Mężczyzna siedzi samotnie
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jakie dolegliwości świadczą o hemoroidach?

Objawy hemoroidów w początkowej fazie nie są uciążliwe, co doprowadza do ich bagatelizowania. W miarę rozwoju choroby dolegliwości stają się coraz poważniejsze, aż w końcu zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie. Żylaki odbytu same nie ustąpią – nie obędzie się bez wizyty u lekarza, więc najlepiej zdecydować się na nią już w pierwszym stadium choroby.

Objawy hemoroidów w początkowej fazie nie są uciążliwe, co doprowadza do ich bagatelizowania. W miarę rozwoju choroby dolegliwości stają się coraz poważniejsze, aż w końcu zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie. Żylaki odbytu same nie ustąpią – nie obędzie się bez wizyty u lekarza, więc najlepiej zdecydować się na nią już w pierwszym stadium choroby.
 

Jak powstają żylaki odbytu?


Hemoroidy to potoczna nazwa guzków krwawniczych czyli poduszeczek wypełnionych krwią, które znajdują się w odbycie. Pełnią one bardzo ważną funkcję, bo uszczelniają kanał odbytu i biorą udział w regulacji oddawania stolca. Kiedy odczuwamy parcie, impuls trafia do guzków, których zadaniem jest odblokowanie kanału odbytu poprzez wypróżnienie się z wypełniającej je krwi. Stan chorobowy rozpoczyna się wtedy, gdy hemoroidy się rozciągają – krew zaczyna w nich zalegać, przez co tworzy się stan zapalny, czyli żylaki odbytu.

1. Uczucie niepełnego wypróżnienia.
O chorobie hemoroidalnej świadczy uczucie zalegających w odbycie resztek kału. Jest to spowodowane uciskiem powiększonych guzków na jego ścianki.
 

2. Świąd i pieczenie odbytu.
Żylakom odbytu towarzyszą także świąd i pieczenie w miejscu ujścia jelita, a także uszkodzenia śluzówki, które takie dolegliwości wywołują.
 

3. Wydzielina z odbytu.
Z uszkodzeniem śluzówki jest związane sączenie się z odbytu wydzieliny. Jej ilości są niewielkie, ale wystarczające, by odczuwać wilgoć. Taka wydzielina sprzyja stanom zapalnym i reakcjom alergicznym.

4. Ślady stolca na bieliźnie.
Żylaki odbytu powodują wydostawanie się z jelita resztek stolca. Ślady pozostają na bieliźnie nawet mimo dużej dbałości o higienę.

5. Krwawienie odbytu.
Kiedy podczas oddawania stolca pojawia się krwawienie, oznacza to, że prawdopodobieństwo hemoroidów jest bardzo duże. Ten symptom jest na tyle niepokojący, że nawet jeśli nie występuje żaden z innych objawów, należy zgłosić się do lekarza.

6. Wypadanie guzka krwawniczego.
W zaawansowanym stadium hemoroidów dochodzi do wypadania guzka na zewnątrz odbytu podczas wypróżniania. Początkowo guzek samoistnie się chowa, po jakimś czasie wymaga wepchnięcia palcem z powrotem do kanału, aż wreszcie pozostaje na stałe na zewnątrz odbytu. Wiąże się to z ryzykiem obrzęku i zakrzepicy.

7. Ból podczas wypróżniania.
Kiedy dochodzi do powikłań zapalnych i zakrzepowych, wypróżnianie zaczyna sprawiać ból.

8. Nietrzymanie stolca.
Ostatnim i najpoważniejszym objawem zaawansowanego stadium hemoroidów jest nietrzymanie stolca, które jest bardzo wstydliwym problemem i utrudnia normalne funkcjonowanie.
 

Z podejrzeniem hemoroidów zawsze należy zwracać się do lekarza. Specyfiki dostępne w aptekach bez recepty przynoszą jedynie chwilową ulgę, ponieważ usuwają objawy, a nie przyczyny żylaków odbytu. Aby pozbyć się tej dolegliwości, koniecznie trzeba podjąć specjalistyczne leczenie.

brzuch kobiety w ciąży
Flickr/Montse PB/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Co przyczynia się do powstania żylaków odbytu?
Hemoroidy są uznawane za chorobę wstydliwą i stanowią temat tabu. Osoby z tą dolegliwością obawiają się opowiedzieć o niej nawet lekarzowi. Okazuje się jednak, że z hemoroidami boryka się połowa Polaków.

Hemoroidy są uznawane za chorobę wstydliwą i stanowią temat tabu. Osoby z tą dolegliwością obawiają się opowiedzieć o niej nawet lekarzowi. Okazuje się jednak, że z hemoroidami boryka się połowa Polaków. Czym są hemoroidy? Hemoroidy to żylaki odbytu. Inaczej nazywa się je guzkami krwawniczymi. Ta dolegliwość dotyczy co najmniej połowy Polaków i objawia się krwawieniem o różnym nasileniu podczas oddawania stolca i wrażeniem świądu w okolicy odbytu. Chory może też odnosić wrażenie niepełnego wypróżnienia. Do wystąpienia tej choroby są predysponowane osoby starsze, powyżej 50. roku życia. Hemoroidy uznaje się za chorobę wstydliwą. Obecność żylaków odbytu łatwo stwierdzić w czasie badania lekarskiego, a leczenie charakteryzuje się dużą skutecznością i nie jest uciążliwe. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się maści, czopki, leki doustne lub usuwa się żylaki odbytu. Hemoroidy prócz dyskomfortu związanego z objawami (może dojść do nietrzymania stolca) nie wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Siedzący tryb życia przyczyną powstania hemoroidów Hemoroidy mogą pojawić się w każdym wieku. Wpływ na to ma siedzący styl życia, przede wszystkim związany z wielogodzinną pracą przy komputerze, i brak ruchu, który powoduje zaburzenia ciśnienia krwi w żyłach ulokowanych w obszarze odbytu. Dlatego też często zapadają na nie informatycy i piloci. W zapobieganiu hemoroidom ważna jest regularność w uprawianiu sportu. Spacery pomogą uniknąć żylaków oraz innej choroby cywilizacyjnej, otyłości. Dodatkowo pobudzają perystaltykę jelit. Dieta a hemoroidy Sposób odżywania także wpływa na pojawienie się hemoroidów. Niewłaściwa, tłusta, ciężkostrawna dieta jest pozbawiona błonnika . Dlatego warto sięgać po kasze, razowe pieczywo oraz warzywa i owoce,...

Kobieta w bikini
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak odróżnić krwawienie z odbytu przy hemoroidach, szczelinie i nowotworze?
Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi.

Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi. Hemoroidy – najczęstsza przyczyna krwawienia z odbytu Zwykle przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy . Występują u ok. 50% dorosłych. Hemoroidy to nadmiernie wypełnione krwią guzki krwawnicze (elementy fizjologicznej struktury odbytu). Hemoroidy mogą być wewnętrzne (niewidoczne) lub zewnętrzne (widoczne na skórze w okolicy odbytu). Guzki krwawnicze powiększają się pod wpływem stałego lub przemijającego wzrostu ciśnienia oraz zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Przyczyną hemoroidów są: biegunka, ciąża, nawykowe zaparcia, biegi długodystansowe, siedzący tryb życia. Rzadziej – marskość wątroby, wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych.   Charakterystyka krwawienia : krew przy hemoroidach jest świeża i czerwona. Krwawienie towarzyszy wypróżnianiu się. Przy mało intensywnym krwawieniu widać tylko pasemka krwi na grudzie kałowej lub papierze toaletowym. W przypadku intensywnych krwawień krew pojawia się także w muszli klozetowej.   Chorobę hemoroidalną zwykle leczy się zachowawczo – środkami do stosowania miejscowego. Operacyjne leczenie żylaków odbytu wykorzystywane jest przy zaawansowanych zmianach. Szczelina odbytu, czyli nawracający ból i krwawienie Szczelina okołoodbytnicza to nienaturalne pęknięcie skóry w okolicy odbytu. Jej przyczyną jest zbyt silny skurcz mięśnia zwieracza odbytu. Szczeliny powstają przez częste oddawanie stolców, biegunki, stosunki analne lub wysiłek fizyczny. Schorzeniu temu towarzyszą cyklicznie nawracające bóle,...

kobieta w laboratorium
©Nastassia Yakushevic/Fotolia
Styl życia
Przyczyny występowania krwi utajonej w kale hemoroidy, wrzody, polipy
Przyczyny występowania krwi utajonej w kale to następstwa niebezpiecznych chorób układu pokarmowego. Przyczyny krwi w kale, to nie tylko hemoroidy, ale też wrzody, polipy oraz niebezpieczny rak jelita grubego. Nie należy lekceważyć krwi utajonej w kale.

Przyczyny występowania krwi utajonej w kale to następstwa niebezpiecznych chorób układu pokarmowego. Przyczyny krwi w kale, to nie tylko hemoroidy, ale też wrzody, polipy oraz niebezpieczny rak jelita grubego. Nie należy lekceważyć krwi utajonej w kale.   Krew utajona w kale: czym jest? Występowanie krwi w kale jest nieprawidłowym objawem , którego nie należy lekceważyć. Zazwyczaj przyczyną pojawienia się krwi utajonej w kale są choroby układy pokarmowego.   Krew utajona to krew niewidoczna gołym okiem, możliwa do wykrycia poprzez badanie stolca. Badanie wykonuje się samodzielnie w domu (za pomocą zakupionego w aptece zestawu testów), bądź też na zlecenie lekarza - w warunkach laboratoryjnych. Testy laboratoryjne na krew utajoną w kale (określane FOB, z ang. Fecal Occult Blood) wykrywają obecność hemoglobiny lub enzymów ją przetwarzających. Przed badaniem nie należy przyjmować żelaza, witaminy C, leków rozrzedzających krew, aspiryny i alkoholu. Krew utajona w kale: przyczyny Najczęstszą przyczyną występowania krwi utajonej w kale jest krwawienie z dolnej części przewodu pokarmowego, spowodowane chorobami takimi jak: hemoroidy – stolec wygląda jakby był nakropiony świeżą, żywoczerwoną krwią , wrzodziejące zapalenie jelita grubego – charakterystyczne cuchnące stolce, zawierające domieszkę śluzu, ropy oraz pewną ilość świeżej krwi, która wydostaje się z wrzodów. choroba Leśniowskiego-Crohna – czerwona, śluzowata krew w stolcu, polipy jelita grubego powodujące silne krwawienia zarówno utajone jak i jawne, rak jelita grubego – ślady krwi są widoczne nie tylko w kale, ale też na papierze toaletowym i bieliźnie, pojawia się krwawienie z odbytu , infekcja bakteryjna – świeża krew występuje w wodnistych stolcach, choroba...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner