Samotna kobieta patrzy przez okno
Pixabay/cocoparisienne/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Nadżerka szyjki macicy – najpopularniejsze oznaki

Nadżerka to zmiana chorobowa pochwowej części szyjki macicy. Nadżerkę można poznać po intensywnie czerwonym kolorze nabłonka. Zmiana może być następstwem lub zapowiedzią choroby nowotworowej, skutkiem urazów mechanicznych, np. w wyniku stosowania tamponów lub jeśli kobieta współżyła kilka dni po porodzie, a także efektem poronienia. Duże ryzyko nadżerki występuje u kobiet, które mają wielu partnerów seksualnych.

Nadżerka to zmiana chorobowa pochwowej części szyjki macicy. Nadżerkę można poznać po intensywnie czerwonym kolorze nabłonka. Zmiana może być następstwem lub zapowiedzią choroby nowotworowej, skutkiem urazów mechanicznych, np. w wyniku stosowania tamponów lub jeśli kobieta współżyła kilka dni po porodzie, a także efektem poronienia. Duże ryzyko nadżerki występuje u kobiet, które mają wielu partnerów seksualnych.

 

Nadżerka jest niebezpieczna przede wszystkim dlatego, że często w ogóle nie daje objawów albo oznaki pojawiają się zbyt późno. Oto najczęstsze z nich:

 

  • Upławy - objawem nadżerki są upławy (niekiedy ze smugami krwi) – zazwyczaj białe, rzadziej żółte i jasnozielone.
  • Plamienia - plamki krwi na bieliźnie występujące między okresem lub po współżyciu są sygnałem alarmowym.
  • Bóle podbrzusza i dolnej części kręgosłupa.

 

 

Bardzo ważne jest, aby wykonywać co sześć miesięcy profilaktyczne badanie cytologiczne (z szyjki macicy pobiera się próbkę tkanek do badania, a następnie określa grupę, która informuje o stanie nadżerki).

kobieta trzyma twarz w rękach
©Piotr Marcinski/fotolia
Styl życia
Kolor upławów z pochwy pozwala określić chorobę
Grzybica, nadżerka, infekcja bakteryjna, pasożyty, a nawet rak narządów rodnych – kolor wydzieliny z pochwy może świadczyć o chorobie. Zielone upławy z pochwy są objawem działalności rzęsistka pochwowego, a białe i grudkowate oznaczają grzybicę. Upławy z krwią mogą być skutkiem ubocznym owulacji czy zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Grzybica, nadżerka, infekcja bakteryjna, pasożyty, a nawet rak narządów rodnych – kolor wydzieliny z pochwy może świadczyć o chorobie. Zielone upławy z pochwy są objawem działalności rzęsistka pochwowego, a białe i grudkowate oznaczają grzybicę. Upławy z krwią mogą być skutkiem ubocznym owulacji czy zagnieżdżenia zarodka w macicy. Białe upławy z pochwy Gdy wydzielina z pochwy ma biały kolor i grudkowatą strukturę, świadczy to o grzybicy narządów rodnych. Białe upławy z pochwy podczas grzybicy nie mają zapachu lub jest on lekko słodkawy, drożdżowy. C horobie towarzyszą także inne symptomy, w tym świąd i pieczenie pochwy i sromu, opuchlizna tych miejsc i zaczerwienienie . Białe upławy z pochwy mogą zostać pomylone z szarymi i szarobiałymi upławami, które są charakterystyczne dla infekcji bakteryjnych. Ostateczną diagnozę postawi ginekolog . Upławy z krwią Plamienie i krwawe ślady na bieliźnie poza menstruacją zdarzają się zdrowym kobietom, np. podczas owulacji albo w przypadku zagnieżdżenia się zarodka w macicy . Jeśli pęcherzyk pęknie, uwalniając dojrzałą komórkę jajową, w pobliżu strzępków jajowodu, mogą one wyłapać odrobinę krwi razem z jajem. Upławy z krwią mogą być plamieniem owulacyjnym spowodowanym nagłym spadkiem poziomu estrogenów, wówczas niewielkie fragmenty śluzówki mogą złuszczać się i wypływać razem ze śluzem. Różowe i krwawe upławy niekiedy występują też przy zagnieżdżeniu zarodka – gdy podczas implantacji uszkodzone zostanie naczynie w ściance macicy. Powodem do niepokoju są z kolei upławy z krwią, którym towarzyszy ból w podbrzuszu. Może to być symptom nadżerki lub polipów szyjki macicy. Gdy wydzielina ma przykry zapach i jest krwawa i wodnista, konieczne jest niezwłoczne odwiedzenie gabinetu ginekologa, ponieważ to oznaki tego, że w pochwie utknęło ciało obce . Inne choroby, którym towarzyszą upławy z...

Badanie skóry
@thodonal/Fotolia.com
Styl życia
Popularne choroby skóry - liszaje, nadżerki, owrzodzenia
Liszaje to ciemnofioletowe zmiany na skórze. Wyróżnia się liszaje płaskie, zakaźne i rumieniowate. Nadżerki są obrzękiem skórnym szyjki macicy. Owrzodzenia natomiast są skutkiem nieleczonych żylaków lub zakrzepicy żył głębokich. Inne częste choroby skóry to grzybica, egzema lub atopowe zapalenie skóry.

Liszaje to ciemnofioletowe zmiany na skórze. Wyróżnia się liszaje płaskie, zakaźne i rumieniowate. Nadżerki są obrzękiem skórnym szyjki macicy. Owrzodzenia natomiast są skutkiem nieleczonych żylaków lub zakrzepicy żył głębokich. Inne częste choroby skóry to grzybica, egzema lub atopowe zapalenie skóry.   Wykwity skórne to wady skóry, które są skutkiem innej choroby. Najczęstsze tego rodzaju problemy to liszaje, nadżerki, owrzodzenia, atopowe zapalenie skóry , grzybica skóry, egzema dłoni lub brodawki. Wykwity skórne – liszaj płaski, liszaj rumieniowaty, liszaj zakaźny Liszaj płaski jest najczęstszym rodzajem wykwitów skórnych. Choroba ta objawia się ciemnofioletowymi grudkami na powierzchni skóry. Przyczyną wykwitów płaskich są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu autoimmunologicznego, silny stres oraz przyjmowanie leków wywołujących podrażnienia skóry. Leczenie choroby polega na przyjmowaniu leków, które ograniczają występowanie objawów, czyli kortykosteroidów oraz metotreksatu. Gdy liszaje są drobne i miejscowe, stosuje się maści sterydowe i przeciwbakteryjne. Wszyscy, którzy cierpią na liszaje płaskie, powinni przykładać dużą uwagę do higieny skóry i dbać o jej głębokie nawilżenie. Liszaj rumieniowaty (toczeń rumieniowaty) to rzadka choroba, która objawia się silnym stanem zapalnym wokół narządów wewnętrznych. Następstwem tego są czerwone grudki, które pogłębiają się na skórze w miarę kontaktu ze światłem. Osoba chora czuje swędzenie i pieczenie narażonych miejsc. Przyczyny powstawania liszaja rumieniowatego mają podłoże genetyczne, hormonalne i środowiskowe. Leczenie choroby polega na podawaniu leków immunosupresyjnych. W lżejszych...

Młoda kobieta siedzi na krześle.
©shurkin_son/Fotolia.com
Styl życia
Popularne choroby skóry - liszaje, nadżerki, owrzodzenia
Liszaje to ciemnofioletowe zmiany na skórze. Wyróżnia się liszaje płaskie, zakaźne i rumieniowate. Nadżerki są obrzękiem skórnym szyjki macicy. Owrzodzenia natomiast są skutkiem nieleczonych żylaków lub zakrzepicy żył głębokich. Inne częste choroby skóry to grzybica, egzema lub atopowe zapalenie skóry.

Liszaje to ciemnofioletowe zmiany na skórze. Wyróżnia się liszaje płaskie, zakaźne i rumieniowate. Nadżerki są obrzękiem skórnym szyjki macicy. Owrzodzenia natomiast są skutkiem nieleczonych żylaków lub zakrzepicy żył głębokich. Inne częste choroby skóry to grzybica, egzema lub atopowe zapalenie skóry.   Wykwity skórne to wady skóry , które są skutkiem innej choroby. Najczęstsze tego rodzaju problemy to liszaje, nadżerki, owrzodzenia, atopowe zapalenie skóry , grzybica skóry, egzema dłoni lub brodawki.   Wykwity skórne – liszaj płaski, liszaj rumieniowaty, liszaj zakaźny   Liszaj płaski jest najczęstszym rodzajem wykwitów skórnych. Choroba ta objawia się ciemnofioletowymi grudkami na powierzchni skóry. Przyczyną wykwitów płaskich są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu autoimmunologicznego , silny stres oraz przyjmowanie leków wywołujących podrażnienia skóry. Leczenie choroby polega na przyjmowaniu leków, które ograniczają występowanie objawów, czyli kortykosteroidów oraz metotreksatu. Gdy liszaje są drobne i miejscowe, stosuje się maści sterydowe i przeciwbakteryjne. Wszyscy, którzy cierpią na liszaje płaskie, powinni przykładać dużą uwagę do higieny skóry i dbać o jej głębokie nawilżenie .   Liszaj rumieniowaty (toczeń rumieniowaty) to rzadka choroba, która objawia się silnym stanem zapalnym wokół narządów wewnętrznych. Następstwem tego są czerwone grudki , które pogłębiają się na skórze w miarę kontaktu ze światłem. Osoba chora czuje swędzenie i pieczenie narażonych miejsc. Przyczyny powstawania liszaja rumieniowatego mają podłoże genetyczne, hormonalne i środowiskowe. Leczenie choroby polega na podawaniu...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner