Pierniczki świąteczne i tort piernikowy – korzenne ciasta na święta. Przepisy
Pierniki świąteczne to sprawdzone ciastka na okres Bożego Narodzenia. Smak i aromat korzennych przypraw kojarzy się właśnie z zimą, w czasie której przyprawy te są używane nie tylko do pieczenia ciast świątecznych, ale też do przyrządzania np. napojów.
Pierniki świąteczne to sprawdzone ciastka na okres Bożego Narodzenia. Smak i aromat korzennych przypraw kojarzy się właśnie z zimą, w czasie której przyprawy te są używane nie tylko do pieczenia ciast świątecznych, ale też do przyrządzania np. napojów.
Ciasta świąteczne na Boże Narodzenie zwykle są aromatyczne, kremowe, cięższe niż popularne latem śmietanowce z owocami. Do ich przyrządzenia używa się dżemów czy powideł oraz różnego rodzaju alkoholi. Przepis na pierniczki świąteczne powinien uwzględniać miód, cynamon i inne przyprawy korzenne, bez których trudno sobie wyobrazić prawdziwy piernik. Pierniki świąteczne można upiec kilka dni przed świętami i przechowywać je w chłodnym miejscu.
Tort piernikowy jest niebanalnym pomyłem na ciasto świąteczne. Jest zarazem aromatyczny, korzenny i lżejszy niż pierniki w innej formie. Puszyste ciasto i krem to miła odmiana dla ciężkich potraw spożywanych tradycyjnie w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Tort piernikowy
Potrzebujesz:
- tortownicy o średnicy 22 centymetrów,
- rondla,
- miski,
- miksera,
- kratki do studzenia ciasta.
Składniki (na 16 porcji):
Ciasto
- 400 gramów mąki,
- 300 gramów cukru,
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1½ łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1 łyżka kakao (nie rozpuszczalnego),
- 20 gramów przyprawy do piernika,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 łyżka cukru wanilinowego,
- 150 mililitrów mleka,
- 250 mililitrów oleju,
- 300 mililitrów maślanki lub kefiru,
- 3 łyżki miodu,
- 3 jajka,
- 3 łyżki rumu, wódki śliwkowej lub wódki czystej.
Krem
- 500 gramów serka mascarpone,
- 330 mililitrów dobrze schłodzonej śmietanki kremówki,
- 1 łyżka cukru wanilinowego,
- 5 łyżek cukru pudru,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 2 śmietan-fixy.
- Do przełożenie powidła śliwkowe lub dżem z róży.
- Do nasączenia 9 łyżek likieru amaretto lub pomarańczowego albo soku z pomarańczy.
Czas przygotowania: 90 minut
Stopień trudności: średni
Sposób przygotowania:
- Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, piekarnik rozgrzej do 180 stopni Celsjusza.
- Do miski wsyp wszystkie suche składniki i dobrze wymieszaj.
- W rondlu rozmieszaj mleko i miód, podgrzej.
- W misce wymieszaj olej, maślankę lub kefir, jajka i alkohol, a następnie wolnym strumieniem wlewaj do gorącego mleka z miodem, ciągle energicznie mieszając.
- Dodaj miksturę z olejem, mlekiem i pozostałymi składnikami do suchych produktów i wmieszaj do połączenia składników, żeby nie było grudek.
- Podziel ciasto na trzy części i upiecz warstwy tortu w piekarniku – po około 20 do 25 minut każdą, a następnie przestudź na kratce.
- Do miski włóż mascarpone i dolej śmietankę, dodaj cukier puder i cukier wanilinowy. Ubij na puszystą i sztywną masę, dodaj śmietan-fixy.
- Pierwszą warstwę ciasta nasącz, posmaruj powidłami lub dżemem i wyłóż trzecią część masy. Przykryj kolejną warstwą ciasta i powtórz wszystko jeszcze dwa razy.
- Boki tortu możesz zostawić gołe lub ozdobić pozostałym kremem czy oblać cały tort polewą czekoladową.
- Ozdób ciasto wedle uznania, np. choinkami, pierniczkami czy czekoladą lub cynamomem i bitą śmietaną.
Smacznego!
Wierzch tortu piernikowego mogą ozdabiać pierniczki świąteczne w różnych kształtach, np. ułożone na blacie tortu lub wetknięte w niego pionowo. Można stworzyć też kompozycję zimową z figurek lub innych ozdób jadalnych, np. orzechów, czekolady i barwników spożywczych.