Uzależnienie od internetu – najczęściej dziś występujący nałóg!
Uzależnienie od internetu to taki sam nałóg jak alkoholizm czy zakupoholizm. Występuje wtedy, gdy działania w internecie stają się ważniejsze od realnego życia.
Uzależnienie od internetu to taki sam nałóg jak alkoholizm czy zakupoholizm. Występuje wtedy, gdy działania w internecie stają się ważniejsze od realnego życia.
Internet jest kopalnią ogromnej ilości informacji, potrzebnych w pracy lub w nauce, ale także dostarczających rozrywki i przyjemności. Przeniósł on komunikację interpersonalną w zupełnie inny wymiar – wirtualny. Możemy komunikować się ze wszystkimi, o każdej porze dnia i nocy bez potrzeby wychodzenia z domu. Oprócz bezsprzecznych zalet, szybki rozwój internetu przyniósł także nowe zagrożenia. Czy możemy uzależnić od wirtualnego życia?
Czym jest uzależnienie od internetu?
Zespół uzależnienia od komputera i internetu jest to jednostka chorobowa polegająca na wielogodzinnym, niekontrolowanym korzystaniu z sieci. Zaburza ona funkcjonowanie człowieka w sferze psychicznej, fizycznej, społecznej i ekonomicznej. Osoba uzależniona traci kontakt z rzeczywistością, wyklucza się z życia realnego, które ją otacza na co dzień.
Jak przy każdym uzależnieniu, podstawowym objawem jest przeniesienie centrum zainteresowań życiowych na sprawy związane z nałogiem. Wiąże się z tym rezygnacja z rzeczy, które dla uzależnionego były wcześniej ważne: kontaktów z bliskimi, uprawniania sportu, aktywności zawodowej.
Tak samo jak przy innych nałogach, w uzależnieniu od internetu występuje niezdolność do rezygnacji z aktywności internetowej, nawet jeśli uzależniony wie, że powinien zająć się czymś innym. Przykładem może być niewykonywanie obowiązków w pracy i poświęcanie czasu, który powinien być przeznaczony na zadania zawodowe, na stałe sprawdzanie profilu społecznościowego.
Kto może być bardziej narażony na uzależnienie od internetu?
Niektóre osoby mają większe predyspozycje do uzależnienia się od sieci. Na pierwszy plan wysuwają się osoby, które już wcześniej dały się złapać w sidła innego nałogu. Mogą one traktować internet jako formę „bezpiecznej” używki. Problem ten często dotyka osób z niską samooceną, mających trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie, z zaburzeniami lękowymi, depresją, fobią społeczną. Dłuższy okres niekorzystania z komputera czy internetu wywołuje u uzależnionego szereg reakcji psychopatologicznych, wynikających z powstania tzw. zespołu abstynencyjnego. Osoba taka jest nerwowa, rozdrażniona, niespokojna, może cierpieć na bezsenność lub mieć obniżony nastrój.
Czy tylko popularne gry komputerowe mogą być niebezpieczne?
Czołowy badacz nad uzależnieniem od komputera i internetu, amerykańska lekarz psychiatra, Kimberly Young, wyszczególniła 5 rodzajów tego nałogu, tj.:
- erotomania cyberprzestrzenna – oglądanie filmów i stron pornograficznych;
- socjomania internetowa – korzystanie z chatów, forów internetowych, kompulsywne sprawdzanie poczty elektronicznej;
- przeciążenie informacyjne – gromadzenie dużych ilości materiałów na komputerze;
- uzależnienie od gier – obsesyjne granie w gry komputerowe;
- uzależnienie od sieci internetowej – elektroniczny hazard, śledzenie aukcji internetowych, czy też zakupy online.
Czym skutkuje uzależnienie od internetu?
Nałóg ten jak każdy inny zaburza prawidłowe funkcjonowanie osoby w życiu rodzinnym, osobistym oraz społecznym. Zależność od internetu generuje problemy w pracy, w domu czy również poważne problemy o naturze psychopatologicznej: wycofanie z życia, frustracja w chwili braku dostępu do sieci czy objawy somatyczne (ból głowy, nudności, ból pleców, zaburzenia koncentracji).
Jak ochronić siebie przed uzależnieniem od internetu?
Internet jest w tym momencie jednym z nieodłącznych elementów życia – czy ktoś wyobraża sobie życie bez internetowego konta bankowego, rozkładu jazdy online, czy poczty elektronicznej? Należy jednak odróżnić używanie internetu jako narzędzia od spędzania czasu na potencjalnie uzależniających aktywnościach. Nałogowe korzystanie z sieci leczy się jak wszystkie inne uzależnienia, w poradni terapeutycznej.