk taki jak serum.

 

Wieczorna pielęgnacja skóry

 

Około godziny 19:00-20:00 powinniśmy rozpocząć przygotowanie skóry do odpoczynku i regeneracji. Dokładnie usuwamy wtedy makijaż oraz wszelkie zanieczyszczenia (np. wolne rodniki), które zgromadziły się na skórze twarzy w ciągu dnia. W godzinach wieczornych powinniśmy też zadbać o lipidową odbudowę skóry, stosując różnego rodzaju olejki. Tryb nocny rozpoczyna się około godziny 21:00 i jest to czas, w którym skóra ponownie zaczyna proces regeneracji i oczyszczania z toksyn.

Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41