Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Plastry kinesio na urazy
Flickr/quillons/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Czy plastry kinesiotaping naprawdę działają?

Plastry kinesiostaping, inaczej nazywane plastrami kinesio, zostały wymyślone w latach 70. ubiegłego wieku przez japońskiego doktora Kenzo Kase. Jego metoda to plastrowanie dynamiczne - za pomocą specjalnego, elastycznego tworzywa leczy bóle mięśni, ochrania skórę i działa profilaktycznie. Stosowana przede wszystkim w sporcie, budzi wiele kontrowersji, głównie z powodu braku jakichkolwiek badań potwierdzających skuteczność ich działania.

Plastry kinesiostaping, inaczej nazywane plastrami kinesio, zostały wymyślone w latach 70. ubiegłego wieku przez japońskiego doktora Kenzo Kase. Jego metoda to plastrowanie dynamiczne - za pomocą specjalnego, elastycznego tworzywa leczy bóle mięśni, ochrania skórę i działa profilaktycznie. Stosowana przede wszystkim w sporcie, budzi wiele kontrowersji, głównie z powodu braku jakichkolwiek badań potwierdzających skuteczność ich działania.

 

Plastry kinesiostaping zrewolucjonizowały świat sportu. Zaraz po opatentowaniu przez dra Kenzo Kase tej metody na uśmierzanie bólu, sięgał po nią prawie każdy fizjoterapeuta sportowy na świecie.

Co to są plastry kinesiostaping?

Plastry kinesio to nic innego jak elastyczny materiał, tworzony na wzór rozciągliwej taśmy. Najczęściej tkany z bawełny z falowaną powierzchnią, która pozwala skórze prawidłowo oddychać. W składzie ma również dodatek akrylowego kleju, który zapewnia trwałość tkaninie i przyczepność do skóry. Z założenia ma przypominać ludzką skórę. Co ważne, nie zawiera żadnych leków.

Jak działają plastry kinesiostaping?

Plastry kinesiostaping mają za zadanie uśmierzyć ból w miejscach szczególnie obolałych. Umiejscawiane ich na bolących mięśniach mają ukoić dolegliwość bólową, wspomóc proces regeneracji, ale również ochronić je przed kolejnymi uszkodzeniami. Plastry kinesio poprawiają również krążenie, eliminują możliwe obrzęki i stany zapalne. Nie ma jednak potwierdzonych badań, które udowodniłyby działanie tej metody. Wszystko opiera się wyłącznie na tezach dra Kenzo Kase. W Polsce prowadzone są badania nad skutecznością tej metody, prowadzone przez Zbigniewa Śliwińskiego.

Czy plastry kinesiostaping wywołują wyłącznie efekt placebo?

Jest wielu krytyków tej metody, którzy uważają, że naklejenie plastra na ciało nie pomaga w leczeniu bólów mięśniowych i nie gwarantuje ochrony przed uszkodzeniami czy stanami zapalnymi. W świecie sportu w pewnym momencie stało się również modne chodzenie z plastrami kinesiostaping, ponieważ świadczyło to o intensywnych treningach, które mogły powodować drobne kontuzje. Pojawiły się również głosy, świadczące o tym, że metoda ta leczy wyłącznie umysł – wywołuje efekt placebo. Jest to zachowanie lub działanie, które nie ma wpływu na nasze zdrowie, a mimo wszystko czujemy się po tym lepiej.

 

Trudno stwierdzić, czy plastry kinesio mają wpływ na ból czy tylko na naszą psychikę. Jest wielu zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Aby jednak stosować tę metodę, powinniśmy się zgłosić do profesjonalnego fizjoterapeuty, który odpowiednio przyklei nam tkaninę do ciała. Plastry dostępne są w aptece i kosztują ok. 35-50 złotych za jedną rolkę. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
blondynka
Flickr/Ricardo Liberato/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Placebo – czy substancje obojętne dla zdrowia rzeczywiście mają lecznicze korzyści?
Efekt placebo bazuje na psychice. Po zażyciu substancji obojętnej dla zdrowia osoba deklaruje poprawę swojego samopoczucia. Badania wykazują, że autosugestia trwa krótko i może prowadzić do ryzyka zaprzestania właściwej terapii.

Efekt placebo bazuje na psychice. Po zażyciu substancji obojętnej dla zdrowia osoba deklaruje poprawę swojego samopoczucia. Badania wykazują, że autosugestia trwa krótko i może prowadzić do ryzyka zaprzestania właściwej terapii. Czym jest placebo? Placebo to substancja lub działanie (np. zabieg) obojętne dla zdrowia z medycznego punktu widzenia. Podawane jest osobie chorej jako terapia, mimo iż nie wykazuje żadnego wpływu na jej stan zdrowia. Osoba, która zażywa placebo nie wie o tym, że nie jest poddana prawdziwemu leczeniu. Placebo musi wyglądać, pachnieć i smakować jak prawdziwy lek. Efekt placebo potęguje zagraniczne pochodzenie producenta preparatu, łacińska nazwa i trudny dostęp. Należy podkreślić, że placebo podawane w formie leku nie jest całkowicie nieaktywne. Tabletka z cukru może podnieść poziom cukru we krwi. Barwnik nadający kolor pigułce może wywołać rekcje nadwrażliwości i alergii. Także inne formy placebo nie są obojętne, np. rozmowy z terapeutą.   Wmawiając osobie, że przyjęła lek, wpływamy na poprawę jej kondycji psychicznej. Tabletki z cukru lub soli fizjologicznej nie zmniejszą guza ani nie zlikwidują choroby, ale mogą pomóc zmienić nastrój i obniżyć poczucie lęku. Efekt placebo Zdarzają się przypadki, w których osoba deklaruje poprawę swojego stanu zdrowia po zażyciu placebo. Sama wizyta u lekarza, drobna porada udzielona nawet poza gabinetem, może znacznie poprawić stan zdrowia. Osoba wierzy, że przyjęła silną dawkę leku i zauważa u siebie poprawę. Efekt placebo widoczny jest także w terapii zabiegowej. W tym wypadku ważna jest forma podanego leku. Zastrzyk wywołuje silniejszy efekt placebo niż krople lub tabletki. Kluczem do zrozumienia mechanizmu powstawania efektu placebo jest siła sugestii, potęga wiary i procesy zachodzące w naszym mózgu.   Symptomy uznawane za...

Prezerwatywa
Flickr/Morgan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Antykoncepcja dla mężczyzn – która metoda jest najlepsza?
Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej wśród mężczyzn. Zaletami prezerwatyw są: dostępność, łatwość użytkowania, zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska cena oraz szeroki wybór.

Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej wśród mężczyzn. Zaletami prezerwatyw są: dostępność, łatwość użytkowania, zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska cena oraz szeroki wybór.   Pierwsze prezerwatywy robione były z jelit zwierząt lub rybich pęcherzy już 3000 lat przed naszą erą. Te, które znamy obecnie pojawiły się dopiero w XIX wieku.   Wśród wad prezerwatyw wymieniane jest przede wszystkim zmniejszenie doznań podczas stosunku oraz konieczność przerwania gry miłosnej na czas założenia prezerwatywy.   Alternatywy dla prezerwatywy – metody antykoncepcji dla mężczyzn: wazektomia stosunek przerywany wstrzemięźliwość zastrzyki hormonalne tabletki: hormonalne i inne Wazektomia – skuteczna metoda zapobiegania ciąży Obecnie wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów, jest już legalna w Polsce. Można powiedzieć, że jest to sterylizacja mężczyzny. Wazektomia polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów w wyniku czego sperma nie będzie zawierała plemników. Są dwa rodzaje tego zabiegu – wazektomia bez skalpela WBS czyli rozwarstwienie skóry bez zakładania szwów oraz Total Vasectomy polegająca na wycięciu kilku milimetrów nasieniowodów oraz zasklepieniu ich ujścia. Jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji mężczyzn (99,9% ). Zabieg ten jest uważany za odwracalny, jednak kosztowna operacja podczas której przywraca się płodność nie zawsze kończy się sukcesem. Stosunek przerywany Jest chętnie stosowaną przez mężczyzn metodą zapobiegania ciąży. Polega on na przerwaniu stosunku seksualnego tak, aby wytrysk nasienia odbył się poza drogami rodnymi kobiety. Skuteczność tej metody jest niewielka. Należy pamiętać, że przed...

zapis pracy serca
Pixabay/ClkerFreeVectorImages/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Biorezonans – uniwersalna metoda medycyny alternatywnej?
Biorezonans według jego twórcy, niemieckiego lekarza doktora Franza Morella, to metoda diagnostyki i leczenia za pomocą wibracji.

Biorezonans według jego twórcy, niemieckiego lekarza doktora Franza Morella, to metoda diagnostyki i leczenia za pomocą wibracji.   Franz Morell twierdził, iż każda komórka żyjącego organizmu posiada własne pole elektrostatyczne i można je wykorzystywać jako źródło informacji o zaburzeniach. Ponadto sygnały emitowane przez organy zdrowe i chore zasadniczo się od siebie różnią. Badanie i leczenie biorezonansem Celem terapii biorezonansowej jest eliminacja drgań patologicznych (dysharmonicznych) i zastąpienie ich fizjologicznymi (harmonicznymi), czyli zdrowymi. Innymi słowy przywrócenie całemu organizmowi jego prawidłowych funkcji. Terapia ta jest bezbolesna i bezinwazyjna.   Jako narzędzie diagnostyczne oraz metoda lecznicza biorezonans od samego początku wzbudza wątpliwości. Wynika to z faktu, że naukowcom nie udało się wykryć w organizmie ludzkim dobrych (fizjologicznych) i złych (patogennych) drgań elektromagnetycznych, ani tym bardziej sposobu ich eliminacji czy modyfikacji. Rzucanie palenia, odczulanie, eliminacja pasożytów – biorezonans dobry na wszystko? W Internecie znajdziemy wiele ofert, w których obiecuje się nam natychmiastowe pozbycie się głodu nikotynowego, lekoopornych bakterii a nawet pasożytów, odczulanie, oczyszczanie i rewitalizację całego organizmu. Również wyleczenie nawracających schorzeń, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy grzybica, jest według zwolenników tej metody możliwe. Przeciwwskazaniem do podjęcia terapii są: rozrusznik serca oraz implanty elektroniczne. Z uwagi na brak informacji dotyczących wpływu biorezonansu na ciążę oraz karmienie piersią, są to czynniki eliminujące z terapii biorezonansem. Biorezonans – metoda przyszłości? Badanie biorezonansowe uważane jest przez współczesną medycynę za...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner