Reklama

Padaczka alkoholowa dotyczy co czwartej osoby cierpiącej na alkoholizm. Ma gwałtowny i nieprzewidywalny przebieg.

Reklama

Padaczka alkoholowa jest przejawem zespołu abstynencyjnego, czyli nagłego zaprzestania lub ograniczenia picia alkoholu.

Objawy padaczki alkoholowej

Pojawia się zazwyczaj 2-3 dni od momentu spadku stężenia alkoholu we krwi. Objawy przypominają epilepsję, stąd pochodzi jej nazwa. Na nazwie i objawach kończą się podobieństwa, ponieważ padaczka alkoholowa nie wynika z zaburzenia biochemii mózgu, a jest skutkiem alkoholizmu.

Zazwyczaj nie obserwuje się żadnych zwiastunów napadów drgawkowych. Padaczka alkoholowa objawia się drżeniem kończyn, napięciem twarzy, utratą przytomności, biegunką, nudnościami i wymiotami. Towarzyszy jej drażliwość, nadpobudliwość, lęk, niepokój, depresja. Chorzy cierpią na skoki ciśnienia krwi, arytmię, dostają zimnych potów. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia snu – koszmary, bezsenność, budzenie w nocy.

Reklama

Leczenie padaczki alkoholowej

Jeśli osoba uzależniona przestanie przyjmować alkohol, biała gorączka przejdzie samoistnie w ciągu tygodnia. Nie trzeba więc przyjmować żadnych dodatkowych leków. Jednak następnym krokiem powinno być podjęcie terapii – w wyjątkowych okolicznościach można do niej wręcz zmusić, jednak przymusowe leczenie alkoholizmu ma swoje procedury, których trzeba przestrzegać.

Reklama
Reklama
Reklama