Rossmann sklep, szyld
East News
Styl życia

Niedziele handlowe w 2020 roku - nowe zasady handlu w niedzielę

Niedziele handlowe w 2020 roku - nowe zasady handlu w niedzielę

Ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje już od marca 2018 roku. Z każdym rokiem zasady są coraz bardziej zaostrzane. W 2020 roku będzie jedynie 7 niedziel handlowych - sprawdź terminarz na 2020 rok. W prawie określono jednak kilka wyjątków, zakupy możesz zrobić przez cały rok między innymi na stacjach benzynowych czy w sklepach internetowych.

Zakaz handlu w niedzielę - jak wygląda zaostrzenie ustawy?

30 stycznia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Przepisy weszły w życie z dniem 1 marca 2018 roku, przy czym każdy następny rok wiązał się z zaostrzeniem przepisów.

Etapy wprowadzania zakazu handlu w niedzielę:

 • 1 marca 2018 do końca roku: niedziele handlowe wypadały w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w sumie 29 niedziel,
 • 2019 rok : handlowa każda ostatnia niedziela miesiąca,
 • 2020 rok: maksymalnie 7 niedziel handlowych przez cały rok.

Jeżeli niedziela handlowa wypada w święto wolne od pracy, sklepy również są zamknięte.

Wyjątki od zakazu handlu - każdego roku handel będzie dozwolony w: 

 • w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie,
 • w jedną niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc, 
 • w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, jeżeli w tych dniach nie wypada święto wolne od pracy.

Niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedzielę. Jednak od tej zasady istnieje kilka wyjątków, zapisanych w ustawie. 

Terminarz niedziel handlowych w 2020 roku:

 • 26 stycznia,
 • 5 kwietnia,
 • 26 kwietnia,
 • 28 czerwca,
 • 30 sierpnia,
 • 13 grudnia,
 • 20 grudnia.

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu 2020?

Ustawa zakłada szereg wyjątków, do których zakaz handlu w niedzielę nie jest stosowany. Nie musisz się martwić, że w ten dzień będą zamknięte:

 • sklepy internetowe,
 • stacje benzynowe,
 • apteki i punkty apteczne,
 • punkty gastronomiczne,
 • sklepy, w których handel prowadzony jest przez właściciela osobiście.

Ograniczenie handlu w niedzielę jest bardzo korzystne dla sklepów internetowych, które z roku na rok są coraz bardziej popularne.

Kara za złamanie zakazu handlu 2020

Złamanie zakazu handlu w niedziele sankcjonowane jest karą pieniężną od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. Jeśli omijanie przepisów będzie stosowane nagminnie, może się to skończyć karą ograniczenia wolności.

 

Zobacz także
Sobota bez handlu

Zakaz handlu obejmie również soboty?! Oto szczegóły nowego pomysłu

Zakaz handlu co jest otwarte?

Dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Zobacz, które sklepy są otwarte i gdzie!

 

East News
Newsy
Niedziele handlowe w październiku. Kiedy zrobimy zakupy? HARMONOGRAM
Niedziele handlowe w październiku. Kiedy zrobimy zakupy? HARMONOGRAM

  Od marca 2018 roku wprowadzono tzw. "niedziele bez handlu". Oznacza to, że niemal wszystkie sklepy w całej Polsce są wtedy zamknięte. Początkowo przysparzało to wielu problemów. Polacy, przyzwyczajeni do tego, że sklepy są otwarte 7 dni w tygodniu, zostawiali czasem na ostatnią chwilę zakupy, co okazywało się być zgubne. Sprzedawcy znaleźli jednak luki w prawie. Na przykład popularna sieć sklepów przykleiła na swoje drzwi informacje, że jest także placówką pocztową, co pozwala jej być otwartą również w niedziele z zakazem handlu.   Październik 2018: kiedy będą zamknięte sklepy?   Według obowiązujących przepisów niedziela handlowa wypada w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Rząd dąży do tego, aby w przyszłości każda niedziela była bez handlu. Sprawdźcie, kiedy w październiku NIE ZROBICIE zakupów:   7 października - niedziela handlowa 14 października - niedziela bez handlu 21 października - niedziela bez handlu 28 października - niedziela handlowa.    Jakie sklepy mogą być otwarte w niedzielę niehandlową?    W niedziele bez handlu otwarte są między innymi kioski, saloniki prasowe, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, apteki, stacje benzynowe, restauracje, kina, sklepy na dworcach, lotniskach i szpitalach, placówki pocztowe itp. Jeśli pozostali przedsiębiorcy nie dostosują się do zakazu handlu, mogą zapłacić karę sięgającą nawet 10 tys. zł! Chyba nie warto ryzykować...   POLECAMY: Wyprzedaże: plan potrzebnych rzeczy, ustalenie budżetu, zakup klasycznych fasonów i ubrań dobrej jakości   Często kupujecie coś w niedzielę? Popieracie zakaz handlu w niedzielę?

Zakaz handlu co jest otwarte?
East News
Newsy
Dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Zobacz, które sklepy są otwarte i gdzie!
Dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Zobacz, które sklepy są otwarte i gdzie!

  Od dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu tego roku w dwie niedziele  - pierwszą i ostatnią w miesiącu - handel ma być dozwolony. W inne nie. Gdzie można zrobić zakupy w dni objętą zakazem handlu? Okazuje się, że otwarte będą niektóre centra handlowe i sklepy na dworcach, wśród nich również Biedronka czy Żabka!   Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę?   Zakaz handlu nie obowiązuje: piekarni, cukierni, kwiaciarni, kiosków, sklepów sprzedających pamiątki i dewocjonalia, stacji paliw, z akupy zrobisz też w sklepach prowadzonych bezpośrednio przy stacjach benzynowych. Dlatego niektóre stacje benzynowe już poszerzyły swój asortyment o artykuły spożywcze .  Będą czynne też placówki znajdujących hotelach i na dworcach.   Będą funkcjonowały sklepy w których sprzedaż będzie prowadzić właściciel, dlatego otwarte będą niektóre Żabki.   Zakaz handlu nie obejmuje galerii handlowych w całości. Na ich terenie będą mogły być otwarte lokale gastronomiczne, kina, centra rozrywki, ale także kioski, apteki, kwiaciarnie, a także sklepy, w których sprzedaż będą prowadzić osobiście właściciele. W niektórych galeriach również otwarte będą placówki Poczty Polskiej.   Co ciekawe będzie otwarta cała   Galeria Metropolia w gdańskim Wrzeszczu. Wszystko dlatego, że obiekt nie jest już centrum handlowym, a … dworcem.  A na dworcach handl jest dozwolony pod warunkiem, że będą prowadziły sprzedaż "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych".   Z podobnego powodu podjęto decyzję, że 11.03  będą otwarte Biedronki w Warszawie (Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna), Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu. Ponieważ znajdują się bezpośrednio na dworcach. Udanych zakupów! Zobacz także:  Jak napisać reklamację, która będzie...

Lockdown, zakaz handlu w galeriach
East News
Newsy
W niedzielę 6 grudnia jednak nie zrobimy zakupów? Jest ostateczna decyzja władz! W które niedziele sklepy mogą być otwarte? 
Niedziele handlowe w grudniu - które będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę, 6 grudnia, wszystkie sklepy będą otwarte? W które niedziele w grudniu będziemy mogli zrobić zakupy? Teraz wszystko stało się jasne! Andrzej Duda podpisał ustawę, według której niedziela 6 grudnia 2020 roku będzie niedzielą handlową. Jest to wyjątkowa sytuacja, związana z pandemią koronawirusa. W które jeszcze niedziele sklepy zostaną otwarte? Niedziele handlowe w grudniu 2020 roku Zgodnie z obowiązującymi przepisami w grudniu br. miały być dwie niedziele handlowe- Polacy mieli zrobić zakupy w niedziele 13 i 20 grudnia. Ze względu na pandemię koronawirusa i ostatnie zamknięcie galerii handlowych pojawił się jednak pomysł, żeby również 6 grudnia sklepy zostały otwarte. Do tej pory był to jedynie projekt zaproponowany przez polityków. Teraz wiadomo już, że prezydent podpisał ustawę, według której w najbliższa niedziela, 6 grudnia, będzie wyjątkowo niedzielą handlową.  (...) zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej- politycy tlumaczyli projeky ustawy dotyczący niedzieli handlowej 6 grudnia. Podpisanie ustawy, która umożliwia wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej sprawiło, że w tym roku Polacy będą mogli robić zakupy  jeszcze w łącznie trzy niedziele- 6, 13 i 20 grudnia.  Waszym zdaniem to dobry pomysł? Planujecie zakupy w handlowe niedziele przed świętami?Przypominamy, że premier przyznał ostatnio, że nie wyklucza ponownego zamknięcia galerii handlowych- wszystko przez nieprzestrzeganie obostrzeń w sklepach. Czy dodatkowa niedziela handlowa rozwiąże problem kolejek?  Zobacz także:  ...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik